Gero laisvalaikio Rokiškio rajone receptai (5)

Publikuota: 2020-02-03 Kategorija: Laisvalaikis
Gero laisvalaikio Rokiškio rajone receptai
G. Kujelio nuotr. / Paviljone „Baisiai gražus Rokiškis“ – ir Gruzijos atstovai.

Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro kolektyvui pastarosios savaitės – įtemptas darbo metas. Mat parodos veja viena kitą: ką tik nušurmuliavo „Adventur“ Vilniuje, o praėjusį savaitgalį Rokiškio rajono turizmo galimybių pristatyti vykta į Rygą, į tarptautinę parodą „Balttour“.
Apie tai, kokia rajono turizmo sektoriaus plėtros vizija, kokios naujausios tendencijos, „Rokiškio Sirena“ klausė Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro vadybininkės Ingridos Kujelės.

Sudomino šūkis ir rokiškėniškos kalbos ypatumai
Parodoje „Adventur“ Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centras dalyvavo su šauniu šūkiu „Baisiai gražus Rokiškis“. Ir kontrastingu paviljonu: greta išpuoselėtų dvaro rūmų ir levandų ūkio stende – keturratis ir keturračio purvyne nuotrauka. Šios nuotraukos iš esmės ir atspindi tai, ko mūsų šalies gyventojai bei svečiai tikisi iš turizmo paslaugų teikėjų: vieniems reikia ramaus pasivaikčiojimo su vaizdu į architektūros grožybes, parodų lankymo, kitiems – aktyvių ir intensyvių pramogų.
Kaip gimė „Baisiai gražaus Rokiškio idėja“? Pašnekovė atvira: dėl jos nemažai diskutuotuota. Kaip ir dėl rokiškėnų pamėgtojo priešdėlio pa- „papramogaukite, pajudėkite, pajauskite“, – kviečia centro išleistas bukletas. „Kiek per daug priešdėlio pa-? Tikrai taip! Rokiškėnai bendrinėje kalboje vartojamus būdvardžius „didokas“, „mažokas“, „gerokas“, „šviesokas“, „lygokas“  sako kiek kitaip  prie paprastųjų būdvardžių prideda priešdėlį pa-: „padidelis“, „pamažas“, „pageras“, pašviesus“, „palygus“. Pasimatom Rokiškyje?“, – kviečia centro išleistas bukletas. Kaip sako I. Kujelė, dėl tų pa- paaiškinimą pateikė kalbininkas kraštietis Donatas Smalinskas.
Kontrastai, pasak I. Kujelės, pristatymuose neišvengiami: vieni rajono svečiai nori išpuoselėtų erdvių, kiti – aktyvaus poilsio, žygių pėsčiųjų ir dviračių takais, gražiausių gamtos kampelių ieškojimo, emocionalių pramogų tose pačiose keturračių trasose. Taigi, pristatant rajoną svečiams, reikia derinti abi poilsio koncepcijas.

Išrašinėjo poilsio receptus
„Adventur“ tema buvo sveikatingumo turizmas. Kadangi mūsų rajone sanatorijų, gydyklų, spa paslaugas teikiančių įmonių nėra, tai Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro specialistams teko kurti ir dalinti sveikos gyvensenos bei poilsio receptus. Pagal įvairiausias lankytojų indikacijas. Jie smagūs ir netradiciniai: skirti ir padykusiems, ir pavargusiems, ir pagrandukams, ir pirmą kartą mūsų rajone besilankantiems. Idėja puiki, mat receptais ne tik puikiai pristatomos įvairiausios rajono turizmo galimybės, tokius receptus patogu neštis, o visą reikiamą informaciją apie sudominusias pramogas galima rasti centro svetainėje.

Kas naujo?
Pašnekovė džiaugėsi: rokiškėnų stendas nuolatos buvo pilnas lankytojų. „Dažnas klausė: ką siūlote naujo? Tekdavo klausti, o ką jie matė seno?“, – sakė ji. Štai turintiems nedaug laiko, ar atvažiavusiems didelėmis grupėmis,  vertėtų pažintį su Rokiškiu pradėti nuo Krašto muziejaus, Nepriklausomybės aikštės, pasigrožėti tapytomis langinėmis. Tačiau daugėja turistų, kurie į Rokiškį nori užsukti nebe kelioms valandoms, o sugaišti čia porą dienų. Jiems siūlomi ir įdomūs turistiniai maršrutai, ir įvairios veiklos: aktyvus poilsis Rokiškio baseine, pasivažinėjimas kartais, dviračiais, pažintinis takas Dusetų girioje. Pašnekovė teigė, kad pamažu keičiasi ir kaimo turizmo sodybų samprata – vis aiškiau išsikristalizuoja specializacijos: vienos yra skirtos šventėms, kitos – ramiam poilsiui ar aktyvioms pramogoms.
Taip pat populiarios ir įvairios degustacijos, edukacijos, ar šių dviejų veiklų junginiai. „Kaip, pavyzdžiui, pavadinti viešnagę „Roksaloje“ arba pas Laimutę Sadauskienę?“, – sakė I. Kujelė. Štai Latvijoje labai populiarus turizmas, susijęs su įvairių vietinių gėrimų degustavimu. Lietuvoje dėl įstatyminės bazės ypatumų tokia turizmo šaka nėra išvystyta. Mūsų šalyje aktyviai turizmo srityje dirba tik apie 10 vyndarių. Ir Rokiškis šioje srityje tikrai turi ką pasiūlyti: kitų rajonų atstovams atradimu tampa „Roksala“.
Populiarus ir Ilzenbergo dvaras, ypač pavasarį, vasarą.
Lankytojų dėmesio sulaukia ir Rokiškio baseinas.
Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro leidinyje „Baisiai gražus Rokiškis“ galima rasti informacijos gausybę pramogų ir lankytinų objektų, kuriuos siūlo mūsų kraštas. Pasirinkti lengva: objektai suskirstyti temomis: siūloma nurimti bažnyčiose, pasigrožėti dvarais, patyrinėti gamtą, papramogauti, paragauti.
Buvo svarbu ir tai, kad parodose atstovauti rajoną sujungiamos nemažai įstaigų pastangos: Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro, Krašto muziejaus, Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos, Kultūros centro. Jungiasi ir verslas: gidai, Levandų vanagynės, „Roksalos“, Vieversynės atstovai ir kiti, užsiimantieji turizmu.

Dvarai ir parkai
Aišku, bene lankomiausia rajono vieta – Krašto muziejus. Kaip sakė I. Kujelė, dvaras buvo pristatytas lankytojams labai įdomiai, kaip maršruto po Lietuvos-Latvijos dvarų rūmus ir parkus dalis. Vėlgi šis maršrutas derina ir pažintinį, ir aktyvų poilsį. Mūsų rajoną trečiajame maršrute reprezentuoja trys dvarai: Rokiškio, Salų ir Ilzenbergo. Apie juos pateikta daug įdomių duomenų. Antai Salų dvaras buvęs lokių medžioklės vieta. Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centre galima rasti specialiai šiam projektui išleistą išsamų bukletą, kuriame yra 55 dvarų ir parkų aprašai.
Naujų paslaugų poreikis
I. Kujelė minėjo, kad vis populiarėja kelių dienų poilsis mūsų krašte. Ar svečiams užtenka įvairių paslaugų, pavyzdžiui, apgyvendinimo? Pašnekovė minėjo kelias tendencijas: išplėstas „Pagundos“ viešbutis, didėja svečių namų ir kitų apgyvendinimo įstaigų poreikis. Atsiranda ir naujovių, tokių, kaip gyvūnams draugiškos apgyvendinimo, maitinimo įstaigos.
 
Parodose mezgami ryšiai
Parodos svarbios ne tik galimybe save parodyti, bet ir pasidairyti, kuo gyvena, ką siūlo kiti rajonai ir šalys, užmegzti naujų ir atnaujinti senus ryšius. Štai parodos metu, pasak I.Kujelės, kilo keletas bendrų idėjų su Gruzijos Ozurgečio regiono atstovais. Juk Ozurgetis ir Rokiškis jau senokai bendradarbiauja. Todėl vystyti idėjas yra įdomu ir mums, ir gruzinams.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą