RC modeliai: laisvalaikio užsiėmimas, kuriam netaikomas amžiaus cenzas (0)

Publikuota: 2023-10-26 Kategorija: Laisvalaikis
RC modeliai: laisvalaikio užsiėmimas, kuriam netaikomas amžiaus cenzas
Rokiškio Sirena nuotr. / RC modelių fanai: Audrius ir Gediminas.

Pasirodo, ekstremaliu sportu galima užsiimti saugiai. Rokiškio rajone radijo bangomis (RC – Radio Controlled) valdomų automobilių lenktynių pradininkas Audrius Vaitiekūnas kviečia vaikus išbandyti ekstremalų, tik – fiziškai visai saugų – automobilių sportą.

Laukia norinčių  

Įprastai lauko trasoje savo „monstrą“ – 18 kg sveriantį benzininį modelį valdantis vyras sako, kad žiemą būti lauke nėra labai malonu, tad jau antrus metus, bendradarbiaudami su Rokiškyje veikiančiu „Mokslo klubu“, atidaro „patalpų“ sezoną ir kviečia prisijungti ekstremalių pojūčių mėgėjus.

„Pradėjome pernai. „Mokslo klubas“ mus mielai priėmė ir iš to išsirutuliojo gražus, abiem pusėms naudingas bendradarbiavimas. Čia susipina viskas: važiuojam, lenktyniaujam, sulaužom, mokomės taisyti ir vėl važiuojam“, – sakė Audrius.

Jam antrino ir vienas iš „Mokslo klubo“ vadovų Gediminas Saga šyptelėdamas, kad vaikams šiame būrelyje yra įdomiau važiuoti ir lenktyniauti netausojant RC modeliuko iki to laiko, kol neįsigyja savojo.

„Tada jie supranta, kad laužymas ir daužymas brangiai kainuoja. Būtent tada jie pradeda mąstyti, kad reikia pasisaugoti, reikia pagalvoti, kaip važiuoti, kad būtum pirmas, bet ir automobilis būtų kuo mažiau apgadintas“, – niuansus dėstė Gediminas.

Nori – nenori, įtraukia

Šiuo metu trečiadieniais, 18 val., į užsiėmimus susirenka šešetukas.

„Užsiėmimai vyksta vaikams nuo 6 iki 15 metų. Žiemą laisvo laiko visi turime tikrai daugiau, tad jei bus poreikis, atsiras daugiau susidomėjusiųjų, svarstome rinkti ir antrą grupę. Iš patirties galime pasakyti, kad RC – ne tik vaikams. Man jau – 40 metų ir dar nenusibodo“, – juokėsi Audrius.

Vyrai skaičiavo, kad mažajame automobilių garaže dabar stovi: 7 bagiai ir 6 driftui (šoniniam slydimui – aut. past.) skirti RC modeliai.

Visas „dirfterių“ linksmybes galite pamatyti čia.

Išmoksta įvairių disciplinų

„Yra vaikų, kurie atsineša iš namų dar ne profesionalius RC modelius, bet jau „rimtesnius“. Tokius, kuriuos galima suremontuoti, jei sugenda. „Mokslo klube“ mes kartu pakeičiam, pataisom reikalingas detales. Apskritai, čia ugdome ne tik vairavimo bei konstravimo įgūdžius, bet ir discipliną, taisyklių bei reikalavimų paisymo. Galų gale, vystom bendruomeniškumo jausmą. Kai atsibosta važiuot už save, darome estafetes. Grupinis darbas yra ypatingas tuo, kad sergi už komandą, negali pasiduoti, jei kažkas ne iš karto pavyksta“, – kalbėjo Gediminas ir pridūrė, kad pavasarį, baigiantis vidaus sezonui, pastebėjo atsiradusį glaudesnį užsiėmimus lankiusių vaikų tarpusavio ryšį ir bendrystę.

Nesitikėjo tokio plataus mąsto

Pasak RC automobilių modelių entuziasto Audriaus, tai – ne tik žaidimas ir apgailestavo, kad Rokiškyje RC modeliais ir jų galimybėmis domisi dar ganėtinai mažai žmonių: „2019-aisiais, pats gavęs dovanų RC modelį neįsivaizdavau, jog tai – Pasaulinio lygio sporto šaka. Pradėjęs domėtis pamačiau, kad lenktyniauja suaugę žmonės, vyksta tarptautiniai čempionatai Europoje ir net viso Pasaulio čempionatai. Aš galvojau, kad ties „Maxima“ viskas ir pasibaigia“.

Dabar, pasak Audriaus, jo paties sodyboje įrengtoje lauko trasoje treniruojasi ir važiuoja keturi rokiškėnai.

Ką gi siūlo?

O susidomėjusiems rokiškėnams Audrius ir Gediminas siūlo: visų pirma išmokti valdyti mažus bagius ir jais lenktyniauti, taip pat – mokytis šoninio slydimo (drifto) meno, o įgavus pagrindus – keliauti ir į varžybas.

Taip pat, čia atėję vaikai mokomi konstravimo, taisymo bei automobilių paruošimo subtilybių.

„RC modeliams, kaip tikriems automobiliams, reikia priežiūros. Dabar modeliai jau paruošti, laukia tik vairuotojų, bet jei reikės keisti bateriją, jei atsikabins koks laidelis, ratų ašis ar amortizatoriai sulūš, reikės pakeisti diferencialus, sutepti – viską darysime kartu. Mažos mašinėlės, kaip ir tikri automobiliai, turi servisus, perkamos atskiros detalės“, – pasakojo Gediminas.

Sukonstruoja patys

Kolegai pritarė ir Audrius: „Kai pats susirenki, sudedi, žinai kiekvieną detalę. Pažįsti kiekvieną kištuką, diržą, mechanizmus. Tada žinai ir kiekvieno „pasidaužymo“ kainą, supranti, kad smagiau dalyvauti lenktynėse ir sulūžti jose. Taip išmoksti saugiau važiuoti. Čia aukšto meistriškumo sportas“.

O dalyvavimas varžybose, pasak pašnekovo, ne ką mažiau ekstremalus, nei tikrų automobilių ralis, nes adrenalino netrūksta ir RC modelių lenktynėse.

„Teko dalyvauti varžybose Latvijoje. 8 min. važiavau pirmas: rankos drebėjo, ir širdis „stojo“, ir kvėpuot lioviausi. Todėl čia treniruojamės, mokomės ištvermės. Dabar deriname su kolegomis iš Vilniaus jų vizitą pas mus, kad profesionalai pamokytų ir parodytų, kur mums reikia tobulėti. Nes lenktynės lauke ir patalpoje – absoliučiai skiriasi. Lenktyniaujant lauke, RC modelių greitis siekia 60-70 km., jau nekalbu apie tai, kad ten varžosi visai kitokie modeliai“, – sakė Audrius.

Kainos..?

Pasiteiravus, kiek pradžioje reikia investuoti, kad būtų galima užsiimti šiuo saugiai ekstremaliu sportu, pašnekovai skaičiavo, kad pradėti galima ir nuo 80 eurų.

„Tik rezultatas gali būti dvejopas: suma gali ir atbaidyti, nes kaina, iš esmės – nemaža, bet šis RC modelis nebus įspūdingas. Pigios mašinėlės yra „vienkartinės“, pasižaidimui namuose. Jei nori rimčiau, dalyvauti varžybose, reikia rinktis rimtesnius modelius, kurių kainos siekia nuo 500 eurų. Jų lengvas valdymas, išvystomas greitis gali siekti virš 100 km. Bet mes juokiamės, kad kiekvieno hobis – skirtingas: kažkas investuoja į žvejybą, kažkas medžioja, kažkas važiuoja“, – šmaikštavo pašnekovai.

Pasirinkimas

Rodydami savo auto parką Gediminas ir Audrius aiškino, kuo skiriasi RC automobilių modeliai: „Jie skirstomi pagal mastelį, važiuoklės tipą bei variklio tipą. Labiausiai paplitę modelių masteliai yra 1:10 (iki 50 cm ilgio). Tai – ne per didelis modelis važiuoti patalpose, bet pakankamo dydžio matyti lauko trasoje. Patys didžiausi, lauke lenktyniaujantys ir apie 17 kg sveriantys modeliai yra 1:5 ir dažniausiai varomi benzinu. Toks žymėjimas rodo, kiek kartų reiktų padidinti RC modelį, kad jis būtų realaus automobilio dydžio. Pas mus eksploatuojamas dydis yra 1:16 – nedideli bagiai ir 1:10 drifto automobiliai “, – su modeliais supažindino į užsiėmimus kviečiantys pašnekovai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video