Gražuolė Kamajų bažnyčia: apie prabangą ir realius poreikius (1)

Publikuota: 2018-10-12 Kategorija: Kultūra
Gražuolė Kamajų bažnyčia: apie prabangą ir realius poreikius
Kamajų parapijos archyvo nuotr. / Netgi šioje nuotraukoje matyti, kad Kamajų bažnyčiai reikia naujo stogo.

Kamajų bažnyčia – ne tik gražus pastatas, puošiantis miestelį. Kamajiškiai juokauja: jei jų miestelis – respublika, tai Kamajų šv. Kazimiero bažnyčia – jos katedra.  Gyva, entuziastinga tikinčiųjų bendruomenė, džiuginanti gausybe įdomių, prasmingų iniciatyvų. Bažnyčia jai – ne tik miestelio puošmena, iš toli rodanti kelią į Kamajus saviems ir svetimiems, o visų pirma, bendruomenės namai. Kalėdoms žavinti įspūdingo grožio ir lakoniškumo prakartėle, dekanato jaunimo dienose – įdomiomis ir patraukliomis veiklomis, sekmadieniais – jaukiais pašnekesiais apie viską… Kamajiškiai turi svajonę: kad bažnyčia pasipuoštų bent jau nauju stogu, kurio labai labai reikia. O tam reikia nemenkų investicijų: prieš dvejus metus šia tema sušauktame parapijos bendruomenės susirinkime suskaičiuota, kad vien būtiniausiems remonto darbams reikalingos sumos siekia jau kelis šimtus tūkstančių eurų. Ar metas dabar, šventės išvakarėse apie tai kalbėti? O kada gi?Juk katedra vadinamai, miestelį reprezentuojančiai šventovei reikia kamajiškų ir kraštiečių dėmesio, o parapijai – apčiuopiamos paramos ją saugoti ir puoselėti.

Stogą keisti – būtina.
O bokštai – palauks?
Kamajų bažnyčios stogo būklėtokia, kad per šv. Mišias aplink altorių skraido Šventosios Dvasios simboliai. Ir jie, pasirodo, yra nemenki kenkėjai.
Bažnyčios stogas senas ir nesandarus, pro skyles teka vanduo, taip ardydamas bažnyčios sienas. Lyg to dar būtų maža, tyrėjai nustatė, kad ir lietaus nuvedimo sistema nebe tiek padeda, kiek kenkia. Mat jau bažnyčios statymo metu ji buvo suprojektuota neteisingai. Savo dar pridėjo ir laikas, ir mūsų žmonių taip mėgstami medžiai. Jie ne tik teikia pavėsį, bet ant bažnyčios stogo prikrenta ir daugybė lapų, užkišančių ir taip nevykusią lietvamzdžių sistemą. Taigi, lietus, tirpstantis sniegas nuosekliai plauna bažnyčios sienas, karnizus, pasiekė net pamatus.
Išeitis viena – tvarkyti stogą. Jo plotas – 1804 kv. m. 2016 m. rudenį buvo paskaičiuota numatoma remonto darbų sąmata daugiau nei įspūdinga – maždaug 200 tūkst. Eur. O nuo to laiko statybos darbų kainos nesumažėjo. Atvirkščiai – kilo. Realiai dabar bažnyčios remonto būtiniausiems darbams, „Rokiškio Sirenos“ žiniomis, dabar jau reiktų apie 400 tūkst. Eur. Kultūros paveldo departamentui pateikta stogo remonto paraiška, dar šį mėnesį tikimasi sulaukti atsakymo, ar Kamajų bažnyčia bus remontuojama projektinėmis lėšomis.  
Dėl stogo būklės bent jau kuriam laikui atsisakyta ambicingo projekto atstatyti II Pasaulinio karo metais nugriautus Kamajų bažnyčios bokštus: tokios būklės, kokia yra dabar, bažnyčia tiesiog neatlaikytų šių bokštų svorio.

Statistikos duomenimis…
Kaip ne kartą atvirai savo parapijiečiams teigė parapijos klebonas Andrius Šukys, surinkti lėšų bažnyčios stogo remontui – ne parapijos jėgoms. Kaip teigia statistika, Kamajų bažnyčia projektuota maždaug 10 tūkst. parapijiečių.  Dabar gi, kaip rašoma šį pavasarį parengtoje ataskaitoje, skirtoje Panevėžio vyskupo vizitacijai, Kamajų parapijoje gyvena tik… 10 kartų mažiau žmonių: 1024 asmenys. Iš jų 862 katalikai. Sekmadienį vidutiniškai į šv. Mišias ateina 45 tikintieji, parapijoje įvairiomis veiklomis savanoriauja apie 30 geros valios tikinčiųjų.
Taigi, akivaizdu, kad savo pajėgomis parapija stogo remonto lėšas turės rinkti ilgus dešimtmečius. Išeitis: ieškoti geros valios rėmėjų? Apie tai „Rokiškio Sirena“ klausė ilgametį Kamajų seniūną, dabar aktyvių kamajiškį Vytautą Vilį, kuris vadovauja Kamajų plėtros paramos fondui, ieškančiam rėmėjų ir investicijų bažnyčios bokštų atstatymui bei kitiems remonto darbams.

Neatsiejama respublikos dalis
„Kamajų bažnyčia – tai neatsiejama dalis mūsų respublikos, ji – tarsi mūsų miestelio katedra todėl mes nesiliaujame ieškoję būdų ir galimybių, kuriomis bažnyčią padarytume dar gražesnę tiek vietinių, tiek svečių akiai. Šiuo metu yra numatyti pirmaeiliai darbai, kurie nebeleistų gamtai gadinti bažnyčios,“ – kalbėjo Kamajų krašto aktyvistas V. Vilys. Šiuo metu yra svarbiausia sutvarkyti lietaus surinkimo sistemą, kad vanduo nebebėgtų į bažnyčios vidų, neardytų pamatų. Kaip teigė pašnekovas, bažnyčia, kaip ir jos  stogas, yra kultūros paveldas, todėl jį atkurti – privalu, tačiau pridūrė, jog jokiu būdu neužmirš ir jau ankščiau atkurti planuotų bažnyčios bokštų.

Gali tekti melstis
žvakių šviesoje ir tyloje
Pasak Kamajų parapijos Sielovados grupės narių, Kamajų bažnyčiai nedelsiant reikalinga pakeisti elektros instaliacijos laidus, kadangi dėl susidėvėjimo ir paukščių priėjimo prie elektros laidų, esant tokiai situacijai, ateityje nebus galima jungti elektros, todėl šv. Mišios bus aukojamos tamsoje, negros vargonai.
Praėjusiais metais Kamajų parapijoje buvo renkamos aukos ir vasaros pradžioje: atlikti darbai matomi plika akimi – surestauruotos kolonos, perdažytos grindys, atlikta daugiau svarbių darbų.
Kadangi Kamajų bažnyčia nėra remiama valstybės, visi darbai atliekami iš parapijos aukų. Esant sudėtingai finansinei situacijai, naudojama klebonija nebus renovuojama.

Apmokestino
 Kas mėnesį parapija moka dvinarį mokestį už šiukšlių sutvarkymą – tai pirmasis privalomas mokestis atgavus nepriklausomybę. Didelę išlaidų dalį sudaro bažnyčios, klebonijos draudimai. Gelbsti šeštadienio ir sekmadienio rinkliavos per šv. Mišias: jų dėka sumokami kuklūs atlyginimai personalo darbuotojams.

Parapijos tikinčiuosius
lankys savanoriai
Parapijos lankymas vyks nauja – įprasta – tvarka. Pirmuoju etapu parapijiečiai bus aplankyti savanorių, sutikrins duomenis, surinks aukas, surašys pageidavimus. Antruoju etapu – esant pageidavimui – parapijos žmones lankys pats klebonas. Galima daryti susitikimus bendruomenės namuose, tokiu būdu aptarti einamus reikalus, pagvildenti tikėjimo dalykus ir pan. parapijos lankymas tiek Kamajų, tiek Duokiškio ir Salų parapijose vyks nuo spalio 22 iki 30 dienos. Visuomet galima klausti ir teirautis paskambinus parapijos telefonu. Visų sąmoningas prisidėjimas auka ar darbu liudija sveikos bendruomenės gyvenimą.
Monika MEILUTĖ

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą