Lietuvoje laukiama audinių koronaviruso tyrimų rezultatų (0)

Publikuota: 2020-11-18 Kategorija: Lietuva
Lietuvoje laukiama audinių koronaviruso tyrimų rezultatų
BNS nuotr. / Audinės

Lietuvoje kol kas nenustatytas nė vienas koronavirusu atvejis kailinių žvėrelių ūkiuose – neserga nei žmonės, nei žvėreliai, teigia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Pasak jos atstovo, audinėms užsikrėsti koronavirusu šalyje nėra daug galimybių dėl nedidelės ūkių koncentracijos. 

„Buvome patikinti, kad tokių atvejų (tarp darbuotojų – BNS) nėra. Padidėjusio audinių gaišimo arba sirgimo taip pat nėra“, – BNS sakė tarnybos Skubios veiklos skyriaus vadovas Marius Masiulis. 

Pasak jo, šios savaitės pabaigoje paaiškės iš visų audinių ūkių atvežtų mėginių tyrimų rezultatai – viruso ieškoma ne tik nugaišusių, bet ir specialiai užmigdytų silpnų žvėrelių mėginiuose.  

„Buvo stengiamasi paimti iš visų Lietuvoje registruotų audinių laikytojų bent po vieną ar kelis mėginius. Gaišimų nėra labai daug. Situacija kol kas labai stabili“, – teigė M. Masiulis. 

Nenustačius koronaviruso atvejų audinių augintojai kiekvieną savaitę vis tiek turės į laboratoriją pristatyti mėginius. M. Masiulis nemano, kad bus ištirta daug žvėrelių, specialiai jų užmigdyti daugiau nebebus reikalaujama.  

M. Masiulio teigimu, VMVT turi du scenarijus, kurie būtų taikomi, jeigu žvėrelių fermoje būtų nustatyti koronaviruso atvejai: pagal vieną būtų naikinamas visas ūkis, o pagal kitą – jeigu užkrėsti gyvūnai būtų vos keliuose narvuose, jie bei šalia buvę žvėreliai būtų sunaikinti. 

Lietuvoje mažai galimybių užsikrėsti žvėreliams 

Dabar Lietuvoje uždrausta įvežti gyvas audines iš šešių šalių, kur koronavirusas nustatytas ir žvėrelių fermose. M. Masiulis pabrėžė, kad iš Danijos jau buvo planuojamos kelios veislinių žvėrelių siuntos į Lietuvą, kurias teko sustabdyti.  

„Tų augintojų pasaulyje nėra daug. Dabar jau iš daugelio šalių (Olandijos, Danijos, Švedijos, kur virusas aptiktas) įvežimas į Lietuvą uždraustas. Lietuva yra ketvirta pagal kailio kokybę, tai mūsų augintojai eksportuoja, o ne įsiveža, nes savas genofondas geresnis“, – aiškino VMVT atstovas.  

M. Masiulio teigimu, Lietuvoje audinėms užsikrėsti koronavirusu nėra daug galimybių dėl nedidelės ūkių koncentracijos. Jis abejoja, ar gali būtų bandoma nuslėpti gyvūnėlių užsikrėtimų atvejus, nes tai ūkiams brangiai kainuotų – už užkrečiamosios ligos slėpimą gresia baudžiamoji atsakomybė. 

Pasak Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, fermų darbuotojai dėl koronaviruso specialiai netikrinami.  

„Jeigu ir patikrinsi vieną kartą, tai nieko nepakeis, reiktų dažnai tikrinti. Gali ir nieko nejausdami  darbuotojai ateiti į darbą. Bet tikriname temperatūrą, prašome žmonių neiti“, – BNS sakė Č. Tallat-Kelpša.  

Jis pasigenda valstybės pažado paremti ūkius, jei juose būtų nustatyti koronaviruso atvejai ir tektų užmigdyti žvėrelius. 

M. Masiulis BNS nurodė, kad dabar Lietuvoje apie 70 kailinių žvėrelių augintojų turi 102 fermas, jose yra apie 2 mln. gyvūnėlių, dirba apie 1,5 tūkst. žmonių. 

Koronavirusu užsikrėtusių audinių jau aptikta šešiose valstybėse – Nyderlanduose, Ispanijoje, Italijoje, Danijoje, JAV ir Švedijoje. Nuo rugpjūčio JAV buvo sunaikinta 15 tūkst. šių žvėrelių.

Dėl koronaviruso įvairiose pasaulio šalyse jau numarinta keli milijonai šių žvėrelių. Danijos valdžia norėjo sunaikinti visas šalies fermose auginamas audines, tačiau paaiškėjo, kad neturi teisinių įgaliojimų to reikalauti iš ūkininkų. Dabar Danijos parlamentui pateiktas įstatymo projektas, kuriuo numatoma iki 2022 metų uždrausti veisti audines.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video