Tikintieji plūdo aplankyti Rokiškio bažnyčios prakartėlę (video) (4)

Publikuota: 2019-12-30 Kategorija: Kultūra
Tikintieji plūdo aplankyti Rokiškio bažnyčios prakartėlę (video)
L. Dūdaitė-Kralikienė / Dekanas Eimantas Novikas pašventino unikalią smėlio prakartėlę.

Kūčių vakarą Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia buvo sausakimša. Tikinčiųjų srautas nestebina: daugelis jų skubėjo ne tik melstis, bet ir pasigrožėti įspūdinga smėlio prakartėle. Ją šventinti dekanas Eimantas Novikas į procesiją pakvietė mažuosius rokiškėnus.

Jau tampa gražia tradicija, kad Piemenėlių mišiose gieda ir groja jaunimas. Ne išimtis ir šie metai. Tradicinių šv. Kalėdų giesmių įdomiomis interpretacijomis gausiai susirinkusius tikinčiuosius džiugino Egidijaus Kundroto vadovaujami Juozo-Tumo Vaižganto gimnazijos jaunieji talentai.

Kita tradicija – Piemenėlių mišios rengiamos 21 val., kada rokiškėnai jau kyla nuo gausių Kūčių stalų. Todėl ir dekanas E. Novikas pradėjo pamokslą klausimu, ar jau visi sotūs? Ar sotūs ne tik kūnu, bet ir savo dvasia? Jis kalbėjo apie Advento kitokį troškimą ir alkį, apie laukimą dalykų, atskleidžiančių Dievo maloningumą, jo esybę. Dekanas kalbėjo ir apie vartotojiškumo pagundą, kai kyla noras Kūčias supaprastinti iki vakarienės, iki klausimų, kiek kas išleido pinigų maistui. Tačiau mes, dekano teigimu, turime mąstyti ne apie vartojimą, o apie kūrimą. Jis kalbėjo apie žmogaus panašumą į Dievą, ne išore, o vidumi. Dekanas atskleidė ir savo kalėdinio sveikinimo, kuriame linkėjo ilgesio, paslaptį. Šio palinkėjimo istorija liūdna ir šviesi: apie tai gydytojui kalbėjo vėžiu sergantis vaikas, kuris, paklaustas, kas liks jo mamai, jam išėjus į Amžinybę, atsakė, kad liks ilgesys… Tai meilė, kuri išlieka.

Apie kūrimą byloja ir unikali prakartėlė. Kaip sako dekanas E. Novikas, labai ekologiška: įstabus kūrinys yra tik iš dviejų natūralių gamtos medžiagų: smėlio ir vandens. Smėlis šiandieniniam žmogui turi daug prasmių: ir pro pirštus byrantį laiką, ir būties trapumą. 20 tonų sverianti prakartėlė išties labai trapi: apie tai byloja prie jos padėtas užrašas, kviečiantis grožėtis ja labai atsargiai, kad ir kiti žmonės galėtų ja pasidžiaugti. Nepaisant to, kad tikintieji bažnyčioje buvo ganėtinai susispaudę, aplink prakartėlę jie išlaikė pagarbų atstumą. Apie žmonių skaičių bažnyčioje bylojo tai, kad nuo jų gausos įšilo bažnyčia ir automatiškai išsijungė grindinis šildymas.

Daugelį domino, kodėl prakartėlėje kūdikėlis Jėzus yra pridengtas baltu šydu. Atsakymas paprastas: šydas nuimamas laiminant prakartėlę.

O laiminimo teko palaukti. Nors kai kuriose bažnyčiose prakartėlė buvo pašventinta šv. Mišių pradžioje, Rokiškio tikintieji šios iškilmingos akimirkos sulaukė po dekano palaiminimo. Jis prie savęs sukvietė tikinčiųjų vaikus, kad kartu su jais procesija nueitų prie prakartėlės. Po tradicinės giesmės „Sveikas, Jėzau, gimusis“ ji atskleidė tikintiesiems visą savo grožį ir didybę.

Ši prakartėlė unikali: smėlio prakartėlės ne tik Lietuvoje, bet ir Europos bažnyčiose – retenybė. Rokiškio bažnyčios prakartėlę per tris dienas sukūrė žinomas skulptorius Albertas Danilevičius su žmona Kristina, įgyvendindami dekano E. Noviko idėją. Simboliška, kad smėlis jai atkeliavo iš mūsų rajone esančio Sniegių karjero.

Ši idėja išgarsėjo toli už Rokiškio dekanato ribų. Nespėjusieji pamatyti prakartėlę, planuojama, ją aplankyti galės iki Grabnyčių – vasario 2 d.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą