Lietuviškų knygų ekranizacijos, kurias privalo pamatyti kiekvienas klasikos mėgėjas (0)

Publikuota: 2020-09-30 Kategorija: Laisvalaikis
Lietuviškų knygų ekranizacijos, kurias privalo pamatyti kiekvienas klasikos mėgėjas
Asociatyvi nuotr.

Nors Lietuva yra išties maža šalis, mes tikrai turime kuo pasididžiuoti. Pavyzdžiui, lietuviškasis kinas yra vertas filmų mėgėjų dėmesio ir pagyrų. Kino filmai mūsų šalyje kuriami jau gana seniai, be to, unikaliais sprendimais galima laikyti tuos filmus, kuriuos įkvėpė lietuvių autorių knygos. Visgi kyla klausimas, kokias lietuviškų knygų ekranizacijas reikėtų pamatyti ne tik klasikinių kūrinių fanams, bet ir visiems tautiečiams?

Riešutų duona

Sauliaus Šaltenio parašyta “Riešutų duona” - ypatinga knyga, kurią svarbu perskaityti, o vėliau ir pamatyti kino ekrane. 1978 metais Lietuvą išvydusi kino juosta pagal knygos motyvus - tikrai unikalus kūrinys lietuvių kino istorijoje. Pasakojimas apie dvi šeimas ir nuotykių kupiną jaunų žmonių meilės istoriją persmelktas ryškia ironija. Kitaip tariant, šį filmą galima laikyti pirmąja lietuviška tragikomedija. Praėjusiais metais, t.y. 2019-aisiais filmas buvo restauruotas ir, akivaizdu, liko toks pat aktualus bei įtraukiantis kaip ir prieš 40 metų. 

Tadas Blinda

O kaip lietuviškasis kinas be žymiojo Tado Blindos? Veikiausiai tai yra tas kūrinys, apie kurį daugiau ar mažiau yra girdėję visi. 1972 metais išleistas filmas buvo tarsi savotiškas serialas, nes turėjo keturias serijas. Tiesa, verta paminėti tai, jog šis Balio Bratkausko režisuotas kūrinys tapo pirmuoju nuotykiniu filmu Lietuvoje. Filmo ekranizaciją įkvėpė Rimanto Šavelio knyga “Tadas Blinda”. Dar daugiau, istorija įgavo naujų spalvų praėjus tam tikram laikotarpiui. Štai 2011 metais pasirodė Donato Ulvydo režisuotas filmas “Tadas Blinda. Pradžia”, paremtas tiek knyga, tiek prieš tai rodytu serialu. Šis naujai atgimęs variantas sulaukė ypatingo žiūrovų dėmesio. 

Velnio nuotaka

Pirmiausia, ši kino ekranizacija yra unikali tuo, kad tai yra bene populiariausias miuziklas lietuvių kino kūryboje. Scenarijaus autorius - visų lietuvių gerbiamas poetas Sigitas Geda. Filmą režisavo Arūnas Žebriūnas. Šis miuziklas sukurtas 1973 metais remiantis kiekvienam tautiečiui puikiai žinomu kūriniu. Tai “Baltaragio malūno” apysaka, parašyta Kazio Borutos. Šioje kino juostoje susipina folkloro, lyrikos, senosios kultūros ir tuometinio gyvenimo būdo motyvai, kuriuos nuotaikingais elementais atskleidžia populiarūs lietuvių aktoriai. Be jokios abejonės, tai yra lietuviško kino klasika, kurią svarbu prisiminti tiek brandžiam, tiek jaunam žiūrovui. 

Lietuvių kūrėjų istorijoje gausu tokių kūrinių, kuriuos galima ne tik prisiminti, tačiau ir atrasti iš naujo. Šiandieniniame pasaulyje, kuomet naujų kino juostų kuriama vis daugiau, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į klasikinius filmus, kurie įneša ne tik naujų spalvų, bet ir atspindi unikalią Lietuvos istoriją, žmonių gyvenimo būdą ir pokyčius. Tiek knygų, tiek filmų klasika visuomet liks svarbia dalimi lietuviškoje kūryboje. 

Dalintis naujiena

Sponsored Video