Naujasis takas Obeliuose tampa gyvos istorijos taku? (foto) (0)

Publikuota: 2023-11-09 Kategorija: Laisvalaikis
Naujasis takas Obeliuose tampa gyvos istorijos taku?  (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / V. Kazlauskas naujuoju taku jau pravedė ne vieną ekskursiją.

„Obelinių“ šventės metu atidarytas takas palei Obeliuose telkšančio ežero pakrantę tampa puikia vieta Obelių laisvės kovų muziejaus edukacijoms. Šio muziejaus vedėjas Valius Kazlauskas pasakojo, jog einant taku galima pasakoti apie laisvės kovas nuo XVI a. ir pačių Obelių klestėjimą bei nuosmukius.

Jau pritaikomas

Tako pradžia – muziejaus kiemas, kuriame jau vykdomos edukacijos. Galima apsilankyti originaliai atkurtame partizanų Streikų bunkeryje, pamatyti, kokiuose barakuose gyveno į šaltąjį Sibirą ištremti lietuviai. Kieme pastatytas ir piliakalnio maketas, kuris atrodo nesusijęs su laisvės kovomis, tačiau ir jis atlieka savo funkciją. Pasirodo, pirmieji gyventojai Obeliuose įsikūrė prie piliakalnio: „Obeliai kūrėsi ant piliakalnio, todėl ekskursijų metu galime keliauti per visų amžių istoriją. Pirma piliakalnis, tada atsirado pilis, prie kurio kūrėsi gyvenvietė. Archeologiniai kasinėjimai patvirtino prielaidą, jog toje vietoje buvo XVI a. pilis. Šis piliakalnis stovėjo Rokiškio muziejaus ekspozicijoje, tačiau tapo nebe reikalingas. Perkėlėme jį čia, rėmėjų lėšomis uždengėme stogą, tentus ir jis mums vėl puikiai tarnauja“ – entuziastingai pasakojo V. Kazlauskas.

Laisvės kovos daug ilgesnės

Pasak pašnekovo, nereikia apsiriboti tuo, jog „laisvės kovos“ tik po XX a. vykęs gyvenimas: „Visada reikia prisiminti, ką sakydavo muziejaus įkūrėjas Andrius Dručkus. Laisvės kovos tai yra ne tik partizaninės, bet ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kovos su kryžiuočiais ir kalavijuočiais, o pačiame muziejuje ir matome suskirstymą“ – priminė muziejininkas.

Istoriją perkelti į lauką

Šio tako pagalba galima muziejuje esančią istoriją perkelti į lauką. Takas prasideda muziejaus kieme, kur stovi laipteliai su kolonomis. Ateityje čia atsiras Antanašės drožėjo Arūno Kairio sukurti angelai. Netoli ir piliakalnio modelis nuo kurio pradedama istorija. Taku prieinama prie žydų sinagogų, nuo kurių prasidėjo Obelių gaisras. Toliau seka parkas, suformuotas gyvenusių didikų. Takas veda ir pro piliavietę, kur buvo ir pirmasis Obelių dvaras. Spalį vykusio metalo ieškiklininkų susibūrimo metu rasta daug artefaktų, o už dvaro sodybos, nebetoli malūnas. Norintys ilgesnės ekskursijos, ją gali pratęsti iki 1907 m. įkurtos Obelių spirto varyklos. „Šiuo taku galime pasakoti istoriją nuo XVI a. Man labai norėjosi išplėsti muziejų ne tik uždarose vietose, bet įveiklinant muziejaus kiemą, jo prieigas bei vykdyti pažintines veiklas. Bendruomenės iniciatyva atsiradęs takas tik paskatino muziejininkus plėsti veiklą“ – apie atsiradusias galimybes pasakojo V. Kazlauskas.

Sieks Lietuvos rekordo?

Einant pažintiniu taku už akių užkliūna daug įvairių vandens nutekėjimo vamzdžių. Būtų galima pamanyti, jog tai lietaus nuotekų vamzdžiai, tačiau tai šaltiniai. V. Kazlauskas juokavo, jog jei atvažiuotų Vytautas Navaitis (Lietuvos rekordų knygos sudarytojas aut. pastaba), knygą galėtų papildyti dar vienu rekordu: „Šie šaltiniai tarsi kraštovaizdžio identitetas. Bandžiau juos skaičiuoti, tačiau jų čia labai daug. Štai kelis šaltinius apdėjome akmenimis ir iš karto gražiau. Manau ateityje jie bus sutvarkyti, palei pakrantę pastatyti suoliukai, atsiras apšvietimas. Kaip matau, čia dar slypi daug paslėptos Obelių istorijos“ – apie ateities perspektyvą pasakojo V. Kazlauskas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video