Rokiškio muziejininkai lankėsi Latvijos dvarų ir pilių parkuose (0)

Publikuota: 2019-06-03 Kategorija: Kultūra
Rokiškio muziejininkai lankėsi Latvijos dvarų ir pilių parkuose
Rokiškio krašto muziejaus archyvo nuotr. / Garsenės pilis.

Rokiškio krašto muziejus jau keletą metų tvarko savąjį parką. Jam gražinti rengiamos kasmetinės talkos, kasmet atsiranda vis daugiau įdomių traukos objektų. Semtis patirties mūsų muziejininkai vyksta ir pas kaimynus.

Rokiškio krašto muziejus dalyvauja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekte Nr. LLI-313 „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“. Šį projektą iš dalies finansuoja Elėjos (Latvija), Koknesės (Latvija), Rokiškio ir Pakruojo rajonų savivaldybės. Projekto tikslas – atnaujinti dvarų parkus, sukurti naujus bendrus turistinius maršrutus, organizuoti mokymus turizmo srities specialistams ir parkų prižiūrėtojams-valdytojams, dalintis gerąja patirtimi. Nemažai projekto tikslų jau įgyvendinta. Projekto partneriai iš Lietuvos – Pakruojo rajono savivaldybės atstovai ir Rokiškio krašto muziejaus, savivaldybės bei Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro darbuotojai lankėsi Latvijoje. Išvykos metu apžiūrėjo ne tik projekto partnerių parkus, bet ir šalia maršruto esančius kitus dvaro rūmus, pilis ir jų parkus.

Kaip pasakoja muzieninkai, pirmoji stotelė kelionėje – visai šalia Lietuvos sienos. Nepaisydami lietaus, mūsiškiai susipažino su  prieš 150 metų pastatytos Garsenes pilies istorija. Kaip rašo muziejininkai: „Garsenėje dar nesijautėme esantys užsienyje, nes galėjome susikalbėti lietuviškai“. Jie pasivaikščiojo gamtos taku, apsilankėme entuziasto įkurtą muziejų.

Toliau muziejininkai suko Jėkabpilio link. Krustpilio pilyje, pirmą kartą pastatytoje 1237 m., veikia šio miesto muziejus, vienas iš seniausių Latvijoje. Pakilę į pilies bokštą svečiai grožėjosi atsivėrusia panorama bei šalia tekančia Dauguva. Vėliau iš arti apžiūrėjo Koknesės pilies griuvėsius bei šio miesto parką, kuriame darniai dera kraštovaizdžio puošmenos vandens telkiniai, netrūksta įdomių augalų.  

Muziejininkai lankėsi ir Bauskės pilyje. Ši pilis pastatyta XV a. nerijoje tarp Mūšos ir Mėmelės upių, netoli tos vietos, kur šios upės, susijungdamos sudaro Lielupės upės pradžią. Vėliau – garsiojoje Rundalėje – nuostabiausias Latvijoje baroko ir rokoko stiliaus architektūrinis ansamblis su išpuoselėtu parku. O štai Elėja turi sąsajų ir su mūsų miesto istorija. Tai – grafų Tyzenhauzų buvę dvaro rūmai. Deja, likę tik griuvėsiai. Tačiau buvo smagu po parką pasivaikščioti projekto metu nutiestais takeliais, klausytis gidės pasakojimų, apžiūrėti skulptūrą Meilė, ragauti kvapnios arbatos.

Paskutinė stotelė išvykoje – XIX a. Lielplatonės dvaras. Į šio dvaro kompleksą įeina 20 ha parkas, tarnų namas, skalbykla, koplyčia, tvenkinys. 2018 m. restauruotuose skalbimo namuose siūloma senojo skalbimo tradicijų pažinimo programa.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą