Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke - įspūdingas radinys (0)

Publikuota: 2021-04-28 Kategorija: Kultūra
Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke - įspūdingas radinys
Rokiškio krašto muziejaus nuotr. / Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke rastas titnago akmuo

Į Rokiškio krašto muziejų užsukęs kraštietis Gintas Vaičius su savimi atsinešė radinį, rastą Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke. Jo klausimas muziejininkams buvo kas tai yra ir ar tai reikalinga muziejui? Turbūt kiekvienas pietų Lietuvos gyventojas atsakytų p. Gintui, kad tai yra titnagas. Tačiau mūsų rajone didelių titnago akmenų nėra randama, tad šis radinys pasirodė keistas ir nežinomas. Titnagas ir jo gaminiai mūsų kraštus pasiekdavo natūrinių mainų keliu.
 
 
Titnagas – nuo seno naudojama uoliena. Dar paleolito laikais pirmykščiai žmonės iš jo darydavo įvairius įrankius (gremžtukus, strėlių antgalius, ietigalius, kirvukus, kirstukus, skeltukus ugniai įskelti ir kt.). Ypač titnago įrankių gamyba suklestėjo neolito laikotarpyje.
 
Nuo 2015 m. titnagas yra laikomas Lietuvos nacionaliniu akmeniu.
 
Tikėtina, kad šis nemažas titnago gabalas (15 cm ilgio, 8 cm pločio) laukuose atsidūrė iš Juodonių senovės gyvenvietės ir buvo žaliava titnaginiams įrankiams gaminti.
 
Šalia Juodonių kaimo netoli Rokiškio ir Anykščių rajonų ribos yra Juodonių archeologinis kompleksas, kurį sudaro Juodonių piliakalnis su papėdės gyvenviete ir alkakalnis vadinamas Valiulo kalnu.
 
Juodonių archeologinis kompleksas yra plačiausiai tyrinėtų paminklų Šiaurės rytų Lietuvoje. Archeologiniai tyrimai vykdyti 1958, 1959, 1986, 1987, 1989, 2002 m. Piliakalnis naudotas nuo I tūkstantmečio pr. Kr. antrosios pusės iki VI a. – VII a. Piliakalnio gyvenvietė datuojama nuo IV a. iki XI–XII a.
 
Juodonys yra dažnai siejami su XIII–XIV a. šaltiniuose minima Sėlos krašto Maleišinės žeme.
 
Nuoširdžiai dėkojame gerb. Gintui Vaičiui už įdomų įspūdingą radinį, kuris papildys Rokiškio krašto muziejaus ekspoziciją.
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video