Mongolian – kelerių pastarųjų metų sensacija (1)

Publikuota: 2019-07-23 Kategorija: Laisvalaikis
Mongolian – kelerių pastarųjų metų sensacija
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Mongolian veislės pomidorai

Pomidorų veislės taip pat turi savo madas. Antai, pernai bene populiariausia veislė buvo „Bananinės kojos“ (ją apžvelgsime vėliau). Prieš porą metų visas pomidorininkų pasaulis iš proto kraustėsi dėl veislės „Mongolian“ ir „Mongolskij karlik“. Pomidorų augintojų forumuose dėl šių veislių apstu diskusijų: daugelis jas laiko ta pačia veisle, tačiau mano praktika rodo, kad jos šiek tiek skiriasi. Tačiau tokie skirtumai gali būti nulemti ir selekcijos. Taigi, šiandien apžvelgsime „Mongolian“ veislę.

Kuo ypatingas „Mongolian“?

Kodėl visas pomidorininkų pasaulis ėmė kraustytis iš proto dėl šios veislės? „Mongolian“ įdomus tuo, kad tai ankstyvoji determinantinė veislė. Iš serijos pomidorų, kuriuos pasodinai, ir gali pamiršti. Priežiūros jis nereikalauja faktiškai jokios: ūglių laužyti nereikia, rišti nereikia, lapų skabyti nereikia. Šis pomidoras ypatingas tuo, kad lysvėje jis „gula“: krūmas driekiasi į plotį pažeme. Krūmo aukštis – apie 30 cm. Žinant jo ypatybę „gulti“, patogiausia „Mongolian“ sodinti lysvių pakraščiuose, kad jis ramiai sau galėtų driektis tarpežiu.

Nepamainomas šis pomidoras bus tuo atveju, jei pas jus daržą lanko nekviesti svečiai. Daržovių vagims šis krūmas itin nepatrauklus: mat iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip smulkokų lapų kupeta, kurioje nėra jokių užuominų apie vaisius. Visi pomidorai yra krūmo viduje. Ši savybė – ne tik privalumas, bet ir šioks toks trūkumas: tokį krūmą teks tikrinti dažniau. Nes prinokusius pomidorus sunku pastebėti. Vieną pražiopsotą pernokusį jau teko „nurašyti“ sėklų gamybai.

Kita puiki jo savybė – atsparumas. Ši pomidorų veislė išvesta būtent rizikingos žemdirbystės zonai„Mongolian“, skirtingai nei kai kurios ankstyvosios veislės, pomidorus nokina iki pat pirmųjų šalnų. „Mongolian“ pakankamai atsparus įvarioms ligoms bei puviniams. O juk jo pomidorai faktiškai guli ant žemės. Derlumas – iki 11 kg iš kvadratinio metro.

Auginimo ypatumai

Pirmasis šios veislės ypatumas matyti jau auginant daigelius: jie yra mažesni už kitų veislių pomidorų daigelius, tačiau storesniu, tvirtesniu stiebeliu.

Jei kitų pomidorų ūglių laužymas veda augintojus į neviltį, tai šio pomidoro ūglius laužyti griežtai draudžiama. Mongolian apskritai neformuojamas. Nulaužysite ūglius – liksite be pomidorų. Nes būtent spartus ūglių augimas ir lemia šio pomidoro puikų derlumą. Kadangi ūgliai klojasi pažeme, rišti pomidoro nereikia. Tačiau svarbu palikti jam pakankamai vietos, nes krūmo skersmuo gali siekti apie metrą. Iš

Ganėtinai nemaži pomidorai

Mongolian augimo ypatybės lemia ir jo tam tikras skonines savybes. Kadangi tai pomidoras, gulintis lysvėje, atsparus ligoms, vadinasi, jo odelė – ne stora, tačiau pakankamai tvirta. Ruošiant pomidorus žiemai, reiktų planuoti, kad ją reiks lupti.

Perpjovus pomidorą matyti, kad sėklų jame nemažai, jos stambios. Pats pomidoras labai sultingas, tad jis puikiai tiks sultims ruošti, tačiau konsevams, kuriems reikia tirštesnės kosistencijos, ši veislė ne pati tinkamiausia.

Šio pomidoro skonį galima apibūdinti žodžiu „darbinis“. Tai ganėtinai rūgštus, be jokios užuominos į saldumą, pomidoras. Tačiau kvapas ir aromatas – puikūs. Toks pomidoras tikrai nesugadins salotų, tačiau labiau tinkamas sultims, sriuboms gardinti. Dėl tvirtos odelės jis gerai tinka konservuoti.

Konservavimui patogus ir jo dydis – iki 180 g.

Verdiktas

Tai ne pats skaniausias pasaulyje pomidoras. Tačiau jį verta auginti kaip vieną iš pagrindinių veislių. Daugelis pomidorų augintojų, įskaitant ir mane, veislių asortimentą formuoja remiantis keliais kriterijais. Ypač, jei kaip aš, pomidorus augina tik lauke. Pagrindą sudaro vadinamosios „darbinės“ veislės: tai yra išbandytos veislės, kurios gerą derlių duoda bet kokiomis gamtinėmis sąlygomis. Paprastai tai būna gana ankstyvos determinantinės veislės. Šių veislių trūkumas – jos nusileidžia skoninėmis savybėmis. Tačiau sodindami tokias, tikrai be derliaus neliksite. Taigi, Mongolian galima drąsiai įrašyti į tokių „darbinių“ veislių sąrašą.

Be abejonės, auginsiu ją ir kitąmet. Kur gauti sėklų? Ogi pomidorų augintojų grupėse. Parduotuvėse šios veislės sėklų neteko matyti.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą