Skemų socialinės globos namuose vyksta patikrinimas: įtariama, kad pacientui galimai buvo neteisėtai apribota laisvė, direktorius – nušalintas (47)

Publikuota: 2020-09-09 Kategorija: Kriminalai
Skemų socialinės globos namuose vyksta patikrinimas: įtariama, kad pacientui galimai buvo neteisėtai apribota laisvė, direktorius – nušalintas
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Skemų socialinės globos namų Gintarą Girštautą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nušalino nuo pareigų.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato rugsėjo 8-osios įvykių suvestinėje yra toks pranešimas: „2020-09-08 12.28 val. Žmogaus teisių biuras pranešė, kad Rokiškio r., globos namuose netinkamai prižiūrimi ten gyvenantys asmenys.“ Dėl įvykio pradėtas tyrimas, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuriai pavaldūs Skemų socialinės globos namai, nušalino direktorių Gintarą Girštautą.

Griežti kaltinimai

Skemų socialinės globos namuose įtariamas neteisėtas globotinių varžymas, nustatyti kiti žmogaus teisių pažeidimai, – naujienų agentūrai BNS pranešė Seimo kontrolierių įstaigos  Žmogaus teisių biuro vadovas. „Mes manome, kad yra žymiai daugiau problemų. Taip, jie už grotų laikė vieną žmogų, bet toje patalpoje, kur už grotų buvo žmogus, toje pačioje patalpoje buvo dar du žmonės. Jie buvo ne už grotų, bet vis tiek užrakinti, kur durys be rankenų“, – BNS sakė Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius.

Ši patalpa, pasak jo, buvo už dar vienų durų, ten sudėtinga patekti, o pas globotinius neįrengta joks pagalbos iškvietimo mechanizmas.

Tačiau, biuro vadovo teigimu, nustatyta ir daugiau atvejų, kurie gali būti laikomi žmogaus teisių pažeidimais. „Yra problema, kad nelabai pavyksta mums sutarti, išsiaiškinti su direktoriumi“, – sakė jis. V. Valentinavičiaus teigimu, tikrinimai vis dar vyksta, laukiama atvykstančių įstaigos steigėjo – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – atstovų.

Jo duomenimis, šiuose globos namuose prižiūrimi psichinių sutrikimų turintys asmenys. Juose globojama 360 asmenų, manoma, kad netinkamai prižiūrėti galėjo būti daugiau nei pusė. „Tie dalykai, kokius aptikome, neturėtų būti: turėtų būti analizuojama situacija iš esmės, žiūrima jų socialinės priežiūros, sveikatos priežiūros klausimai. Sakykim, rankų, dantų protezavimo: kai 20 metų, pavyzdžiui, žmogus be dantų ir nėra jokio gydytojo įrašo, kad turėtų protezuoti tuos dantis“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Direktorius nušalinamas

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė BNS sakė, kad paaiškėjus šiai situacijai nuo pareigų nušalinamas įstaigos vadovas, jo atžvilgiu atliekamas patikrinimas. „Mes pradėjome patikrinimą direktoriaus atžvilgiu, direktorius bus laikinai nušalintas nuo pareigų“, – sakė ji. Į Rokiškio rajoną išvyko Socialinių paslaugų priežiūros departamento specialistai, kurie surinks duomenis ir įvertins situaciją įstaigoje. Pasak ministerijos atstovės, paaiškėjusi situacija yra skandalinga. „Situacija yra tikrai skandalinga ir netoleruojama. Suprantame, kad rūpintis agresijos netramdančiais globotiniais gali būti sunku ir tai tikrai sudėtingos situacijos, bet grotų įrengimas gyvenamojoje patalpoje jis niekaip nesprendžia situacijos, yra nežmogiškas ir neapgalvotas“, – sakė E. Samoškaitė. Kiek ministerijai žinoma, už grotų uždarytas globotinis buvo agresyvus, kartais niokodavo aplinką ir keldavo pavojų aplinkiniams. Todėl, pasak ministro atstovės, situacija yra sudėtinga, vis dėlto tokio žmogaus atskyrimas grotomis nėra tinkamas problemos sprendimas.

Tiria ir policija

Tyrimą dėl įvykio pradėjo ir policija. Panevėžio apskrities duomenimis, antradienį Žmogaus teisių biuras pranešė, kad globos namuose netinkamai prižiūrimi ten gyvenantys asmenys.

Kaip BNS sakė Panevėžio policijos atstovas Tadas Martinaitis, Žmogaus teisių biuras pareigūnams pranešė, jog pažeidžiamos įstaigos gyventojo teisės.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto laisvės atėmimo, apklausiami asmenys, aiškinamasi, kiek žmonių galėjo nukentėti. Įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti

Direktorius trumpai pakomentavo

Kadangi dabar Skemų socialinės globos namuose vyksta tyrimas, lankosi įvairių institucijų tikrintojai, direktorius G. Girštautas galėjo tik trumpai pakomentuoti situaciją. Kai tik bus laisvesnė akimirka, jis žadėjo perskambinti ir pakomentuoti detaliau. Kai tik gausime detalesnės informacijos, straipsnį papildysime.

Taigi, G. Girštauto teigimu, sunkiems ligoniams skirtose patalpose šiuo metu atliekamas remontas. Todėl viename kambaryje, kuriame gyveno minėtasis asmuo, buvo įrengta užtvara. „Iš dekoratyvinės tvorelės, kuri buvo pirkta „Senukuose“, – grotas apibūdino direktorius. Jis tomis grotelėmis buvo atskirtas, kad apsaugoti jį patį. Paklausus, ar šis asmuo buvo agresyvus, G. Girštautas paaiškino, kad tai „sunkus ligonis“, o kuo tas sunkumas pasireiškia – nedetalizavo, tik patvirtino, kad globotinis – „sunkaus būdo“.

Ištisai minėtasis asmuo, pasak direktoriaus, nebuvo uždarytas: dieną jis leisdavo su kitais pacientais, o nakčiai, savo paties saugumui, būdavo uždarytas už tos užtvaros. „Vos tik apie tą užtvarą sužinojau, liepiau darbuotojams, kad per penkiolika minučių jos neliktų“, – sakė G. Girštautas. Iš to galima daryti išvadą, kad ta užtvara galimai buvo darbuotojų „saviveiklos“ vaisius? G. Girštautas sakė, kad taip izoliuoti žmones negalima. Šiuo metu tą globotinį stebi įstaigos darbuotojas.

Kas pranešė žmogaus teisių gynėjams apie izoliuotą asmenį, sunku pasakyti. Pasak direktoriaus, Skemų socialinės globos namuose praėjusį penktadienį lankėsi ir su juo bendravo šio asmens sesuo.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video