Faworyt – skanus avietinukas už priimtiną kainą (0)

Publikuota: 2019-09-16 Kategorija: Laisvalaikis
Faworyt – skanus avietinukas už priimtiną kainą
L. Dūdaitė-Kralikienė / Pomidorai Faworyt

Tęsiu pasakojimą apie pomidorų veisles, kurios džiugina taupius augintojus, t.y. tuos, kurie perka pačias pigiausias sėklų pakuotes. Viena iš tokių veislių – Faworyt. Šis pomidoras vertas būti jūsų daržo ar šiltnamio bazine veisle dėl savo atsparumo ligoms, derlumo ir gero skonio.

Įsigyti ir auginti paprasta

Faworyt veislės pomidorų sėklų rasite didesniuose prekybos centruose. Jos nebrangios, nekainuoja nė euro. O sėklų pakelyje yra daug. Taigi, Faworyt buvo ta veislė, kurios prisėjau pakankamai daug. Kam dovanojau šios veislės pomidorų sodinukų, džiaugėsi derliumi.

Faworyt veislės pomidorai skirti auginti ir atvirame grunte, ir plėveliniuose šiltnamiuose. Mano patirtis rodo, kad šiam puikiam pomidorui eikvoti vietą šiltnamyje būtų prabanga. Šiltnamyje geriau auginti lepesnes veisles, o Faworyt puikiai jaučiasi ir lauke. Maža to, jis ganėtinai atsparus visiems lauko išbandymams: ir netolygiai drėgmei, ir ligoms, įskaitant ir pomidorų marą. Nors fitosporozė ir pažeidė patį augalą, tačiau jo vaisių nesugadino.

Didžiulis šios veislės privalumas – ji ganėtinai tingiai leidžia ūglius. Taigi apie krūmelį šokinėti su sekatoriumi nereikės.

Lauko sąlygoms šis pomidoras idealus ir dėl to, kad jis neaukštas, nors ir indeterminantinis. Šiltnamyje jis turėtų išaugti iki 1,6 m,o lauke jo ūgis buvo apie 1,2 m.

Pirmąją kekę Faworyt pradeda formuoti užauginęs septintąjį lapą, ir dirba jis uoliai ir nuoširdžiai, kekes leisdamas kas tris lapelius. Kekėse gali būti po keturis-šešis didelius gražius pomidorus. Idealiomis sąlygomis nuo krūmo galima surinkti 5-7 kg pomidorų, o iš kvadratinio metro – apie 20 kg. Beje, geriausia šį pomidorą formuoti vienu stiebu.

Didesnių vaisių svoris gali siekti ir iki 300 g, tačiau dauguma jų auga maždaug 200-250 g.

Klasikinis avietinis

Faworyt esminis trūkumas – jis vėlyvas. Šios veislės pomidorai pirmuosius vaisius sunokina tik po 110-120 d. nuo tos dienos, kai pasirodė jų daigelių kilpelės. Taigi, derlius nukeliauja į rugpjūčio pabaigą-rugsėjo pradžią. Kai jau patyrusių pomidorų augintojų daržuose – spalvų ir skonių fiesta. Todėl „Faworyt“ rizikuoja patekti į kategoriją „Joks“, kitaip sakant, nelabai išsiskirantis. Tačiau nurašyti šio pomidoro neverta. Kodėl? Pirmiausia, jis yra darbinis pomidoras, kuris derės bet kokiomis sąlygomis. Iš tokių pomidorų formuojama daržo bazė: pagrindinis pomidorynas, kuris džiugins stabiliu derliumi. Iš tokių bazę formuoti patogu: jų sėklos nebrangios, o užauginti pomidorai – universalūs.

Taigi, Faworyt pasižymi klasikiniu avietinio pomidoro skoniu. Tokiu, už ką vertiname pirmuosius pavasarį turguose pasirodžiusius avietinukus. Kai jau kvepia tikru pomidoru, o ir skonis sodrus, o ne pavandenijusi masė.

Taigi, jei Faworyt būtų vienas iš pirmųjų, ankstyvųjų, tai be abejonės jį vertintume kaip labai skanų pomidorą. O vėlyviesiems kriterijai jau kitokie: jie noksta tuomet, kai savuosius atidavė daugybė ypatingo skonio veislinių pomidorų. Tad ir konkuruoti jam reikia su daugeliu. Faworyt koziriai – jo puikios savybės: odelė, nors ir plona, bet tvirta. Todėl jį patogu transportuoti. Dėl to jis neskilinėja, atsparus pomidorų marui. Prapjovus pomidoras puikiai laiko formą, vadinasi, bus puikus iškylų gardėsis. Jis tinka kaip garnyras arba pjaustyti į salotas. Minkštimas sodrios avietinės spalvos, mėsingas. Pomidore visiškai nejuntamas saldumas, skonis – gaivus, švelni rūgštelė ir puikus klasikinių avietinių pomidorų poskonis.

Šis pomidoras ganėtinai sultingas, tačiau nevandeningas. Tiks ir padažams, ir sultims, ir konservams. Tik jį reiks pjaustyti, nes vaisiai gana didoki.

Verdiktas

Jei turite nedidelį daržo plotelį ar mažą šiltnamiuką, ši veislė bus puikus pasirinkimas. Taip pat ji tinkama ir tiems, kurie negali sau leisti pirkti brangias pomidorų sėklas. Jei formuotumėte savo pomidoryną, tarkime, iš Šejk, Faworyt, Red Pear, Zlatava, Black from Tula, Noire de Crimee, Citrina ir panašių pomidorų, tai jų sėkloms su nuolaida išleistumėte kokius 5 Eur ir galėtumėte džiaugtis puikiais skoniais ir derliumi.

Ar aš kitąmet sodinsiu Faworyt? Sėklų nerenku. Tai nereiškia, kad kitąmet jų nesėsiu. Tiesiog pakelyje dar daug liko nuo šio pavasario. Neabejoju, kad Faworyt ir kitąmet bus vienas mano „augintinių“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą