Salų bažnyčios remontas: renkami parašai, kad atnaujinta šventovė netaptų antrąja Notre Dame (1)

Publikuota: 2019-05-20 Kategorija: Kultūra
Salų bažnyčios remontas: renkami parašai, kad atnaujinta šventovė netaptų antrąja Notre Dame
Kamajų parapijos archyvo nuotr. / Salų bažnyčia, pasipuošusi pastoliais.

Kitą savaitgalį Kamajų, Duokiškio ir Salų parapijose bus rinkliava kaupiamosioms lėšoms parapijos reikmėms.  Salų parapijos žmonės kviečiami ne tik aukoti lėšų restauruojamai bažnyčiai, bet ir pasirašyti raštą, kuriuo prašoma atnaujinti bažnyčios elektros instaliaciją bei priešgaisrinės saugos sistemą.

Pasipuošė pastoliais
Salų bažnyčia, kaip juokauja tikintieji, dabar apsivilkusi pastolių rūbą. Į bažnyčios fasado atnaujinimą investuojamos milžiniškos lėšos. Vien tik šią vasarą numatyta atlikti darbų už daugiau nei 74 tūkst. Eur. Pildosi saliečių svajonė pagaliau išvysti atnaujintą savo šventovę. Kuri yra vertingas architektūros paminklas.
„Rokiškio Sirena“ primena, kad 1887-1888 m. Salose iškilusi žinomo architekto Georgo Vernerio projektuota medinė neogotikinė Šv. Kryžiaus bažnyčia menotyrininkų vadinama medinės neogotikos grynuoliu. Šis architektas, beje, projektavo ir Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią. Pirmasis ir kol kas vienintelis bažnyčios kapitalinis remontas buvo atliktas… 1939-aisiais. Kitaip sakant, šiemet būtų galima švęsti 80-mečio jubiliejų.
Salų parapija taip pat turi savo lėšomis prisidėti prie vykdomo Salų bažnyčios renovacijos projekto. Pastarojo vertė viršija pusę milijono eurų. Sališkių indėlis, iš pirmo žvilgsnio, neatrodytų labai didelis – keli tūkstančiai eurų. Tačiau mažai kaimo parapijai ir jis yra didelis iššūkis. Todėl parapijos klebonas Andrius Šukys kviečia prie šios kilnios misijos prisidėti visus geros valios žmones.
Prisidėti prie Salų šv. Kryžiaus bažnyčios remonto galima paaukojus lėšų į Salų šv. Kryžiaus parapijos sąskaitą Swedbank LT 837300010086706765 kodas 191266823.

Notre Dame gaisras užlietė opų skaudulį
Tai, kad Salų bažnyčia gražinama, į ją investuojamos didelės lėšos, žinoma, yra labai džiugu. Tačiau projekte nenumatytas vienas svarbus aspektas: nors į bažnyčios fasadą investuoti dideli pinigai, tačiau jos elektros instaliacija – kelių dešimčių metų amžiaus. Ir jos gedimas, pasak kunigo A. Šukio, gali turėti labai skaudžias pasekmes, tiksliau, pelenais paversti visas investicijas ir darbus. „Tvarkydami fasadą, bet neatnaujindami bažnyčios elektros instaliacijos, mes elgiamės taip, tarsi prabangų šventinį kostiumą vilktumėmės ant prakaituoto kūno“, – sako kunigas.
Todėl parapijoje renkami parašai Kultūros paveldo departamentui, kad šis atsižvelgtų į logišką parapijiečių prašymą atnaujinti ir elektros instaliaciją bei priešgaisrinės apsaugos sistemą.
Kunigo A. Šukio nuogąstavimai pagrįsti. Po garsiojo gaisro Paryžiaus Dievo motinos katedroje suskaičiuota, kad nuo 1990-ųjų Lietuvoje degė net 14-ka bažnyčių. Kaip viena pagrindinių gaisrų priežasčių įvardinama netvarkinga, pasenusi elektros instaliacija.

Vyskupas išdėstė mažų parapijų problemas
Po Notre Dame gaisro portalas delfi.lt spausdino pokalbį, kuriame Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM aiškino, kad bažnyčias apsaugoti nuo gaisrų – sudėtinga. „Rokiškio Sirena“ cituoja ganytojo mintis šiuo klausimu:
„Pastatai seni, juose daug medinių detalių, o kai kurios bažnyčios – medinės. Vienose bažnyčiose gaisrai kyla dėl pasenusių elektros instaliacijų, kitose – vykdant remonto darbus, o kitos tiesiog padegamos. Gaisrai – skaudus dalykas“, – pripažino vyskupas.
Paklaustas, ar nevertėtų bažnyčias drausti, Panevėžio vyskupas buvo atviras: „Draudimas nuo gaisrų gal ir geras dalykas, bet tam reikia turėti lėšų. Tai labai brangus dalykas, o kai kurių Panevėžio vyskupijos bažnyčių parapijos tokios mažos, kad lėšų užtenka vos joms išsilaikyti. Kita vertus, gerai, kad priešgaisrinė apsauga tikrina bažnyčias ir klebonams primena, ką būtiniausiai reikia sutvarkyti, kur reikia keisti elektros instaliacijas, įtaisyti dūmų detektorius. Pagal finansines išgales klebonai tvarkosi.“

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą