Rokiškio šv. Mato bažnyčioje erdvės tikintiesiems sumažėjo, tačiau pokyčiai – tik į gera (2)

Publikuota: 2019-06-28 Kategorija: Kultūra
Rokiškio šv. Mato bažnyčioje erdvės tikintiesiems sumažėjo, tačiau pokyčiai – tik į gera
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje prasidėjo grindų remonto darbai.

Kone pusę Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios nuo tikinčiųjų skiria „stop“ juosta. O tikintieji gali pažvelgti į tai, ko jau gerus pusantro šimto metų, nuo pat bažnyčios statybos, nematė žmogaus akys. Nuimti ir išnešti klauptai, išneštos klausyklos, uždengtas vienas altorių, paveikslai, Kristaus statula, išluptos granitinės grindų plokštės. Visų šių permainų priežastis – išsvajotasis grindinis šildymas.

Laukia archeologų

Apie jį tikintieji svajojo jau senokai. Kaip sakė Rokiškio dekanato dekanas, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios klebonas Eimantas Novikas, kol kas vyksta tik parengiamieji darbai. Nuimti klauptai, klausyklos, nuimtos grindų granitinės plokštės. Po sekmadienio laukiama iš Klaipėdos atvykstančios archeologų komandos. Ji parengs kontrolinį perkasos pjūvį. Ir nuo jų darbų rezultatų: bus aptikta vertingų radinių ar ne, priklausys bažnyčios remonto tempai.

Dekanas E. Novikas tikisi, kad archeologams pavyks rasti pirmosios ar antrosios Rokiškio bažnyčių pamatus. Tokie radiniai būtų itin svarbūs ne tik tikintiesiems, bet ir istorikams, muziejininkams, tyrinėjantiems ankstyvąją mūsų miesto istoriją. Neatmetama galimybė, kad būtų galima tokių pamatų fragmentą eksponuoti. Jei tik tokie pamatai būtų rasti.

Grįš granito plokštės

Po remonto bažnyčios laukia pokyčiai. Kaip teigė dekanas, jau dabar matoma, kaip šventovė skleidžiasi tikruoju grožiu. „Rokiškio Sirena“ primena, kad prieš gerus tris dešimtmečius bažnyčioje ant granitinių grindų plokščių buvo sudėtos medinės grindys. Dekanas sako: „Architektai bažnyčios grindims granitą parinko ne šiaip sau. Gražiausia atkurti taip, kaip buvo jų sugalvota“. Taigi, atlikus kasinėjimus bus paklotos granito plokštės, tik plonesnės, nei buvusios, kad lengviau pro jas praeitų šiluma.

Ar bus atnaujinamas bažnyčios interjeras? Dekanas E. Novikas sakė, kad interjeras nebus keičiamas, ir laikinai išnešti klauptai, klausyklos, paveikslai, statulos grįš į savąsias vietas.

Kol kas bažnyčioje vietos sumažėjo kone perpus.  Ar tilps joje tikintieji? „Tikrai tilps. Kiekvienas pas mus yra laukiamas“, – sakė dekanas.

Darbų suma – neprognozuojama

Kol kas bažnyčios grindinio šildymo remontui 100 tūkst. Eur skyrė Vyriausybė, dar 40 tūkst. Eur pridės rajono savivaldybė. Tą „Rokiškio Sirenai“ patvirtino meras Ramūnas Godeliauskas. Darbai turėtų trukti iki rudens. Tačiau, kaip sakė dekanas E. Novikas, nei darbų trukmė, nei kaina dar nėra iki galo aiški. Mat daug kas priklausys nuo to, ką ras arba neras archeologai. Nuo to priklausys ir darbų grafikas, ir galutinė jų sąmata.

Geros valios žmonės pagal išgales kviečiami prisidėti prie šventovės remonto. Aukas galima pervesti į Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos sąskaitą Luminor Bank, AB LT704010041500031663.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą