Prezidentūrą puošia darbai iš Rokiškio dvaro kolekcijos (0)

Publikuota: 2021-03-02 Kategorija: Kultūra
Prezidentūrą puošia darbai iš Rokiškio dvaro kolekcijos
Rokiškio krašto muziejaus nuotr. / Prezidentūrą puošia darbai iš Rokiškio dvaro kolekcijos

Rokiškio dvaro savininkai Tyzenhauzai puoselėjo giminės tradiciją – kaupė meno kūrinius, pildė biblioteką, taip pat tvarkė šeimos archyvą. Domėjimosi istorija, menu tradiciją tęsė po Reinoldo Tyzenhauzo Rokiškio dvare šeimininkavę Pšezdzieckiai. Atėjus sovietinei valdžiai, grafo Jono Pšezdzieckio šeima 1940 m. rugpjūtį buvo priversta palikti Lietuvą. Kilo grėsmė dvare likusioms meno vertybėms. Štai tada muziejaus vedėjas Petras Bliūdžius kartu su miesto burmistru Vladu Paukšta pradėjo rūpintis, kad jos nežūtų.

Švietimo komisariatas leido perkelti į dvaro rūmus kraštotyros muziejų, o Lietuvos kultūros paminklų apsaugos įstaiga įgaliojo muziejaus vedėją P. Bliūdžių saugoti ir globoti ne tik Rokiškio dvare esančias kultūros vertybes, bet taip pat jas surinkti ir suvežti į muziejų iš visų Rokiškio apskrities nacionalizuotų dvarų. Į muziejų pateko Rokiškio dvaro nacionalizuoti daiktai: 56 tapybos darbai, 32 skulptūros, 112 namų apyvokos daiktų, 29 grafikos darbai. Iš Kavoliškio dvaro buvo perduota 2000 tomų įvairiomis kalbomis išleistų knygų, 3 knygų spintos, iš Kazliškio dvaro perduota apie 100 tomų knygų ir keturių durų spinta, iš Panemunėlio dvaro  – biblioteka, susidedanti iš 600-700 tomų ir t.t. Deja, šiuo metu muziejuje saugoma tik maža dalis nacionalizuotų knygų ir kitų daiktų.

LR Prezidentūroje nuo 1997 m. eksponuojami 8 grafikos darbai iš Rokiškio dvaro kolekcijos. Tai XIX a. Jono Kazimiero Vilčinskio „Vilniaus albumo“ litografijos, Lietuvos bei Lenkijos valdovų antkapinių paminklų Krokuvoje albumo „Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensia“ (1851) atspaudai ir kt.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video