Juodasis bizonas – dieviško skonio šokoladinis pomidoras, arba kodėl daigelis kainuoja eurą (0)

Publikuota: 2019-08-19 Kategorija: Laisvalaikis
Juodasis bizonas – dieviško skonio šokoladinis pomidoras, arba kodėl daigelis kainuoja eurą
L. Dūdaitė-Kralikienė / Vienos Juodojo bizono kekės vaisiai.

Viena įdomesnių ir labiausiai lauktų veislių Juodasis bizonas parodė savo derlių. Šio pomidoro sėklas pirkau internetu, kadangi sugundė serijos, kuriai priskirtos šios sėklos – „Vkusnoteka“ (Skanoteka) pavadinimas. Įdomu tai, kad nuostabaus skonio ir šio pomidoro geltonasis brolis – Geltonasis bizonas, kurį šiemet augino mano sesuo. Abi veislės priklauso tai pačiai „Vkusnotekos“ serijai. Įdomu tai, kad šie pomidorai – vieni brangiausių mano kolekcijoje. Dešimties sėkliukių pakuotės kaina – 2 Eur. Tad ar verta sakyti, kad du „Juodojo bizono“ pomidorai buvo išpreparuoti ir sėkliukės jau fermentuojasi stiklinaitėje.

Iš kur tokia kaina?

Pavasarį su bičiuliais diskutavome: iš kur tokia pomidorų sodinukų kaina turguje? Juk už įdomesnės veislės ar gražesnį augalėlį prašyta net po 0,8-1 Eur. Tie, kurie nesidomi pomidorų kainomis, stebėsis: yra čia už ką mokėti. Vadinasi, pomidorų augintojai tikri plėšikai? Iš tiesų, veislinių pomidorų sėklų pakuotė nelygi pakuotei parduotuvėje. Jei perkate įprastose sėklų parduotuvėse, kai kurių veislių pakeliai kainuoja išties nedaug. Ir tuose pakeliuose nemažai sėklų. Ir siūlomos gana geros veislės: universalieji Šejk, Zlatava, Promyk, derlingieji Favorit ir Red Pear (tas veisles apžvelgsime šiek tiek vėliau). Tačiau yra ir tokių veislių, kurių dešimties sėkliukių kaina siekia ir 3,5 Eur. Tai retos, paveldinės veislės. Ir jomis prekiauja tik labai garsūs pomidorų kolekcionieriai. Tokių garsenybių yra ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Taigi, norėdami nusipirkti ypatingai įdomių pomidorų, jų augintojai investuoja išties daug.

Nepigios ir sėkliukės, kurios siunčiamos iš užsienio. Kaip ir tos garsiosios „Vkusnotekos“ serijos. Už Juodojo bizono dešimt sėkliukių, kaip jau minėjau, mokėjau du eurus. Vadinasi, vienos sėklos kaina – 20 cnt. Įskaičiuokime tai, kad paprastai pomidorų sėklų daigumas yra apie 75 proc., vadinasi, į nuostolį nurašome mažiausiai dvi sėkliukes. Lieka tik aštuonios. Ir sėklytės kaina jau priartėja prie 30 cnt. O kur dar augalėliui skirtos žemės, maisto papildai, tokie kaip pelenai, žuvų miltai? Elementariai, netgi indelis jo auginimui kainuoja. O kur dar akyla priežiūra, laistymas? Kur ligų grėsmė ir jų prevencija? Ir tada jau 80 cnt už gražų didelį išlakų daigą nebeatrodo tokia astronominė suma.

Turėjau didelių vilčių

Taigi, Juodojo bizono pasėjau 7 sėkliukes. Pas mane liko du jo daigeliai. Neslėpsiu, tai buvo viena geidžiamiausių šių metų veislių. Apie šiuos pomidorus girdėjau tik pačių geriausių atsiliepimų, ypač apie jų dievišką skonį. Ir jie nenuvylė.

Juodasis bizonas – indeterminantinis vidutinio vėlyvumo pomidoras, skirtas plėveliniams šiltnamiams. Tačiau jam ir mūsiška vasara lauke pasirodė visiškai nebloga. Pirmuosius vaisius subrandina maždaug 110-115 dieną nuo daigelių pasirodymo. Juodojo bizono krūmas pakankamai galingas. Iš pradžių jo lapeliai atrodo šviesoki, tačiau iš vazonėlio persodinus į atvirą gruntą, greitai ištamsėjo. Krūmas teoriškai turėtų būti aukštas, iki 1,8 m, tačiau atvirame grunte užaugo pusmetriu mažesnis. Pomidoras ganėtinai derlus – auginant dviem stiebais idealiomis sąlygomis galima tikėtis užauginti 5-6 kg iš vieno augalo. Aš auginau vienu stiebu.

Kadangi vaisiai stambūs, tai akivaizdu, kad jam reikės tvirtos atramos. Atskirus vaisius galima užauginti net iki 500 g, vidurkis 200-300 g.

Skonis dieviškas, bet... nepernokinti

Juodasis bizonas prinokęs atrodo įspūdingai: šokoladinės su ryškiu raudonu atspalviu spalvos. Praktinis patarimas: jei ketinate šį pomidorą kur nors vežti, tai nelaukite, kol jis visiškai prinoks. Antraip parsivešite minkštą blynelį. Mat pomidoro odelė visiškai plonytė, prinokus ji beveik nejuntama. Taigi, jei ketinate jį vežtis, tai reiktų skinti vadinamojo techninio prinokimo: vos pradėjusį rusti. Dėl tos pačios priežasties šis pomidoras netinka iškyloms, mat nusivežti sveiką prinokusį pomidorą bus labai sudėtinga.

Prapjovus šis pomidoras žavi puikia spalva: tamsiai raudonos ir šokoladinės deriniu. Tai labai sultingas, tačiau nevandeningas pomidoras. Skonis kaip ir visų tamsių pomidorų – saldus, su vos juntama rūgštelės užuomina, labai švelnus. Kadangi šis pomidoras sultingas ir sunkiai laiko formą, skaniausia jį pjaustyti į salotas. Galima valgyti ir vieną. Tačiau po ranka turėkite servetėlę – prapjautas jis varva sultimis. Dėl šios priežasties jis ne pats geriausias pasirinkimas tiems, kurie nori konservuoti pomidorus arba ketina virti padažą. Užtat sultys, sakoma, yra labai skanios (aš pomidorų sulčių nesunkiu, nes jų tiesiog nemėgstu, taigi negaliu pasakyti, ar tai tiesa).

Verdiktas

Juodasis bizonas – labai skanus pomidoras. Nepaisant dieviško skonio, jis turi ir keletą rimtų trūkumų. Ir vienas jų – sėklų kaina. Tad kaštams sumažinti jau ruošiu sėklas savarankiškai. Akivaizdu, kad ir kitąmet jį auginsiu.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą