„Marcelės legenda“ kvies iš arčiau pažinti tarpukario valstybės užkulisius (0)

Publikuota: 2019-11-18 Kategorija: Kultūra
„Marcelės legenda“ kvies iš arčiau pažinti tarpukario valstybės užkulisius

Marcelė Kubiliūtė – unikali Rokiškio krašto asmenybė, tarpukario Lietuvos žvalgybos legenda. Pilka pelytė, dama su lape, nelikusi istorijos paraštėse. Po akinančios spektaklio „Marcelės legenda“ sėkmės, sulaukta ir legendos tęsinio: bus pristatyta unikali edukacinė programa.

Konferencija – svarbus pamatas
Lapkričio 24 d. 14 val. Rokiškio krašto muziejuje rengiama įdomi konferencija ir šios programos pristatymas. Nors kai kam žodis „konferencija“ ir atrodo neviliojančiai, viena renginio organizatorių režisierė Neringa Danienė neslėpė, kad šiuo atveju ji yra būtina, suteikianti platesnį kontekstą, būtiną spektaklyje ir edukacijoje pasakojamų įvykių reikšmės suvokimui. Joje ypatingai laukiami pedagogai, kultūros darbuotojai bei asmenys, dirbantys su jaunimu. Mat ši konferencija bus tvirtas pamatas, suteiksiantis įdomių, unikalių žinių ne tik apie tarpukario epochą, apie istorinę M. Kubiliūtės žygių aplinką, bet ir vertingos informacijos „namų darbams“, besiruošiant dalyvauti edukacijoje.
Taigi, lapkričio 24-osios konferencija bus sudaryta iš kelių dalių. Pirmiausia bus pristatyta kompozicija spektaklio „Marcelės legenda“ tematika. Ši kompozicija, pasak režisierės N. Danienės, skirta perteikti ir paties spektaklio dvasią, ir bus puiki įžanga konferencijos pranešimams.

Perteiks istorinį kontekstą
Konferencijos pirmąjį pranešimą skaitys istorikė Violeta Aleknienė. Šis pranešimas bus skirtas M. Kubiliūtės asmenybę formavusiai aplinkai: Panemunėlio krašto ypatumams, aktyviai lietuvybės puoselėjimo, švietimo, knygnešystės veiklai. Taip pat ir M. Kubiliūtės šeimai, artimiesiems, jų likimams, svarbiausiems gyvenimo įvykiams, palikusiems neišdildomą pėdsaką garsiosios žvalgės biografijoje, formavusiems jos pasaulėžiūrą, charakterį.
Antrasis pranešimas, kurį skaitys Rokiškio krašto muziejaus istorikas Giedrius Kujelis, bus to meto Lietuvos istorijos ypatumai. Seimo narys istorikas Arvydas Anušauskas detaliau pristatys tarpukario Lietuvos žvalgybos veiklą, jos svarbiausias operacijas, iššūkius ir grėsmes jaunai valstybei, kurias teko likviduoti Lietuvos žvalgybininkams.
O po šių pranešimų laukia praktinis įgytų žinių išbandymas.

Mokysis šifravimo meno
Taigi, po mokslinių pranešimų konferencijos dalyviai bus pakviesti praktiškai susipažinti su slaptųjų tarnybų agento niuansais. Įdomu tai, kad tarpukario žvalgyba mažai kuo priminė bondiados filmus. Tai buvo darbas prie rašomųjų stalų, informacijos rinkimas bei analizė. O gautos žinios keliaudavo arba per kurjerius, arba telegramomis, arba paštu. Tokios žinios, pranešimai, išvogti ar suklastoti dokumentai keliaudavo ne vieną dieną, kirsdavo ne vienos valstybės sieną.
Žvalgai rizikavo ne tik sveikata ar laisve, bet ir gyvybe. Sugautiesiems tokie dokumentai dažniausiai reikšdavo mirties nuosprendį. Ir ne tik jiems: remiantis sugautaisiais, pas juos rastais įkalčiais, neretai būdavo demaskuojamas visas agentų tinklas, kurį atkurti reikėdavo ne tik didžiulių pastangų, bet ir laiko. O kol tinklas būdavo atkuriamas, valstybė likdavo be svarbios informacijos.
Tad vienas svarbiausių žvalgybos uždavinių visais laikais buvo informacijos kanalų saugumo užtikrinimas. Tam buvo ir yra naudojamos šifravimo technologijos. Su jomis ir teoriškai, ir praktiškai klausytojai bus supažindinti trečiojoje konferencijos dalyje – edukacijoje. Nors visų edukacijos niuansų N. Danienė neatskleidė, tačiau garantuoja – bus tikrai įdomu, įtempta, gyva.
Kol kas Rokiškio krašto muziejaus darbuotojai dar tobulina edukacijos „Marcelė. Žvalgės legenda“ niuansus: repetuoja vaidybinę jos dalį, užduotis ir pasakojimus.
Tačiau neabejotina, kad nauja edukacija sulauks nemenko dėmesio. Mat gyvoji istorija iki šiol labai domina visuomenę, ji maksimaliai priartina dalyvį prie to meto realijų, leidžia jam patirti to istorinio laikotarpio ypatumus.
N. Danienė mano, kad ši edukacija bus patraukli ne tik moksleiviams, kuriems pažintis su tarpukario Lietuvos istorija yra privaloma istorijos programos dalis.
Ji turėtų būti įdomi ir platesnei auditorijai – kultūrininkams, pilietinių, jaunimo organizacijų nariams.
Kitokia, nei įprasta, edukacija galės tapti puikia išliekamąją vertę turinčia patirtimi ir miesto svečiams ar rokiškėnų grupėms.
Svarbu ir tai, kad atvykę į edukacijos pristatymui skirtą konferenciją, visi norintieji gaus Rokiškio švietimo centro kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimus. Norintieji juos gauti, kviečiami registruoti internetu Rokiškio švietimo centro registracijos į renginius puslapyje https://www.semiplius.lt. arba prieš renginį (registracija foje vyks nuo 13.30 val.).

Moksleiviai priėmė šiltai
Ši edukacija – bendro VšĮ „Kultūros inovacijos“  jos ir partnerių Rokiškio krašto muziejaus bendro projekto „Marcelės legenda“, skirtą mūsų kraštietės, nepriklausomos Lietuvos žvalgybos legendos Marcelės Kubiliūtės žygdarbio 100-mečiui, dalis.
„Rokiškio Sirena“ primena, kad spalio viduryje pristatyta spektaklio „Marcelės legenda“ sulaukė milžiniškos sėkmės. Bilietai į šį spektaklį buo graibstyte graibstomi.
Spektaklis jau tris kartus suvaidintas Kultūros centro mažojoje salėje, parodytas Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio  vyresniųjų klasių moksleiviams. Kaip sako režisierė N. Danienė, spektaklio rodymas šiuolaikiniam jaunimui buvo iššūkis: kaip jį priims žmonės, kuriuos nuo M. Kubiliūtės kartos skiria daugiau nei amžius. Tačiau spektaklis paliko moksleiviams didžiulį įspūdį: jo metu salėje tvyrojo mirtina tyla jaunimas neskubėjo skirstytis. Tai dar labiau patvirtino prielaidą, kad ir būsimoji edukacija bus įdomi, reikalinga ne tik rajono, bet ir visos šalies jaunimui.
O ir spektaklis „Marcelės legenda, pasak režisierės N. Danienės, jau suspėjo „išlaikyti egzaminą“ su įvairiakalbe publika dviejuose tarptautiniuose teatrų festivaliuose - „Interrampa“ (Rokiškyje) ir „Theater Cluster“ (Kupiškyje). Iki metų pabaigos planuojama suvaidinti dar keletą gastrolinių spektaklių Lietuvos gimnazijose bei kultūros centruose, jau planuojamos ir kitų metų gastrolės.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą