Senelių sodyboje įkurdintos levandos puikiai prigijo ir džiugina savo žiedais (foto) (0)

Publikuota: 2020-07-05 Kategorija: Laisvalaikis
Senelių sodyboje įkurdintos levandos puikiai prigijo ir džiugina savo žiedais (foto)
E.Pavilonienės nuotr. / A.Kiselė "Levandų sodyboje"

Lankydamasi po gilias tradicijas turinčius levandų ūkius Jungtinėje Karalystėje ir Pietų Prancūzijoje, bei dalyvaudama seminaruose Aušra Kiselė su vyru Algimantu sėmėsi patirties kaip jas auginti. Nepabijoję iššūkio sunkesnėje, molingoje dirvoje įkurdinti levandų sodinukus, prieš trejus metus pradėjo auginti levandas senelių buvusioje ir tėvų Zitos ir Alvydo Tumelionių išsaugotoje sodyboje Štaronių kaime (Jūžintų sen.).

Kalbant su Aušra ir jos mama Zita, netyla aplink dūzgiančių bitučių sparnelių garsai. Joms dabar pats darbymetis. Violetine ir rožine spalva pražydusios levandų pievos ir visai šalia augančios didžiulės liepos vilioja savo nektaru. Negali neužuosti svaiginančių kvapų aplinkui. Visai netoliese tvarkinga eilute sustatyti aviliai. Tai Aušros Kiselės tėčio Alvydo hobis.

Vaikystė, prabėgusi pas senelius kaime, išugdė meilę gamtai ir grožiui

Kaip dabar sakau – gyvenu tarp miesto ir kaimo. Gimiau, augau, mokiausi ir dirbu Kaune, bet visas vaikystės ir paauglystės vasaras kartu su sese Justina praleidome Štaronių kaime pas senelius. Čia pažinau gamtą, jos dėsnius, žmogaus sintezę su aplinka, augalais ir gyvūnais. Nuo mažens girdėjau tikruosius augalų pavadinimus, kaip jie atrodo, auga, kaip juos prižiūrėti bei rūpintis, todėl ir dabar domiuosi augalų aromaterapija. Beje, aromaterapijoje dažniausiai naudojamas augalas ir yra levanda - dėl jos universalumo bei galimybės įvairiai pritaikyti tiek paprasčiausiai auginant sode ar gėlyne, tiek kosmetikos gamyboje, tiek virtuvėje ar dekore.

Levandos jau vilioja savo žiedaisLevandų auginimas tapo pagrindiniu hobiu, kuriuo užkrėtė ir visą savo šeimą

Net keliaudami užsienyje tiek su vyru, tiek su tėvais, ieškome, kur galima būtų pamatyti vietinius levandų ūkius ir susipažinti su juose gaminama produkcija. Grįžus kaskart vis kyla naujų idėjų ir minčių, kaip tai įgyvendinti bei pritaikyti čia, Lietuvoje, savo sodyboje. Džiaugiuosi, kad sulaukiu visapusiško šeimos palaikymo.

Pirmieji pasodinti levandų sodinukai

Pirmuosius sodinukus sodyboje Štaronių kaime pasodino Aušros mama Zita

Levandų sėjinukus pabandžiau susidaiginti gyvendama užsienyje ir, kai tai pavyko, pasidalinau savo patirtimi su mama. Ji nusprendė, kad pabandys užsiauginti jų ir sodyboje Štaronių kaime. Tai buvo tarsi eksperimentas, nes čia ne pati idealiausia dirva auginti levandas: sunkus ir drėgmei nelaidus priemolis. Bet augaliukai įsitvirtino, sėkmingai peržiemojo ir iškentė lietingas vasaras.

Tada nusprendėme, kad verta pabandyti levandas auginti ir didesniame dirvos plote. Taip prieš trejus metus pradėjome auginti levandas senelių buvusioje ir tėvų išsaugotoje sodyboje.

Aušros mama Zita sako, kad sudygo visos namuose pasėtos sėklytės. Tai buvo ženklas, kad viskas bus gerai ir levandos sėkmingai čia augs.

Patirties, kaip auginti levandas sėmėsi kelionių metu, skaitydama literatūrą bei dalyvaudama seminaruose

Patirties sėmiausi skaitydama literatūrą, kartu su vyru dalyvavome seminaruose tiek užsienyje, tiek Lietuvoje ir keliavome bei žvalgėmės po gilias tradicijas turinčius levandų ūkius Jungtinėje Karalystėje ir Pietų Prancūzijoje. Žinoma, ten kitoks - šiltesnis ir švelnesnis klimatas, bet ieškodama ir domėdamasi atrinkau penkias levandos rūšis, kurios gali augti esant mūsų klimato zonoje vyraujančiam žiemos šalčiui. Labai norėčiau papildyti „Levandų sodyboje“ auginamų sodinukų įvairovę dar keliomis tikrosios levandos rūšimis. Man tai kartu labai įdomus užsiėmimas, nes galiu stebėti ir įsitikinti, ar užsienio augintojų pateikiamos rekomendacijos bei informacija tinka ir mums.

Levandų sodyboje“ darbuojasi visa šeima

Dirbame visa šeima: tėvai, mano vyras ir aš. Kartu su mama ravime ir prižiūrime levandų sodinukus, o tėtis ir mano vyras prisideda prie sunkesnių ir sudėtingesnių, jėgos reikalaujančių ir statybos darbų. Kartais rankų darbo neužtenka, nes įdirbti žemei būtina technika, todėl esam labai dėkingi šio kaimo ūkininkui už pagalbą suariant ar kitaip įdirbant dirvą.

Levandų žiedynai jau skleidžiasi

Levandos ima žydėti birželio antroje pusėje ir tęsiasi iki rugpjūčio vidurio. Jau stebime kaip krūmeliai skleidžia violetinius žiedynus. Kitą vasarą tikimės „Levandų sodyboje“ priimti visus norinčius pasigrožėti ir užuosti nors dalelę Provanso.

Levandos

Norintiems auginti levandas Aušra negaili patarimų. Norėtų, kad ir kiti levandų augintojai dalintųsi įgyta patirtimi

Levandas galima dauginti ir auginti tiek iš sėklų, tiek iš auginių. Dauginimas iš sėklų užtrunka ilgiau ir pareikalauja daugiau kantrybės. Sodinant daigus į dirvą, svarbu tinkamai ją paruošti. Žinoma, pasisekė tiems, kurių dirva yra laidi vandeniui ir neužsistovi drėgmė, puikus drenažas, bei žemė nėra derlinga. Tokią dirvą labai mėgsta levandos ir joje puikiai auga. Tuomet augalas vasarą gausiai žydi ir būna prikaupęs daug eterinių aliejų. Jei dirva molinga ar sunki, kaip pas mus, reiktų naudoti akmenis ir smėlį.

Levandos labai mėgsta saulę, todėl sodinant svarbu parinkti vietą, kurioje didžiąją dienos dalį bus saulėta ir šviesu. Kad levandų krūmeliai būtų vešlūs, juos reikia apkirpti rudenį, prieš žiemos ramųjį sezoną, ir pavasarį, kai jau būna praėję šalčiai. Svarbu kerpant nepažeisti medinės augalo dalies.

Iš surinktų levandų žiedų gamina hidrolatus, puokšteles dovanoja draugams

Kol kas mūsų vasaromis žydinčias levandas gausiai lanko ūkyje auginamos bitės ir iš jų neša žiedadulkes bei nektarą. Draugus ir gimines apdovanojame levandų sodinukais ar džiovintomis žiedų puokštelėmis, kvapniais maišeliais. Taip pat sau ir draugams distiliuojame levandų žiedų hidrolatą.

Kasmet kyla vis naujų idėjų ir planų, todėl tikimės jas netrukus įgyvendinti ir nudžiuginti tuos, kam taip pat patinka levandos ir jų nuostabus aromatas bei raminantys violetine spalva žydintys dūzgiančių bičių, kamanių ir drugelių pilni laukai.

Pagaminti produktai iš levandų. A.Kiselės asm.archyvo nuotr.

Levandų sodinukus padovanojo ir jais papuošė L.Šepkos parko erdves

Nudžiugau sužinojusi, kad Rokiškio rajono savivaldybė yra suplanavusi L. Šepkos parke pasodinti levandų ir sukurti poilsio zoną. Mus tai labai sužavėjo, todėl mielai prisidėjome puošiant parką „Levandų sodyboje“ užaugintais levandų krūmeliais. Tikimės, kad jie sėkmingai prigis ir savo žiedais džiugins miesto gyventojus bei svečius.

Geri darbai visada suteikia laimės tiek darančiajam, tiek gaunančiam. Teko man ir savanoriauti, padėti pagalbos prašantiems žmonėms, todėl suprantu, kaip geri norai ir darbai kuria gražią ir tvarią aplinką, kurioje gera ir malonu gyventi. Kuo daugiau laimingų žmonių aplink, tuo smagiau. Kad ir kokios priemonės bebūtų tam pasiekti. Svarbiausia – pradėti nuo savęs.

Aušra sako, kad visi augalai ir žiedai yra nuostabūs, o patys gražiausi – pirmieji pavasario žiedai, kurie gaivina ir džiugina akį po pilkos ir šaltos žiemos.

Dėkojame už pokalbį.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą