Audros pavojai: ką reikėtų žinoti apie žaibą? (0)

Publikuota: 2020-06-11 Kategorija: Orai
Audros pavojai: ką reikėtų žinoti apie žaibą?
Rokiškio Sirenos nuotr. / Artėjanti audra

Pastarąsias dvi savaites Lietuvos danguje karaliauja perkūnija ir lietaus debesys, lydimi gausių žaibų. Šis milžiniškas elektros išlydis – labai pavojingas žmogaus gyvybei ir gali padaryti nemažai žalos asmeniniam turtui. Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Virgilijus Kulikauskas „Rokiškio Sirenai” papasakojo apie žaibo keliamą pavojų ir būdus, kaip nuo jo apsisaugoti.

„Artinantis audrai ir būnant namuose, svarbu nepalikti pravirų langų ir durų – esant skersvėjui, į namus gali pakliūti kamuolinis žaibas. Rekomenduojama išjungti didesnius elektronikos prietaisus, ištraukti aukštos įtampos laidus iš rozečių – šie kelia pavojų, jei žaibas pataikytų į namą ar į jį nutiestus elektros laidus. Rokiškio rajone turėjome atvejį, kuomet žaibas pataikė į elektros stulpo laidus ir gaisras kilo name, esančiame ganėtinai toli nuo žaibo trenktos vietos”, - pasakojo V. Kulikauskas.

Jei audra užklupo lauke, nesislėpkite šalia aukštų medžių ar pastatų. Tokiu atveju geriau rinktis plyną, žemą vietą ir audrą pralaukti susirietus į kamuoliuką – tokia padėtis, pasak atliktų tyrimų, saugiausia stipriai žaibuojant. Vandens telkiniai ypatingai traukia žaibą, todėl jei išsiyrėte į ežerą su valtimi ar susiruošėte maudytis, pastebėję besiartinančią audrą kuo greičiau grįžkite į krantą ir pasitraukite toliau nuo vandens. Automobilis – labai saugi vieta pralaukti audrai, nes jis neturi tiesioginio kontakto su žeme dėl guminių padangų, tik sėdint viduje stenkitės nesiliesti prie metalinių paviršių.

Nors pastaraisiais metais dėl besikeičiančio klimato žaibų užfiksuojama ženkliai daugiau, Rokiškio rajone žaibo sukeltų gaisrų skaičius per praėjusį dešimtmetį nesiekia nei 100. Tokią statistiką iš dalies lemia tvarkingai įrengtos įžeminimo sistemos. „Šiandien vis daugiau namų dengiami skardiniais stogais, auštai iškeliamos kabelinės televizijos antenos, todėl ypatingai svarbu naujuose namuose pasirūpinti visos inžinerinės sistemos įžeminimu arba atskiru žaibolaidžiu”, - kalbėjo inspektorius.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video