Orlinyj kliuv – gardus didelis jaučiaširdis (2)

Publikuota: 2019-07-29 Kategorija: Laisvalaikis
Orlinyj kliuv – gardus didelis jaučiaširdis
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Erelio snapo veislės pomidorai.

Užsisakiusi Orlinyj kliuv (erelio snapas) pomidorų sėklų, labai laukiau rezultato. Mat rusiškuose pomidorų augintojų forumuose bei vaizdo apžvalgose šiam pomidorui buvo giedami ditirambai: ir skanus, ir derlingas... O rezultatas? Na, skoniu šiek tiek nusivyliau. Jis yra neblogas, bet savo lysvėje ragavau ir skanesnių. Užtat pomidoras išties derlus, ir, galima sakyti, patikimas.

Rožinių širdinių pomidorų grupės atstovas

Orlinyj kliuv – išvesti Rusijoje, aukštaūgiai indeterminantiniai pomidorai, tinkami auginti mūsų regione. Ir šiltnamyje, ir atvirame grunte. Tai vidurinio vėlyvumo veislė, vaisius nokinanti maždaug 110-115 d. nuo daigelių pasirodymo.

Derlumas: iki 10 kg iš kvadratinio metro. Auginami jie vienu-dviem stiebais. Vienas trūkumų – reikia atidžiai prižiūrėti, nes ūglius leidžia spėriai. Kitas būtinas priežiūrai dalykas: nors pirmoji žiedinė kekė yra ganėtinai aukštai, po 10-11 lapu, visgi pomidorai nemaži ir gana sunkūs. Taigi, nusvirusi pirmoji kekė siekia žemę. Sausu oru tai nėra didelė problema, lyjant gali įsimesti puvinys. Gana atspari permainingiems orams, faktiškai neskilinėja. Keista, tačiau augindamas nemažus vaisius, Orlinyj kliuv veislės pomidoras užaugina gana ploną stiebą. Taigi, auginant šį pomidorą teks padirbėti jį rišant. O atsargos dėlei po pirmąja keke patartina padėti kokią atramą: medžio ripką ar plytą, kad pomidorai nesiektų dirvožemio. Mat pirmosios kekės itin palankiomis sąlygomis brandina apie 600-800 g vaisius, kitos – mažesnius, maždaug 200 g vaisius. Primenu, kad norint pasiekti maksimalų pomidorų dydį, kekę reikia formuoti, paliekant ne daugiau trijų užmegztų pomidoriukų. Kadangi aš rekordų nesivaikau, tai ir kekių neformavau. Kiek užmezgė pomidoriukų, lai tiek ir augina. Kitas auginimo ypatumas – juos reikia sodinti retokai, o aš atvirkščiai, šiek tiek užtankinau.

Kaip sako pats pavadinimas, šios veislės pomidorai primena erelio snapą. Jie priklauso širdinių pomidorų grupei, tačiau neformuoja taisyklingos širdelės, pomidoro forma šiek tiek kumpa, panaši į erelio snapą.

Skonis – neblogas, bet neišraiškingas

Nors daugelis Rusijos pomidorų augintojų pabrėžia būtent ypatingai gerą skonį, man šis pomidoro skonis pasirodė geras, bet neišraiškingas. Prinokę vaisiai būna švelniai rožinės spalvos. Odelė plona, tačiau tvirtoka, vadinasi, juos patogu transportuoti, be to, galima laikyti ilgėliau. Minkštimas švelniai rožinis, nedidelis vaiskotis. Vienas akivaizdus ypatumas – beveik nėra sėklų. Sėklų kameros mažos, jose sėklų nedaug, tad jei norite jų pririnkti pakankamai, sėkloms teks skirti kelis pomidorus.

Minkštimas sultingas, tačiau ne vandeningas, atvirkščiai, atrodo kiek sausokas, tvirtas. Tad pomidorai gerai atrodys supjaustyti, juos patogu serviruoti pjaustytus, jais skaninti sumuštinius, picas be jokios rizikos apsitaškyti sultimis. Puikus pomidoras konservuoti, virti padažus. Salotoms jis taip pat puikiai tiks.

Skonis – tipiškai pomidorinis. Kvapnus, mėsingas, su vos juntama lengva rūgštele, todėl tiks tiems, kurie dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo ar kitų sveikatos bėdų turi rinktis švelnesnio skonio pomidorus. Tiks ir tiems, kurie nemėgsta saldžių pomidorų, mat Orlinyj kliuv visiškai neturi saldumo.

Praktinis patarimas: jei norite išraiškingesnio skonio pomidorų, jų nokimo metu nepatartina gausiai laistyti. Ką mes dabar ir darome: už mus pomidorų lysves laisto gamta. Dabar svarbu neperlaistyti ir dėl to, kad pranašaujami ganėtinai šalti (kaip vidurvasariui) orai, naktimis temperatūra gali nukristi žemiau 10 laipsnių. O drėgmė ir šaltis – puikiausia terpė tarpti pomidorų ligoms. Tad kol kas su laistymu persistengti neverta. Ir tą geriausia daryti pirmoje dienos pusėje, kad drėgmė iki nakties spėtų šiek tiek išgaruoti.

Verdiktas

Tai gera darbinė veislė. Tiems, kurie nori atsparių, universalių, derlingų pomidorų. Skoniu ji, atrodo, nusileidžia, skaniausiems išbandytiems pomidorams, kad ir Batianiai ar Green zebra. Tačiau turi savų privalumų. Manyčiau, kad kitąmet mūsų darže porai šios veislės krūmelių atsiras vietos.

Kur gauti sėklų: pasidomėti pomidorų augintojų forumuose.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą