Patarimai, norint užsiimti medžių genėjimu (0)

Publikuota: 2021-10-27 Kategorija: Laisvalaikis
Patarimai, norint užsiimti medžių genėjimu
Rokiškio Sirena nuotr. / Pumpuras

Iš pirmo žvilgsnio medžių genėjimas – eilinis sodo darbas, kurį reikia atlikti, norint turėti sveikus medžius bei krūmus. Kaip bebūtų, iš tiesų visas šis procesas dažnai yra daug sudėtingesnis nei gali pasirodyti. Nuo ko pradėti, kaip taisyklingai tai atlikti – tai klausimai, kurie kyla kiekvieno, planuojančio šį darbą, galvoje. Nors sudėtingesnes genėjimo užduotis yra rekomenduojama palikti profesionalams, tačiau išmokti, kaip genėti mažesnius ar vidutinio dydžio medžius, krūmus, tikra galima. Tad, kaip tik šiame straipsnyje ir pateiksime keletą patarimų, padėsiančių nugenėti savo sodo medžius ar krūmus savarankiškai.  

Pasirūpinkite saugumu

Svarbiausias patarimas, nuo ko tikrai reikia pradėti šį straipsnį, yra tai, jog ruošiantis genėti medžius, labai svarbu tai padaryti saugiai. Ir čia kalbama ne tik apie pačius medžius, kadangi netinkamai genint juos, galima nesunkiai pakenkti augalui, bet ir apie patį jus. Tinkamas augalo genėjimas yra tuomet, kai yra genimos ir jo viršūnės, o tai reiškia, jog tuomet padidėja įvairių nelaimingų atsitikimų tikimybė, pavyzdžiui, sunkios šakos užkritimas ar iškritimas iš medžio. Būtent dėl to iš anksto pasirūpinkite virvėmis bei karabinais, kuriuos naudosite lipimui į medį, ar net galite išsinuomoti autobokštelį. Tačiau, jei genėjimu užsiimsite pirmą kartą, patariama pradėti nuo žemesnių medžių ar krūmų, o aukštesnius patikėti profesionalams.

Pasirūpinkite tinkamais įrankiais

Reiktų suprasti, jog medžių genėjimas tikrai trunka nemažai laiko, tad labai svarbu tam jo atsidėti pakankamai, kad nereikėtų nieko daryti paskubomis. Ypač darbus dažnai apsunkina ir tai, jog neturima reikalingų įrankių genėjimui. Įprasti kirviai šiam darbui tikrai netiks, nebent tuo pačiu yra reikalingas ir medžių kirtimas. Geriausiai genėjimui tinka sekatoriai, gyvatvorių karpymo mašina, benzininis pjūklas, pjūkleliai, krūmapjovės, tad priklausomai nuo to, kokio storio yra šakos, kurias norima nupjauti, pasirinkite ir įrankį. Be viso to, nepamirškite investuoti į kokybiškus įrankius, kadangi taip ne tik atliksite darbą daug efektyviau, bet jie ir ilgiau tarnaus. 

Išsikelkite uždavinius

Norint tinkamai nugenėti medį, labai svarbu išsikelti uždavinius, kuriuos norime pasiekti. Įprastai genėjimas yra atliekamas tam, kad būtų galima padidinti derlių ar žydėjimą, pagerinti jų kokybę. Taip pat siekiant pašalinti nudžiūvusias, įvairių kenkėjų ir ligų pažeistas šakas, tuo pačiu atjauninant medžius. Genėjimu galima pagelbėti medžiui ir tuomet, kai vienos šakos ima stelbti kitas, laja yra per daug sutankėjusi ar yra prarasta pusiausvyra tarp šaknų sistemos ir antžeminės dalies. Galiausiai, genint medžius galima sumažinti ir jų dydį ar suteikti norimą formą. 

Sužinokite, kokia genėjimo technika reikalinga jūsų medžiams

Deja, vieno šablono, pagal kurį reikėtų genėti visus augalus nėra. Kiekvienas iš jų yra skirtingas ir individualus, tad natūralu, jog ir jiems reikalinga priežiūra skiriasi. Tačiau, norint, jog medžiui genėjimas atneštų daugiau naudos nei žalos, reikėtų atsižvelgti į tam tikras taisykles. Viena tokių – daugiametės šakos yra kerpamos virš vienos iš šoninių atšakų tam, kad būtų galima pašalinti viršutinę medžio dalį ar sumažinti lajos aukštį. Tuo tarpu, vienmečiai augalų ūgliai, kad nepakeistų savo augimo krypties, turėtų būti trumpinami ir pjaunami virš ant jų esančių pumpurų. Rekomendacijų yra tikrai ne viena, tad prieš imantis darbo, būtinai pasidomėkite, kaip teisingiausiai būtų galima genėjimą atlikti bei kaip nepažeisti pačio augalo. 

Ką daryti su nupjautomis šakomis?

Žmonėms, kurie turi krosnį ar židinį, atsikratyti nupjautomis medžių šakomis tikrai nebus problema. Tačiau tokią galimybę turi tikrai ne visi, tad ką daryti su po genėjimo likusiomis šakomis? Utilizuoti jas nesunkiai galima, turint šakų smulkintuvą. Jo pagalba ne tik atsikratysite daug vietos užimančia šakų krūva, bet ir galėsite susmulkintas jas panaudoti kompostui. Be viso to, šakų drožlėmis galima nukloti takelius, gėlynus – taip tarsi sudarant apsauginį sluoksnį nuo piktžolių augimo. Patį šakų smulkintuvą reikėtų rinktis, atsižvelgus į tai, koks yra sodo dydis bei kiek medžių ar krūmų jame auga. Kuo daugiau jų, tuo galingesnio variklio prietaisą reikėtų rinktis. Įprastai šakų smulkintuvai galimi dviejų tipų – elektriniai bei su vidaus degimo varikliu. Taip pat priklausomai nuo to, kokie yra jūsų norai ir poreikiai, atkreipkite dėmesį ir į maitinimo šaltinį, smulkinimo techniką, dydį, triukšmingumą bei kokie komplektacijos priedai yra galimi. Jei susidomėjote ir norėtumėte vieną tokių prietaisų įsigyti, didelį jų pasirinkimą gera kaina rasite www.varle.lt internetinėje svetainėje.

 

Užs. nr. 1503.

Dalintis naujiena

Sponsored Video