Grinčas Rokiškyje Kalėdų nepavogė... (11)

Publikuota: 2019-10-10 Kategorija: Kultūra
Grinčas Rokiškyje Kalėdų nepavogė...
L. Dūdaitė-Kralikienė / Susitikime dėl Kalėdų Rokiškyje netrūko geros nuotaikos ir idėjų.

„Galima iškelti Kalėdų rezidenciją, bet ne Kalėdų dvasią“, – taip nusprendė susitikimo Rokiškio Kultūros centre dalyviai: politikai, kultūros specialistai, visuomenininkai. Rokiškis kaip ir ankstesniais metais skleis Kalėdinę dvasią visam regionui: su gyva, žalia, kvepiančia eglute Nepriklausomybės aikštėje, su edukacijomis ir dovanų turgeliais Krašto muziejuje, su dovanėles pakuojančiu ir vaikų laiškus skaitančiu Kalėdų Seneliu. Su kuriuo, kaip ir ankstesniais metais, bus galima pabendrauti, nusifotografuoti...

Šventės laukimas – nuo lapkričio 29-osios

Rokiškis taps pirmuoju Lietuvos miestu, užžiebsiančiu Kalėdų eglę. Tai įvyks lapkričio 29-ąją, penktadienį. Taip informavo Kultūros centro direktorė Vaiva Baltrūnaitė Kirstukienė visus, susirinkusius į pasitarimą dėl Kalėdų šventės Rokiškyje.

Kodėl prireikė pasitarimo? Mat Kalėdų rezidencija – patentuotas pavadinimas. Ir trejus metus rengtą šventę Rokiškio Verslo klubas iškėlė į Anykščius. Buvęs meras Antanas Vagonis dar ragino susirinkusiuosius, ypač merą Ramūną Godeliauską derėtis, tačiau šis paaiškino: verslininkų sutartis jau pasirašyta.

O susirinkimas buvo sukviestas tam, kad aktyvūs, iniciatyvūs rokiškėnai patys pasiūlytų idėjų, kokį jie nori matyti šių metų adventinį ir kalėdinį Rokiškį.

Nebesinori komercijos

Viena pirmųjų savo idėją pasiūlė Kultūros centro direktorės pavaduotoja Aušra Gudgalienė. Ji ragino grįžti prie tikrosios šios šventės prasmės: šviesaus, šilto, tyro laukimo. Nesudarkyto komercija. Kiti norėjo žirgų kinkinio, vėžinančio miesto gatvėmis, ar kalėdinio traukinuko. Nors kelių stilizuotų namukų, prekiaujančių arbata ir meduoliais prie eglutės. Kuri, rokiškėnų pageidavimu, turi būti nebe iš virvių ar lentų. Nors tokios ir sulaukė puikių įvertinimų, buvo išrinktos į gražiausių šalies eglučių tarpą, bet visgi rokiškėnai pasiilgo tos tikros, kvepiančios mišku ir Kalėdomis. Papuošti eglutę bus siūloma rajono tautodailininkams. Juk ateinantys 2020-ieji metai skirti būtent Tautodailei. Rajono tautodalininkų vadovė Birutė Dapkienė negalėjo dalyvauti susirinkime, tačiau ji perdavė, kad talkinsianti, kuo galėsianti.

Taip pat norima ir švytinčios, kalėdinėmis dainomis skambančios Nepriklausomybės aikštės. Apšviestos Respublikos gatvės, alėjos į Krašto muziejų. Mat ten, kaip ir praėjusius kelerius metus visą Adventą kvepės meduoliais, prieskoniais, cinamonu. Ir prie šventinės eglutės svečius priiminės Kalėdų Senelis. Pabendrauti su kuriuo suvažiuodavo ištisi autobusai vaikų ir suaugusiųjų. „Vos spėdavome visus priimti“, – sakė muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė. Istorikas Giedrius Kujelis priminė, kiek visuomenininkai įdėjo neatlygintino darbo ir pastangų, įvairių renginių, parodų lankytojus kviesdami Kalėdų į Rokiškį.

Kaip ir anksčiau, išliks populiarieji Skaistaturgis, Saldaturgis, Šeškaturgis. Veiks Kalėdinis paštas. Žodžiu, iš esmės išvažiavus Kalėdų rezidencijai, ne kas ir tepasikeis mieste...

Siūlo daugiau džiugesio ir šviesos

Tarybos nario Algio Čepulio pasiūlyta idėja labiau išnaudoti Liongino Šepkos temą, taip pat sulaukė atgarsio. Deja, dėl tam tikrų elektros instaliacijos ypatybių Kalėdinių šviesų L. Šepkos parke sukurti sunku, tačiau idėja pakviesti puošti namus ir įmonių langus bei vitrinas, sulaukė pritarimo.

Daug diskutuota ir apie tai, kaip papuošti Krašto muziejų, kad jis, nebelikus eglutės, netaptų juodąja skyle. Ir tam sprendimų rasta. Ir muziejus jau sutvarkė savo apšvietimo įrangą. Dar planuojama puošti jo vartus, parko medžius.

Šviesos, jaukumo Nepriklausomybės aikštei turėtų atnešti ir čia įsikūrusios kavinės. Kurios, prognozuojama, pamačiusios lankytojų padidėjusius srautus, pasistatytų lauko staliukus.

Įdomioms edukacijoms savo dirbtuvių duris svetingai atvers ir dailininkė Asta Keraitienė.

Šventė bus įdomi

Jei jau atvirai, tai patys rokiškėnai nelabai ir pamatys pokyčius. Mat nemažai jų Kalėdų rezidenciją prisimena tik iš jos atidarymo renginių. Ir su Kalėdų rezidencija, ir iki jos, Advento laikotarpiu traukos  centru tapdavo Krašto muziejus. Kuriame ir šiemet vyks įvairios edukacijos, renginiai. Rajono meras R.Godeliauskas ne kartą pabrėžė: šventė visų pirma kuriama rokiškėnams. Kurie mielai priims ir svečius. Tačiau miesto žmonės neturi būti palikti jos užkulisiuose statistais.

Lapkričio 29-oji bus ne tik Kalėdų eglės įžiebimo diena. Tai bus vakaras, kai Rokiškis atsisveikins su Lietuvos kultūros sostinės titulu ir perduos jį Trakams.

Malonu žinoti, kad iš pernykščių klaidų, kai net labai įdomią ceremoniją niekais pavertė lietus ir ilga laukimo valanda iki kulniukų vandenyje, pasimokyta: perdavimo ceremonija Krašto muziejuje truks maždaug 25 min. O po jos – eglės įžiebimo šventė Nepriklausomybės aikštėje su Vyriausiuoju Lietuvos seneliu Kalėda. O ten jau linksmybės, kaip sakė V. Baltrūnaitė Kirstukienė, truks tiek, kiek bus norinčiųjų linksmintis. Žinoma, visų režisūrinių sprendimų jos kūrėjai išduoti nenori.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą