Šv. Kalėdos – proga pažvelgti, kaip sekasi Rokiškio stačiatikiams (2)

Publikuota: 2019-01-07 Kategorija: Kultūra
Šv. Kalėdos – proga pažvelgti, kaip sekasi Rokiškio stačiatikiams
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Lietuvos stačiatikių vadovas arkivyskupas Inokentijus lankė Rokiškio šv. Aleksandro Neviečio cerkvę.

Sausio 7-ąją Rytų apeigų krikščionys švenčia Kalėdas. Mūsų rajone šią dieną šventė lanko sentikių ir stačiatikių namus.  „Rokiškio Sirenos“ skaitytojai tikriausiai atkreipė dėmesį, kad mūsų laikraštyje reguliariai pasirodo žinutės, kviečiančios Rokiškio ir aplinkinių rajonų stačiatikius į pamaldas Šv. Aleksandro Neviečio cerkvėje, Gedimino g. 15. Tad įdomu sužinoti, kaip sekasi šios parapijos tikintiesiems?

Ilga ir garbinga istorija


Taigi, Lietuvoje šiuo metu yra 57-os stačiatikių, kitaip dar – ortodoksų parapijos. Stačiatikiais save laiko apie 4 proc. Lietuvos gyventojų (maždaug 145 tūkst.)  Viena iš parapijų – Rokiškio šv. Aleksandro Neviečio parapija, turinti ilgą ir prasmingą istoriją. Pirmieji stačiatikių maldos namai Rokiškyje planuoti statyti pačioje XIX a. pabaigoje, o 1903 m. buvo įkurta Rokiškio stačiatikių parapija. Šv. Aleksandro Neviečio cerkvė – nedidelė, perdaryta iš gyvenamojo namo. Jame cerkvė įkurta tolimais 1939-aisiais. Gyvenamajame name įrengta cerkvė – greičiau išimtis, nei taisyklė: name cerkvė yra įrengta tik Utenoje.  Rokiškio stačiatikių šventovė nedidukė, tačiau jauki, ir parapijiečių pastangomis rūpestingai prižiūrima.
Netgi tokioje mažytėje cerkvėje  kruopščiai ir preciziškai paisoma interjerui keliamų kanonų reikalavimų.
Parapijos bendruomenė – labai aktyvi, gyva. Joje yra nemažai tikinčiųjų, kurie nuoširdžiai domisi savo tikėjimu, kaip piligrimai lanko stačiatikiams šventas vietas už Lietuvos ribų.
Įdomu, kad į Rokiškio šv. Aleksandro Neviečio cerkvę melstis atvažiuoja ne tik mūsų rajono stačiatikiai, bet ir Kupiškio, Anykščių rajonų tikintieji.
Rokiškio stačiatikių bendruomenės ilgametis vadovas – tėvas Sergejus Kulakovskij. Nors mūsų liaudis rusų dvasininkus – ir stačiatikių, ir sentikių – linkusi vadinti „popais“, tačiau taip kreiptis į dvasininką nedera. Stačiatikių dvasininkai pageidauja, kad visuomenė juos vadintų klebonais.  Parapijos klebonas tėvas S. Kulakovskij pas parapijiečius važinėja iš Vilniaus.

Tiki, kad parapijos ateitis – šviesi


O kokia Rokiškio šv. Aleksandro Neviečio parapijos ateitis, klausėme spalio pabaigoje parapijoje viešėjusio Stačiatikių Bažnyčios vadovo Lietuvoje arkivyskupo Inokentijaus. Po pamaldų, kuriose gausiai susirinkę tikintieji vos tilpo nedidukėje cerkvėje, giedotojos prasitarė, kad arkivyskupui Rokiškio parapija brangi. Mat nuo 2010-ųjų Lietuvos stačiatikiams vadovaujantis arkivyskupas Inokentijus Rokiškyje apsilankė jau antrąjį kartą. Tokios garbės sulaukia ne kiekviena parapija.
„Rokiškio Sirenos“ paklaustas, kokią Rokiškio šv. Aleksandro Neviečio parapijos ateitį mato, garbusis svečias diplomatiškai atsakė, kad „Ateitis – Dievo paslaptis, tačiau tikiu, kad šiai parapijai ir jos žmonėms Dievas yra maloningas“. Parapija, arkivyskupo Inokentijaus nuomone, gyva, aktyvi. „Džiugu, kad šio krašto žmonės, ieškantys Dievo, turi kur ateiti“, – sakė jis. Nors pamaldose ir nedaug jaunimo, arkivyskupas teigė, kad žmogus anksčiau ar vėliau randa kelią į Dievą. Todėl ir parapijos ateitį jis visgi mato šviesią. O tikintiesiems jis linkėjo pačių geriausių dalykų: laimės ir santarvės šeimose, sveikatos. O vyresnio amžiaus žmonėms – kad jiems pavyktų įveikti savo ligas ir skaudulius. „Už viską dėkokime Dievui. Tikėkime, kad jis mus myli“, – linkėjo arkivyskupas Inokentijus. Jis ragino nepamiršti tikėjimo, Bažnyčios, kasdienybės rutinoje neapleisti maldos, dvasinių reikalų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą