Reveransas grafaitei Sofijai ir dvarų kultūrai (foto +video) (0)

Publikuota: 2021-09-24 Kategorija: Kultūra
Reveransas grafaitei Sofijai ir dvarų kultūrai (foto +video)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Viešnios iš Vilniaus: aktorė Virginija Kochanskytė ir pianistė Šviesė Čepliauskaitė sveikino Aliciją Matiukienę.

Rokiškio miesto šventės trankūs renginiai neužtemdė jaukaus, kamerinio, sąmoju ir XIX a. pradžios dvarų salonų dvasia alsuojančio pasisėdėjimo Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje. Proga susibėgti kultūros žmonėms tapo „Trečiasis Sofijos Tyzenhauzaitės rašytojų sąskrydis“. O salono siela tapo dvi rokiškėnams gerai žinomos viešnios – Juozo Keliuočio premijos laureatė aktorė Virginija Kochanskytė ir pianistė, tarptautinių konkursų laureatė, dėstytoja Šviesė Čepliauskaitė.

 

Pirmiausia buvo pasveikinti respublikinio konkurso „Miniatiūra Sofijai“ laureatai. Konkurse dalyvavo autoriai iš Vilniaus, Kelmės, Joniškio, Panevėžio ir Rokiškio. Nugalėtojomis tapo Gražina Pitrėnienė, Reda Kiselytė ir Audronė Vainauskaitė. Joms įteikti nugalėtojų diplomai ir suvenyrai. Suvenyrai – išskirtinio grožio ir labai meniški, susiję su šiuo metu viešojoje bibliotekoje eksponuojama dailininko Dano Andriulionio paroda. Reaguodami į situaciją dėl galimybių paso, dalį parodos paveikslų bibliotekininkai „apgręžė“, kad jie pro didžiulius vitrininius langus, specialiai apšviesti, būtų matomi ir tiems, kurie parodos aplankyti negali.


Įdomu tai, kad konkursą organizavęs Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras (vad. Alicija Matiukienė), parengęs projektą „Trečiasis Sofijos Tyzenhauzaitės rašytojų sąskrydis“, nusprendė neskirti pirmosios ir kitų prizinių vietų: tiesiog buvo apdovanoti išskirtiniausi darbai, neskirstant jų pagal vietas.


Juozo Keliuočio viešoji biblioteka sveikina Rokiškio literatų klubo „Vaivorykštė“ nares, kurių autoriniai darbai, skirti rašytojos Sofijos Tyzenhauzaitės atminimo įprasminimui, buvo kūrybiškiausi ir originaliausi.


O po sveikinimų nugalėtojoms: jaukus renginys, primenantis XIX a. Lietuvos dvaruose vykusius salonus. Su jaunatviškomis dainomis, odėmis meilei, su smagiais pokštais ir sostinės paskalomis: neįtikėtinos drąsos meilės istorijomis, su aistringais eilėraščiais, šlovinančiais tėvynę, meilę ir jaunystę. Visa tai viešnios V. Kochanskytė ir Š. Čepliauskaitė pateikė tarsi pro grafaitės Sofijos Tyzenhauzaitės prisiminimų, patirties ir jos laikmečio, prizmę.


O kur dar dieviška to meto autorių – Frederiko Šopeno, Mykolo Kleopo Oginskio muzika, kuri tada buvo ir Abiejų tautų respublikos žmonių tapatybės, ir laisvės troškimo įkūnijimas. Ir dabar ji tarsi tiltas jungia lietuvių ir lenkų tautas, kaip parodė viešnių patirtis Lenkijos ambasados renginyje Estijoje. Muzika, Adomo Mickevičiaus poezija – universali bendrystės kalba, ne tik bylojanti amžinąsias vertybes, bet ir jungianti mūsų tautų istorijas.
Jaukią salono aplinką akcentavo ir Rokiškio krašto muziejaus šiam vakarui paskolinti originalūs S. Tyzenhauzaitės knygų tomeliai. Paprastutės, laiko paženklintos knygos dabar – įspūdingos vertės brangenybės ir retenybės.


Viešnios iš sostinės priminė ir dar vieną šiemet išskirtinį įvykį – J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės Alicijos Matiukienės svarų apdovanojimą. Buvo prisiminta, kiek įkvėpimo, minčių, idėjų gimė Rokiškyje, bendraujant su ja, S. Tyzenhauzaitės kūrybos idėjai populiarinti suburtais žmonėmis.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video