Į Amžinybę išėjo laisvės kovų dalyvis, istorikas Andrius Dručkus (3)

Publikuota: 2018-08-29 Kategorija: Kultūra
Į Amžinybę išėjo laisvės kovų dalyvis, istorikas Andrius Dručkus
„Rokiškio Sirenos“ archyvo nuotr. / Tokį Andrių Dručkų prisimena „Rokiškio Sirenos“ žmonės.

Rugpjūčio 29-ąją netekome Rokiškio krašto garbės piliečio, laisvės kovų dalyvio ir jų istorijos puoselėtojo, kolekcininko, istoriko, muziejininko, aktyvaus visuomenininko Andriaus Dručkaus. Vargu, ar kas geriau apibūdins A. Dručkaus gyvenimą bei asmenybę, nei jo paskutiniosios gyvenimo valandos, atiduotos tiems, ką jis labiausiai vertino ir brangino: savo įkurtam muziejui, jo eksponatams, jo lankytojams, ateities planams – pogrindinės literatūros, kurią išsaugodamas rizikavo viskuo, parodai.

„Rokiškio Sirenos“ žmonės istoriką ir muziejininką Andrių prisimena kaip žodžio, kurį tęsėjo visą gyvenimą, žmogų. Pažadas broliui ir laisvės kovotojams išsaugoti jų istoriją ir atmintį ateities kartoms, po kruopelytę, po eksponatą, virto unikaliu muziejumi, bene vieninteliu tokiu Lietuvoje. Asmeninėms lėšomis ir didžiule rizika surinkti didžiuliai istorijos artefaktų klodai tapo jo dovana savajam miestui, rajonui, valstybei.

Jame apie laisvės kovų patirčių istoriją iki šiandien kalbėjo ne tik eksponatai: laiškai, nuotraukos, partizanų aprangos, buities detalės. Kalbėjo Jis – gyvoji šio krašto istorija. Kalbėjo ne tik neskubriais, kruopščiai parinktais ir pasvertais žodžiais, bet ir spindinčiomis akimis, kolekcininko entuziazmu.

Muziejaus erdvės tapo jaukia susitikimų vieta tiems, kuriuos vienija meilė tėvynei, jos praeičiai, jos netekčių ir pergalių istorijai. Čia vykusios konferencijos, susitikimai 1941 m. birželio sukilimo, laisvės kovų, Sausio 13-osios temomis, gausūs patriotiniai renginiai, susitikimai su Lietuvos kariuomenės atstovais ilgam įsirėžė į jų dalyvių atmintį.  

Istorikams, žiniasklaidai A. Dručkaus sukaupti eksponatai, juos lydinčios istorijos – neįkainojami istorijos klodai. Byloję mūsų šalies patirtį įvairiomis formomis: nuo partizanų bunkerių iki Lietuvos kariuomenės uniformų kolekcijos. Ir šia istorija A. Dručkus noriai dalinosi su kiekvienu, kuris atvykdavo į muziejų. Kuris domėjosi, klausė, kuris amžinai skubančiame pasaulyje sugebėdavo skirti laiko arbatos puodeliui, tyliam pašnekesiui, įžvalgoms... A. Dručkus svetingai priimdavo kiekvieną, kuriam svarbi mūsų šalies ir tautos istorija: nuo aukščiausių kariuomenės vadų iki pirmąją pažintį su praeitimi pradedančių moksleivių. O tie, kurie bent kartą lankėsi Laisvės kovų istorijos muziejaus erdvėse, visam gyvenimui širdyse pasiliko neišdildomą ispūdį apie šią unikalią vietą, sukurtą unikalaus Žmogaus. Iš kurio patirties tik dabar ima semtis kitų šalies regionų muziejininkai.

Netgi garbus amžius – balandžio 9-ąją Rokiškis ir Obeliai atšventė garbiojo muziejininko devyniasdešimtmetį – neužgesino entuziazmo A. Dručkaus širdyje ir mintyse. Planai, planai, planai... Apie edukacines erdves jaunimo pilietiniam ugdymui, kurios jau tampa kūnu. Apie parodas, naujus eksponatus. Tokį jį ir prisimena „Rokiškio Sirenos“ žmonės.

Nuoširdi užuojauta A. Dručkaus šeimai, artimiesiems, visiems jį pažinojusiems, mylėjusiems, gerbusiems...

„Rokiškio Sirenos“ žmonės

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video