Medaus statinaitė – ir medaus, ir statinaitė (0)

Publikuota: 2019-08-19 Kategorija: Laisvalaikis
Medaus statinaitė – ir medaus, ir statinaitė
L. Dūdaitė-Kralikienė / Medaus statinės (Bočka mioda) veislės pomidorai. Viena kekė.

Bočka mioda (Medaus statinė) veislės pavadinimas nemeluoja. Iš tiesų tai medaus skonio ir statinaitės dydžio pomidorai. Tik jų forma neprimena statinės, tačiau tai joks trūkumas. Tai derlūs, dideli ir labai skanūs pomidorai. Vienos kekės svoris – beveik 900 gramų.

Medaus statinė – mėgstantiems rekordus

Medaus statinė – vidutinio vėlyvumo (pirmąją kekę subrandinantis maždaug praėjus 110-115 d. nuo daigelių pasirodymo) pomidoras. Tai indeterminantinė veislė. Šiltesnio klimato zonoje galima jį auginti ir atvirame grunte. Mūsų krašte jį geriau sodinti šiltnamyje. Tačiau mano patirtis rodo, kad ir lauke šiam pomidorui labai gera.

Medaus statinės pomidoro krūmas atitinka savo pavadinimą. Tai tvirtas ir gana aukštas krūmas. Nenuostabu, kad jis tvirtas – juk turi išlaikyti milžiniško svorio kekes. Rašoma, kad pomidoras vaisių mezga nedaug, tačiau jie ganėtinai stambūs: 200-400 g. Iš krūmo galima surinkti iki 2,5 kg pomidorų. Iš tiesų šis krūmas bent šią vasarą buvo labai derlus. Akivaizdu, kad pridėjus prie nuskintų dar vieną kekėje likusį žalią pomidorą, kekės svoris bus daugiau nei kilogramas. O tokių kekių pomidoras užaugino net tris. Jei apskabytume kekę iki rekomenduojamų trijų pomidorų, akivaizdu, kad jie toli pralenktų žadėtuosius 400 g.

Rašoma, kad Medaus statinę geriau formuoti dviem stiebais. Tačiau maniškis formuotas vienu. Ir tai ganėtinai pasiteisinęs sprendimas.

Atsparus ligoms

Vienas didelių šios veislės privalumų: atsparumas ligoms. Čia jau veislė visiškai pateisino jos aprašą ant sėklų pakelio. Aplenkė ir juodoji kojelė, ir dėl sausros šiemet daugelio pomidorų augintojų keiktas viršūnių puvinys, ir maro požymių ant šio krūmo dar nematyti. Nors naktimis jau labai šalti rūkai ir rasos.

Kitas didelis privalumas: šie pomidorai, nepaisant drėgmės svyravimų, neskilinėja. Tiesa, vienas pomidoras išaugo iš vadinamojo žiedo-monstro, todėl yra ne toks gražus, kaip kiti.

Įdomu ir tai, kad kekėje pomidorai yra panašaus dydžio.

Skonis – saldi gaiva

Ant sėklų pakelio užrašyta: „Saldus ir skanus kaip medus“. Ir tai tiesa. Pomidoras yra labai skanaus, lengvai saldaus skonio. Tačiau neaitrus, neaštrus, turi vaisinio poskonio. Tokį galima valgyti ir tiems, kurie dėl sveikatos problemų turėtų rinktis rūgštesnius pomidorus. Kvapas skanus, tačiau neaštrus ir neįkyrus.

Minkštimas sultingas, gaivus, gražios geltonai auksinės spalvos, gana mėsingas, sviestinis. Odelė plona, tačiau pomidoras ganėtinai tvirtas, tačiau ne kietas. Sėklų kamerų nemažai, jame ganėtinai daug sėklų, jos didelės. Pomidoras sultingas.

Puikiai tinka valgyti vienas, kaip desertas, pjaustyti į salotas, joms suteikia lengvo saldumo. Perdirbimui dėl savo sultingumo puikiai tiks sultims, padažams.

Verdiktas

Šio pomidoro sėklų nusipirkau iš pomidorų augintojų grupės moterų, prekiaujančių rusiškomis ir ukrainietiškomis sėklomis. Atvirai sakant, pirkti tokias sėklas – nepigus malonumas. Pakelis kainuoja 1-3 Eur. Tad kitam sezonui sėklų ruošiu ir pati: jau išskobiau vieną Medaus statinės pomidorą ir padėjau sėklas fermentuotis. Dar vienas šios veislės privalumas: sėklų yra daug. Verdiktas, manau, ir taip aiškus  šis pomidoras augs mano darže ir kitąmet.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą