Kaip tinkamai pavasarį genėti obelis ir kaip atskirti šakas, kurias reikia nupjauti (0)

Publikuota: 2019-03-19 Kategorija: Laisvalaikis
Kaip tinkamai pavasarį genėti obelis ir kaip atskirti šakas, kurias reikia nupjauti

Obelų genėjimas pavasarį – ypač svarbus ir atsakingas darbas. Nuo to, kaip jis bus atliktas, priklauso būsimas derlius ir medžio vainiko taisyklingumas.

Todėl, būtina išmokti „skaityti“ medį, atpažinti jo šakas, kitaip kils rizika nupjauti tas, ant kurių sunoktų daugiausia vaisių. Su pavasario šiluma gamta atsigauna ir atbunda. Būtent šiuo laikotarpiu visi augalai palankiausiai reaguoja į genėjimą, skiepijimą ir persodinimą. Pavasarį atliekama obelų vainikų korekcija svarbi ne tik estetiniu požiūriu, bet ir todėl, kad tai, kaip obelis nugenima, lemia jos derėjimą, nesvarbu, ar medis būtų jaunas, ar senas.

Kodėl pavasarį reikia genėti obelis

Bėgant laikui obelų šakos sutankėja, todėl pro jų vainikus sunkiai prasiskverbia šviesa, būtina obuoliams sunokti. Kai taip nutinka, nukenčia vaisių skonis, nebepavyksta sulaukti gausaus derliaus. Pernelyg tankus vainikas tampa namais kenkėjams, kurie naikina lapus ir pažeidžia žievę. Taip pat užgožtos šakos kaupia drėgmę, lapai nuolat liečiasi tarpusavyje ir pradeda šusti, o tai sukelia grybelines žievės ligas ir kamieno puvinį. Netgi galingas medis, turintis labai tankų vainiką, gali susirgti ir dėl to mirti.

Kita priežastis, kodėl svarbu genėti būtent vaismedžius – krintantys vaisiai. Jeigu šakos labai tankios, obuoliai ant jų liks, o iš dalies pažeisti ir nenuskinti vaisiai taps puikia terpe ligoms ir kenkėjams. Peržiemoję, pavasarį jie pradės daugintis ir plisti į kitus medžius. Štai kodėl, anot daugelio specialistų, obelų ir kitų sode augančių medžių genėjimas yra privaloma kasmetinė procedūra. Teisingas vainiko formavimas prisideda prie ilgesnio derėjimo ir didesnio derliaus. Jeigu vaismedžių neprižiūrėsite, neigiamų pasekmių ilgai laukti nereikės. Jūs galite ne tik prarasti visą obuolių derlių, bet daugelis kenkėjų dar gali pakenkti ir darže augančioms daržovėms.

Supratę, kodėl pavasarį obelis privalu genėti, toliau turėtume detaliau susipažinti su visomis šakomis ir išsiaiškinti, kurias iš jų reiktų pašalinti. Sušilus orui, jauni ūgliai pradeda aktyviai augti, o daugelis šakų yra nereikalingos, todėl jų buvimas jokios naudos medžiui neduoda.

Kaip atrinkti šakas, kurias reikia pašalinti, o kurias palikti

Kurias šakas reikia nugenėti:

  • nukentėjusias per žiemą: sausas, nulūžusias, apšalusias (jas nuo sveikų lengva atskirti, nes jos neturi jaunų pumpurų);
  • išaugusias netinkamoje vietoje: augančias į vidų, labai stipriai pakrypusias (ateityje jos gali nulūžti), susikertančias ir tarpusavyje besitrinančias šakas, stiprius jaunus ūglius (vilkaūgliai nukreipti aukštyn ir derliaus neduos), konkuruojančius su vainiko skeletą sudarančiomis šakomis.

Šiame procese svarbiausia nepašalinti jaunų vaisingų šakų, kurios ateityje duos gerą derlių. Vaisius vedančios šakos būna kelių rūšių ir turi skiriamuosius bruožus:

  • žiedinės – nedidelės ataugos, kurių ilgis neviršija 5 centimetrų, kurios turi žiedus primenančius randus ir vieną didelį pumpurą gale;
  • ietinės – tokie ūgliai gali siekti 15 centimetrų, jie auga statmenai šakai, iš kurios auga, turi kelis suartėjusius pumpurus su nedideliais dygliais galuose;
  • vaisiniai virbai – pakankamai ilgos jaunos šakos, kurios gali būti ir tiesios, ir išlenktos.

Labai svarbu išsaugoti šiuos vienmečius ūglius, kurie ateityje taps vaisius vedančiomis šakomis. Daugiausiai vaisius vedančių šakų susiformuoja būtent iš žiedinių šakų.

Kada reikia genėti obelis

Pradėti vaismedžių sodo genėjimą būtina kaip įmanoma anksčiau, kol neprasidėjo ankstyvas sulos judėjimas. Jeigu šią procedūrą atliksite kovo pradžioje, labai daug šansų, kad medis greitai atsigaus ir labai nenukentės. Ypač jeigu pasirinksite pagal mėnulio kalendorių palankias dienas.

Obelų genėjimo schemos

Obelų genėjimas pavasarį, kurio schema skiriasi priklausomai nuo medžio amžiaus, yra daug darbo reikalaujantis procesas. Jauni medžiai reikalauja daugiau dėmesio nei seni. Jeigu medžiui vos pora metų, šią procedūrą reikia kartoti kasmet.

Obelų vainiko formavimas – ne tik nereikalingų šakų pašalinimas, bet ir visų pagrindinių šakų patrumpinimas. Tai leis sulėtinti spartų medžio augimą ir derliaus surinkimą pavers patogesniu ir paprastesniu.

Yra keletas vainiko formavimo būdų:

  • verpstiškas;
  • kamieninis;
  • kombinuotas.

Suaugusios obelys genimos rečiau. Kai vaismedžiai neduoda norimo derliaus, reikia juos atjauninti – pašalinamos vidinės šakos. Tokiu būdų praretinamas vainikas. Svarbiausia nepašalinti per daug šakų, rekomenduojama norma – ne daugiau kaip trečdalis viso vainiko.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą