„Vaidiname žemdirbiams“: apie pavadinimą, naujoves ir krašto garsinimą (0)

Publikuota: 2020-02-06 Kategorija: Kultūra
„Vaidiname žemdirbiams“: apie pavadinimą, naujoves ir krašto garsinimą
Organizatorių nuotr. / Šokio teatro „Aura“ spektaklis – vienas tų, kuriuose skambės gyva muzika.

Vasario 21-ąją suskambės festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ atidarymo akordai. Taip pradedame straipsnį neatsitiktinai – šiemetinis festivalis yra skambantis festivalis. Kurio 22-jų spektaklių maratone bus ir gyvos muzikos, ir atradimų, ir naujovių. Apie tai likus porai savaičių iki festivalio atidarymo „Rokiškio Sirena“ kalbėjosi su Rokiškio kultūros centro direktore Vaiva Baltrūnaite-Kirstukiene ir jos pavaduotoja Aušra Gudgaliene.

Pavadinimo keisti dar nėra poreikio
Retkarčiais rokiškėnai garsiai pasvarsto: ar ne laikas keisti festivalio pavadinimą. Juk vaidinama ne tik žemdirbiams. O žemdirbiai vis pabamba, kad į teatro spektaklius nuvykti kaimo žmogui vis sudėtingiau... „Keisti pavadinimą turi ateiti poreikis. Galbūt, jei kada nors toks reikalas pribręstų, būtų galima diskutuoti. O dabar tokio poreikio nėra, ir dirbtinai kažką keisti, juolab, tokį svarbų dalyką, kaip pavadinimas, nėra prasmės. Festivalis rengiamas jau 36-ąjį kartą ir jo pavadinimas tapo savotišku prekės ženklu. Visi prie jo pripratę, pamėgę. Žiūrovas prie jo prisirišęs. Pavadinimas simbolizuoja ir tęstinumą: šio krašto kultūrinių ir teatro tradicijų gylį, šis festivalis buvo išsaugotas net pačiais sunkiausiais visuomenės pertvarkų laikais“, – kalbėjo V. Baltrūnaitė-Kirstukienė.
Jos pavaduotoja A. Gudgalienė akcentavo: šalies teatrams mūsiškis festivalis žinomas Rokiškio vardu. Jis laukiamas, teatrai jam iš anksto planuoja repertuarą. Ir Lietuvos kultūros tarybai teikta festivalio paraiška buvo ne veltui įvertinta pačiais aukščiausiais balais. Pasak A. Gudgalienės, toks didžiulis įvertinimas pelnytas organizatorių ilgamečių pastangų dėka. Daug svorio pridėjo ir tai, kad šis festivalis formuoja kultūrinį krašto identitetą, yra ryškiausias jo simbolis.

Teatrams šis festivalis – prestižinis
Vasario 21-ąją į festivalio atidarymą kvies jo vedantieji: aktorius Rytis Saladžius ir režisierė Neringa Danienė. Šiemet žiūrovai galės išvysti 22 spektaklius. Daug... Tai, pasak pašnekovių, dar ne rekordas. Kitados festivalyje rodyti ir 24 spektakliai, tačiau keli jų – nekonkursiniai. Pernai parodyta 19 spektaklių. Taigi, šiemet rokiškėnai ir svečiai iš aplinkinių rajonų galės ilgiau nei įprastai džiaugtis teatru.
Pašnekovės neslėpė: norinčiųjų dalyvauti festivalyje nestinga. Jauni teatrai į jį žiūri kaip į platformą, kurioje galima save parodyti, išgarsėti. Tačiau atranka griežta: šis festivalis teatro pasaulyje laikomas prestižiniu, ir į sceną atsitiktiniai, trumpalaikiai projektai neįleidžiami.
„Vaidiname žemdirbiams“ galima laikyti naujovių ir naujausiųjų tendencijų festivaliu. Mat vienas reikalavimų dalyviams – nauji pastatymai. Todėl mažiausiai trečdalis festivalio spektaklių – premjeriniai. „Pokalbiuose su teatrų atstovais, aktoriais ryškėja tendencija: vos nulipę nuo scenos jie jau galvoja, ką į Rokiškį atveš kitąmet“, – sakė V. Baltrūnaitė-Kirstukienė.
Todėl nenuostabu, kad spektakliuose kalbama apie aktualiausius šiandienos visuomenės klausimus, dilemas, problemas, aktualijas. Šios tendencijos atspindimos net ir vaikiškuose spektakliuose, tokiuose kaip „Lėlės“ teatro „Kaime nėra wi-fi“.

Skambantis festivalis
„Vaidiname žemdirbiams“ šiemet yra skambantis festivalis. Naujovė: bus daug muzikos, gyvo garso, daugelis spektaklių pasižymės scenos menų sinteze. „Festivalyje tradiciškai pagerbiami aktoriai, režisieriai. O štai kompozitoriai, scenos dailininkai tarsi paliekami nuošalyje. O juk spektaklio visumą, poveikį formuoja scenos menų sintezė“, – pabrėžė A. Gudgalienė. Taigi, šiemet festivalis skambės: ir gyva muzika, ir bytu scenoje, ir didžėjų pasirodymais. Ir miuziklo gerbėjai turės kuo pasidžiaugti: jiems skirtas „Pabėgimas iš Trepsės namų“. Kaip sako pašnekovės, subalansuotas vaikams, tačiau įdomus ir suaugusiesiems.

Naujovė ir bilietų pardavime
Vos prasidėjus bilietų prekybai, jie ėmė sparčiai tirpti. Šioje srityje yra keletas naujovių. Visų pirma, atsisakyta sovietmečiu dvelkiančios paraiškų sistemos. „Taip padaryta neatsitiktinai: kasmet paraiškų vis mažėjoׅ. Vadinasi, kolektyvuose jau ima stigti tų, kas apsiimtų rinkti pageidavimus ir užsakyti bilietus“, – sakė Kultūros centro direktorė.
Antroji naujovė – festivalio spektaklių bilietus galima įsigyti internetu. Iš pradžių šią naujovę rajono žmonės sutiko atsargiai. Tačiau, direktorės teigimu, ji labai efektyviai sprendžia nemažai problemų. „Nebėra paraiškų. O kas jums kliudo, pavyzdžiui, internetu užsisakyti kad ir 10 bilietų į norimą spektaklį? Nebereikia ieškoti, kas kolektyve rinks pinigus, kas išdalins bilietus. Paprasta“, – sakė ji.
Be to, tokia sistema daug patogesnė festivalio gerbėjams iš aplinkinių rajonų. „Nebereikia vykti į Rokiškį, ar prašyti, kad kas nupirktų bilietus“, – aiškino V. Baltrūnaitė-Kirstukienė. Tai patogu Anykščių, Zarasų, Kupiškio, Panevėžio žiūrovams. O ir rokiškėnams nusipirkti ne bėda: juk daugelis taip įsigyja bilietus į renginius Kaune, Vilniuje ar užsienyje. Netgi atsispausdinti internetu įsigyto bilieto nebereikia: jis nuskaitomas specialiu įrenginiu iš mobiliojo telefono. Kai kurie teatrai apskritai festivalio rengėjams nė neatvežė popierinių bilietų.
„Internetinę bilietų prekybą išbandėme prieš pat Naujuosius, spektaklyje apie Šreką. Į papildomą, trečiąjį spektaklį dauguma bilietų buvo išparduoti būtent švenčių dienomis, kai centro kasa nė neveikė. Sistema dirbo be trukdžių“, – komentavo pašnekovė. Ji pabrėžė, kad Kultūros centras jokiu būdu neatsisako kasos, ir norintieji įsigyti bilietų ten, gali tą padaryti.
Kokios žiūrovų tendencijos? Pasak A. Gudgalienės, tendencijos – ilgalaikės. Paprastai į festivalį eina šeimos, draugų būreliai. Viena kompanija perka bilietus į kelis spektaklius. Ir tai rodo repertuaro sėkmę bei įdomumą.
Ir vaikiški spektaliai turi savo žiūrovą. Šiemet jų festivalio programoje – net penki. Kaip sakė pašnekovės, vaikų spektakliai gausiai lankomi, ir bilieto kaina tėvams – ne problema, daugelis nori išleisti vaikus, ar kartu su jais pažiūrėti kelis spektalius. Suaugusiesiems įdomu ne tik spektalių siužetai, bet ir scenos naujovės, interaktyvumas, vizualizacijos.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą