Apie Rokiškio ir Kazachstano draugystę (3)

Publikuota: 2020-11-30 Kategorija: Kultūra
Apie Rokiškio ir Kazachstano draugystę
Kazachstano ambasados nuotr. / Algirdas Brazauskas ir Nursultanas Nazarbajevas

Po nepriklausomybės atkūrimo pirmojo Lietuvos prezidento Algirdo Brazausko vardas žinomas visiems lietuviams, o ypač mūsų miesto gyventojams. Tačiau nedaugelis žino, kad jo draugystė su pirmuoju Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu vaidino reikšmingą vaidmenį stiprinant Kazachstano ir Lietuvos santykius.

Būtent dviejų prezidentų draugystės dėka Lietuvoje (1995 m. Liepos mėn.) buvo atidaryta pirmoji Kazachstano ambasada Baltijos šalyse.

Algirdas Brazauskas Kazachstaną aplankė du kartus - 1993 ir 1997 m. Jo kvietimu Nursultanas Nazarbajevas pirmą kartą Lietuvoje lankėsi 1994 m.

Šių vizitų metu buvo pasirašyti pagrindiniai dviejų šalių bendradarbiavimo susitarimai ekonomikos, kultūros ir švietimo srityse. Tais metais buvo pasirašyta sutartis dėl Klaipėdos uosto potencialo panaudojimo Kazachstane. 

Prezidentas Nursultanas Nazarbajevas visada buvo linkęs į draugiškus santykius su Lietuva. 2011 m., Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito Kazachstane metu, asmenine Nursultano Nazarbajevo iniciatyva Lietuvos kalinių, buvusių Stalino lageriuose Kazachstano teritorijoje, archyvinė medžiaga buvo perduota mūsų šalies prezidentui. Iš viso buvo parengti keli archyvinių bylų tomai.

Pažymėtina, kad Lietuva visada su susidomėjimu priėmė Nursultano Nazarbajevo tarptautines iniciatyvas. Lietuva palaikė Kazachstano pirmininkavimą ESBO 2010 m., Palaikė Kazachstano kandidatūrą į nenuolatinę narystę JT Saugumo Taryboje 2017–2018 m. 2016 metų rugsėjį Lietuvos Seimas vienas pirmųjų ratifikavo Kazachstano ir ES glaudesnės partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą.

Šiandien Lietuva ir Kazachstanas yra svarbūs prekybos partneriai. Prekybos apyvarta tarp šalių viršija 1 milijardą eurų. Labai malonu pažymėti, kad Rokiškis yra vienas iš aktyvių šio bendradarbiavimo dalyvių. Kasmet iš Rokiškio į Kazachstaną tiekiama didelė sūrių produkcijos dalis. Kazachstano gyventojai labai mėgsta lietuviškus pieno produktus, vertina jų kokybę ir skonį.

 

Kazachstano ambasados inform.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video