Langinių plenero dominuojančios temos – kiškiai ir Liongino Šepkos kūryba (foto) (0)

Publikuota: 2019-07-24 Kategorija: Kultūra
Langinių plenero dominuojančios temos – kiškiai ir Liongino Šepkos kūryba (foto)
L. Dūdaitė-Kralikienė / Svečiai iš Latvijos Talivaldis ir Ieva Muzikants langines dabino kiškiais.

Penktadienį, liepos 26-ąją Rokiškio krašto muziejuje bus visuomenei pristatyta tai, ką menininkai sukūrė Langinių plenero metu. Kūrybinėmis dirbtuvėmis jau tradiciškai tapo Algimanto Šablinsko kiemas. Jame – gausybė įvairiausiais stiliais ištapytų langinių. Kurių dominuojanti tema – kiškiai ir Liongino Šepkos kūryba.

Latvių šeimos šilti kūriniai

Jau tradicija tampa tai, kad Langinių pleneras yra tarptautinis. Šiame plenere dalyvauja latvių menininkų šeima: Baldones menų mokyklos direktorius Talivaldis Muzikants su žmona Ieva ir sūnumi Emiliu Kristianu. Tai menininkų šeima, kuriai paklūsta ir skulptūros bronza, ir tapytojo teptukas. Kaip sakė pašnekovai, idėja dalyvauti Langinių plenere jiems labai patiko. Mat tapytos langinės – išskirtinis Rokiškio ženklas, kurio niekur kitur nėra. Langinių, tiesa, yra ir Latvijoje. Tačiau ten niekas jų piešiniais nedabina.

Rokiškis menininkams unikalus: langinės yra tarsi kasdien veikianti dailės galerija po atviru dangumi, kurioje savo kūrinius eksponuoja įvairiausi menininkai.

Nesunku pastebėti, kad latvių ir lietuvių menininkų stilistika skiriasi. Latviškieji darbai atrodo tarsi minkštesni, švelnesni už lietuviškuosius. „Matyt taip atrodo lietuviams. Mums kaip tik labai įdomūs lietuviški darbai, įdomi jų stilistika“, – sakė T. Muzikants.

Kaip ir dera šeimai, menininkai plėtojo tą pačią temą: kiškį. T. Muzikants įkvėpimo sėmėsi iš Kiškio paminklo. Taigi jo langinėse kiškiai – orūs valdovai. Netgi lotyniškasis pavadinimas – oryctolagus byloja kiškio solidžią kilmę. Tad jie pavaizduoti laukų, kurie nupiešti stilizuota trispalve, fone, išdidžiai tupintys, tarsi valdovai.

Jo žmonos Ievos langinės labai šiltos, kaip ji pati sako, skirtos vaikams. Piešiniai tarsi nužengę iš mielų vaikiškų knygelių. Antai karalius kiškis laiko mažą kiškytę, kuri papuošta lietuviškos trispalvės spalvų sijonėliu. Kitoje langinėje – karalienė kiškienė ant rankų glėbyje kelia du mažylius. Šie letenėlėse laiko vėliavėles: kiškytė – trispalvę, kiškutis – Latvijos vėliavą. Kaip sako menininkė, ši kompozicija simbolizuoja abiejų tautų draugystę.

E. K. Muzikants darbas gerokai skiriasi nuo jo tėvų. Jame – grafiškai ir preciziškai tiksliai piešiami kiškių portretai, tarsi iš gamtininkų fotografijų, žavintys snukučių išraiškų ekspresyvumu.

Kam teks jų langinės, menininkų šeima nežino. Tačiau jie tikisi, kad kažkas bus laimingas papuošęs savo namus šitais šiltais kūriniais.

Arvydo Bagdono ginčas

Arvydas Bagdonas – plenerų senbuvis. Šįsyk jis langinėse įamžina grafinį „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė “ stilių. Kaip pats sako, tokia idėja kilo tarsi savaime – pašnekovas yra „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė“ ambasadorius. Žinoma, langinėse – geometrinės figūros kiškiai. Kaip sako pašnekovas, smagu langines piešti gyvomis, ryškiomis spalvomis. Mat mūsų mieste pilkumos ir taip daug, ypač žiemą. Kai miestas tampa šviesiai pilku, tamsiai pilku, pilkai pilku.

Šalia panašia stilistika vieną langinę dabina ir Sigutė Klemkaitė. Menininkai juokauja, kuris iš kurio nukopijavo idėją. A. Bagdonui šįkart teks nusileisti: nors idėją plėtoti pradėjo pirmas, tačiau kolegė ją pirma užbaigė. Todėl smagus ginčas baigėsi S. Klemkaitės pergale. O šalia plenero jaunimas plėtoja tą pačią Liongino Šepkos kūrybos temą. Šalia langinių – įkvėpimo šaltinis, garsiojo dievdirbio darbų albumas. Darbai atkurti preciziškai tiksliai, tačiau jaunųjų dailininkių talento dėka kūriniai neatrodo statiški, sustingę. Sėkmingai parinktas spalvų žaismas langinėse sustingusį rūstų karaliaus veidą tarsi atgaivina. Pokštininkas A. Bagdonas, regis, žino tokio grožio paslaptį: jis juokavo, kad langinėje nutapytas jo veidas. Netgi barzda nupiešta ypač tiksliai.

Restauruoja langines

Kol menininkaigražino naujas langines, čia pat buvo restauruojami ankstesnių plenerų darbai. Akylesnieji pastebėjo, kad langinės nukabintos nuo pastato, kuriame įsikūrusios „Rokiškio Sirena“ ir kavinė „Pupelė“. Kadangi Nepriklausomybės aikštėje langinės porą metų kabėjo saulėkaitoje, tad aplinkos poveikis jau matyti. Kai kuriose vietose ėmė aižėti ir trupėti dažai. Menininkai kai kurias langinių vietas palygino glaistu, o Ingrida Kujelė ir Aurika Aurylė preciziškai parinkdamos atspalvius, rūpestingai dažais atnaujino išblukusias, saulės ir vėjo nugairintas langines. Tad jau penktadienį jos vėl atsiskleis būtuoju grožiu.

Langinių plenero darbus rokiškėnai galės išvysti penktadienį Krašto muziejuje, pristatymo metu. Ten ir sužinosime, kieno namus puoš šiemet sukurtos langinės.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą