Budionovka – ankstyva rožinė širdelė (0)

Publikuota: 2019-07-17 Kategorija: Laisvalaikis
Budionovka – ankstyva rožinė širdelė
L. Dūdaitė-Kralikienė / Budionovkos veislės pomidorai.

Pomidorai, be abejo, yra viena populiariausių daržovių. Pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei 7 tūkst. jų veislių (neskaitant hibridų). Taigi, įvairovė didžiulė. Kaip nepasiklysti negirdėtų, nežinomų veislių gausoje? Dažnas pomidorų augintojas tarsi žaidžia loteriją, pagal pomidorų pakuotę ir lakonišką aprašą joje bandydamas nuspręsti, ar verta auginti tą ar kitą rūšį. „Rokiškio Sirena“ pasirengusi pasidalinti kai kurių pomidorų veislių ypatumais ne iš sėklų katalogų aprašų, o praktiškai. Mat daugelis daržininkų jau dabar planuoja, ką sės kitą pavasarį, kokias veisles rinksis. Įspėjame, kadangi autorė mieliau augina pomidorų veisles, nei hibridus, tai pastarųjų bus vos keletas ir retesnių rūšių.

Veislės ypatumai praktikoje

Taigi, pirmoji pomidorų veislė, kuri sunokino vaisius autorės darže, yra Budionovka. Budionovka yra rusiška veislė, auginama šiltnamiuose ir atvirame grunte, kitaip sakant, tiesiog darže, kaip mūsų atveju. Budionovka turi keletą atmainų, viena jų – Velmoža. Kurios apžvalgos laukite vėliau, nes ši veislė dar tik mezga pirmuosius vaisius.

Budionovka – aukštaūgė, indeterminantinė (neriboto augimo) veislė. Krūmas šiltnamyje gali užaugti iki 1,5 m, darže – apie metrą. Krūmas formuojamas paprastai 2-3 stiebais. Lysvėje – du Budionovkos krūmeliai. Ir pirmuosius vaisius sunokino jie trijų dienų skirtumu. Pomidorai sėti kovo 8-ąją, o lauke sodinti gegužės 20-ąją.

Kai kurie pomidorų augintojai pabrėžia, kad šios veislės trūkumas – ji vienu metu atiduoda visus vaisius. Tačiau praktikoje taip nėra: mezgamos kelios kekės. Pirmojoje kekėje kiti vaisiai dar nepradėję rausti. Liepos vidurys – standartinis šitos vidutinio ankstyvumo veislės pirmųjų pomidorų metas. Taigi, Budionovkos nevėluoja.

Kadangi pomidorai auginami lauke, jie išvengė dviejų pastarųjų metų pomidorų rykštės – per karštų vasaros pradžios dienų, kai šiltnamiuose šie augalai masiškai metė žiedus. Todėl lauke išsaugotas ir pirmųjų, pačių derlingiausių kekių derlius. Dabar jau Budionovkos augina po trečią-ketvirtą pomidorų kekę. Veislės apžvalgoje teigiama, kad pirmoji žiedinė kekė imama formuoti kaip ir visų aukštaūgių – maždaug po devintojo-vienuoliktojo lapo, o toliau – kas tris-keturis lapus. Ir praktikoje taip ir yra.

Svoris, skonis

Pomidoro dydis paprastai priklauso nuo to, kiek jų auga kekėje. Norint užauginti milžinus, kekes reiktų formuoti, paliekant iki trijų pomidorų. Čia kekės nėra formuotos.  Veislės standartas – 200-400 g dydžio vaisiai. Kaip matyti nuotraukose, visi jie daugmaž atitinka veislės standartus.

Perpjovus didįjį pomidorą matyti, kad jis mėsingas, sėklų kamerų yra mažai. Odelė – labai plona. Faktiškai nėra baltos sumedėjusios zonos prie žiedkočio. Skonis, kaip ir daugelio avietinės spalvos pomidorų, yra švelnus. Tačiau šis pomidoras ypatingas tuo, kad faktiškai nejuntama rūgštelė. Taigi tiks tiems, kurie mėgsta ar dėl medicininių priežasčių turi rinktis švelnaus skonio pomidorus. Skonis gana turtingas, saldokas. Pomidoras pakankamai sultingas, bet ne vandeningas. Taigi, puikiai tiks ir salotoms, ir padažams.

Verdiktas

Tai derlinga, darbšti, puikių savybių veislė. Ištvėrusi ir karštą bei sausą vasaros pradžią, ir lietingą nokimo periodą. Neskilinėja. Skonis – puikus. Vadinasi, verta dėmesio ir verta ją rinktis. Kur gauti sėklų? Įprastinėse parduotuvėse šių sėklų nėra. Autorė sėklas gavo iš asmenų, prekiaujančių sėklomis specializuotose pomidorų grupėse. Kadangi Budionovka yra veislė, o ne hibridas, tai galima rinkti jos sėklas ir ruošti savarankiškai. Praktinis patarimas: kadangi sėklų yra labai nedaug, skirkite tam ne vieną, o kelis pomidorus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą