Už kiek aukcione bus parduotas Rokiškio dvaras? (1)

Publikuota: 2021-01-04 Kategorija: Laisvalaikis
Už kiek aukcione bus parduotas Rokiškio dvaras?
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Rokiškio krašto muziejus.

Rokiškio krašto muziejaus paskelbtas dvaro rūmų aukcionas ne juokais sutrikdė rokiškėnus. Ar rimtai muziejui ar rajonui užėjo tokia krizė, kad reikia parduoti vienu trijų svarbiausių miesto simbolių tapusį dvarą? Jei norite tapti dvarininku, tą galite padaryti trečiadienį, sausio 6-ąją. Aukcionas startuos 10 val. Rokiškio krašto muziejaus facebook paskyroje.

Pardavinėti dvarus – istorinė tradicija
Varžytinėse, arba, kaip madingiau sakyti, aukcione parduodamas dvaras kitados buvo įprastas, kasdienis dalykas. Abiejų tautų respublikos, o vėliau ir carinės okupacijos laikotarpiu dvarai, o ypač mažesni dvareliai keliaudavo iš rankų į rankas... Nugyveno, pragėrė, pralošė kortomis – tokios dažniausiai buvo dvarų netekimo priežastys.
Caro okupacijos laikotarpiu bajorija buvo spaudžiama ekonomiškai, kaip nepatikimas elementas: reiktų prisiminti, kad carinei valdžiai priešinosi kiekviena bajorų karta: 1794 m. – Tado Kosciuškos sukilimas, 1831 ir 1863 m. – sukilimai prieš caro valdžią. Todėl, mažindama jos įtaką, bajoriją caro valdžia žlugdė ekonomiškai.
Ne ką lengvesni bajorams buvo ir Nepriklausomos Lietuvos metai. Po žemės reformos buvo išdalintos dvarų žemės, paliekant 80 ha žemės, vėliau šis kiekis padidintas iki 150 ha. Tad ir tarpukariu dvarai ir dvareliai keliavo iš rankų į rankas.

Aukcionas išjudino rokiškėnus
Vos paskelbus apie dvaro aukcioną, kaip pasakojo Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė, ėmė skambėti muziejaus darbuotojų telefonai. „Susijaudinę žmonės klausė, kas gi nutiko, kad esame priversti griebtis tokio drastiško žingsnio – parduoti Rokiškio simbolį“, – sakė pašnekovė.
Ir pasidžiaugė – tokia audringa reakcija rodo, kad muziejus išties reikalingas rajono žmonėms, jie neabejingi muziejaus likimui. „Galbūt rajono žmonės ir lėšas rinkti būtų pradėję, kad dvaras nebūtų parduodamas iš varžytinių“, – sakė direktorė. Ji pridūrė, kad aukcioną sugalvoję krašto muziejaus darbuotojai verti didžiausios pagyros, už išradingumą ir originalumą.

Sukėlė nemažai svarstymų
Skelbimas, kad dvaras bus parduodamas viešame aukcione, pasirodė prieš geras porą savaičių. Pradinė dvaro kaina – 50 Eur, o mažiausia statymo suma – 10 Eur. Aukciono laimėtoju bus paskelbtas asmuo, iki 15 val. pasiūlęs didžiausią kainą. Skelbimas atrodo labai rimtas ir solidus. O ir intriga didžiulė: kodėl gi jis parduodamas? Juolab tokią simbolinę dieną – per Tris karalius, kai baigiamas šventinis Kalėdų sezonas, nupuošiamos eglutės, kitos dekoracijos?
Kai kas svarstė, kad toks aukcionas – simbolinis. Labdaros vakaruose dažnai rengiami tokie aukcionai: skelbamos tariamos kokio nors brangaus turto varžytinės, iš anksto suprantant, kad jų laimėtojas savininku netaps, tik sulauks pagarbos už dosnumą. Surinktos lėšos paprastai skiriamos kokiems nors kilniems tikslams. Tačiau ši versija greitai atkrito: išradingesnieji greitai suprato, koks dvaras siūlomas aukcione. Žinoma, kad ne tikrasis. O jo meduolinė kopija, kurią iškepė ir padovanojo Anelė Čirūnaitė. Įsigysiantys ją galės pelnytai didžiuotis dvarininkais esą: meduolinis statinys yra ganėtinai tiksli tikrojo dvaro kopija.
Kodėl paskelbtas aukcionas? Mat meduolinis dvaras yra įspūdingo grožio. Ir kaip sakė vienas aukciono rengėjų – muziejininkas Giedrius Kujelis, tiesiog imti ir suvalgyti tokį grožį gaila, o užkonservuoti ir saugoti – neįmanoma. „Mintį apie aukcioną pamėtėjo pati meduolinio dvaro autorė“, – sakė pašnekovas.
Už dvarą gautos pajamos bus skirtos Rokiškio krašto muziejaus augintinių – gulbių ir danielių – išlaikymui.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video