Rajono policijos komisariato viršininko ataskaita: apie mažėjantį nusikalstamumą, gražėjantį komisariatą ir geležinę pareigūnų kantrybę (7)

Publikuota: 2020-01-29 Kategorija: Kriminalai
Rajono policijos komisariato viršininko ataskaita: apie mažėjantį nusikalstamumą, gražėjantį komisariatą ir geležinę pareigūnų kantrybę
Linos Dūdaitės-Kralikienės nuotr. / Saugiausios seniūnijos titulą liudijantį pažymėjimą rajono policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis įteikė Panemunėlio seniūnei Daliai Dubenčiukienei.

Sausio pabaiga – metas apžvelgti, kokie praėję metai buvo rajono policijos pareigūnams. Lakoniška žodžiais, tačiau gausi informacija rajono komisariato viršininko Rimanto Čepulio ataskaita palietė daugelį rokiškėnų gyvenimo sričių: nuo žvėrių keliuose iki nelegalios prekybos alkoholiu ir cigaretėmis, smurto artimoje aplinkoje užkardymo iki nusikaltimų elektroninėje erdvėje. Paskelbta saugiausia seniūnija, apdovanoti policijos talkininkai. Pasiklausyti ataskaitos atėję svečiai tramdė juoką stebėdami įamžintas pareigūnų kasdienybės akimirkas: kai jie kviečiami ieškoti... nedingusio dviračio ar sunešti iš lauko jurginų gumbų.

Reagavo itin greitai

Tradiciškai rajono policijos komisariato viršininko ataskaita sulaukia didelio dėmesio. Pasiklausyti jos susirinko ne tik policijos pareigūnai, bet ir atvyko rajono meras Ramūnas Godeliauskas, Rokiškio kaimiškosios, Panemunėlio, Juodupės, Jūžintų seniūnijų vadovai, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios kuopos vadas kapitonas Sergejus Afanasjevas, Juodupės šaulių vadas Petras Kažemėkas bei šauliai, policijos rėmėjai.

Savo ataskaitą rajono policijos komisariato viršininkas R. Čepulis pradėjo nuo esminio klausimo: ko visuomenė tikisi iš policijos pareigūnų? Pirmiausia, gyventojai norėtų dažniau matyti savo angelus sargus: pareigūnų buvimas siejamas su saugumo jausmu. Jei ištiko bėda ar nelaimė, tikimasi, kad policininkai atvyks greitai ir kokybiškai išspręs problemą. Ir gyventojai tikisi kvalifikuotos pagalbos. Šie lūkesčiai buvo labai svarbūs, organizuojant rajono policijos komisariato bei jo pareigūnų veiklą.

Policijos pareigūnai 2019 m. gavo 5008 iškvietimus, arba 21 proc. mažiau, nei 2018-aisiais. Pagal iškvietimų svarbą, jie skirstomi į tris kategorijas. Į A kategorijos iškvietimą paregūnai turi reaguoti per 12 min. 2019 m. tokių iškvietimų buvo 119, per numatytą laiko limitą paregūnams pavyko atvykti 98 atvejais, arba 82 proc. tokių iškvietimų. Į B kategorijos iškvietimą pareigūnai turi reaguoti per 20 min. Tokių iškvietimų būta 965, į laiko limitą „tilpta“ 88 proc., arba 853 atvejais. Į C kategorijos įvykį pareigūnai turi reaguoti per valandą, tokių įvykių būta 3914, laiku atvykta 98 proc. atvejų. Šis rodiklis, viršininko teigimu, yra geras, atsižvelgiant į tai, kad mūsų rajonas yra vienas didžiausių šalyje.

Nė vieno nužudymo

Rajone pernai registruota 419 nusikalstamų veikų. Lyginant su 2018 m., kai tokių veikų buvo 499, jų sumažėjo 16 proc. Didžiule policijos darbo sėkme galima laikyti tai, kad pernai rajone nebuvo nužudytas nė vienas žmogus, taip pat nebuvo plėšimų.

Rajono policijos pareigūnai ištyrė 70,2 proc. nusikalstamų veikų, ir lyginant su 2018 m., šį rodiklį pagerino beveik 2 proc. Įdomu tai, kad pernai perpus sumažėjo nusikalstamų veikų Rokiškyje, o rajone jų mažiausiai buvo įvykdyta Panemunėlio ir Kazliškio seniūnijose.

Policijos komisariato viršininkas akcentavo, kad pagrindinis rodiklis, ar rajono gyventojai jaučiasi saugūs, yra nusikaltimai viešajai tvarkai. Jų pernai registruota 14, užpernai – 23. Per metus pareigūnai ištyrė 14 tokių nusikaltimų.

Net 17,8 proc. sumažėjo vagysčių. 2019 m. jų registruota 83, užpernai – 101. Pareigūnams pavyko ištirti daugiau nei ketvirtadalį pernai įvykdytų šių nusikaltimų.

Prevencinė veikla davė vaisių

Viena didžiausių sėkmių rajono policijos pareigūnai laiko tai, kad pernai rajone nebuvo žmogžudysčių. Tačiau ši sėkmė – ne atsitiktinumas. Tai lėmė didžiulis, kantrus ir nuoseklus pareigūnų prevencinis darbas srityje, kuri laikoma mūsų visuomenės piktžaizde – smurto artimoje aplinkoje srityje. Pernai rajone registruoti 126 smurto artimoje aplinkoje atvejai. Tai – daugiau nei ketvirdadalis visų nusikalstamų veikų. Visgi teigiamų tendencijų šioje srityje yra: smurto atvejų, lyginant su 2018 m., mažėjo 15 proc. Policijos komisariato viršininkas kalbėjo apie kasdienę pareigūnų prevencinę veiklą. Tos šeimos, kuriose buvo tokio smurto rizika, nebuvo paliktos be dėmesio. Štai, kai pareigūnai kviečiami malšinti šeimyninio kivirčo (nors smurto atvejis ir nepasitvirtina), šeimos jie nepalieka be dėmesio. Maždaug per tris dienas nuo iškvietimo jie dar kartą apsilanko tokioje šeimoje, bendrauja su jos nariais. Ir toks pareigūnų dėmesys, kai galimos tik smurto užuomazgos, R. Čepulio manymu, galėjo būti viena svarbių priežasčių, kurių dėka išsaugotos žmonių gyvybės.

Vis aktualesni nusikaltimai elektroninėje erdvėje

Pernai rajone užfiksuoti 9 sukčiavimo atvejai, iš jų 6 pareigūnai ištyrė. Sukčiavimo prevencija – visuomenės švietimas, aktyvus bendruomenės pareigūnų darbas. Tačiau yra ir neraminančių tendencijų: sukčiavimo atvejai keliasi į elektroninę erdvę. Ir šioje srityje dar trūksta gyventojų supratingumo, elementaraus atsargumo.

Dirbo efektyviai

Rajono policija stengėsi dirbti maksimaliai efektyviai. Net 181 ikiteisminis tyrimas baigtas baudžiamuoju įsakymu ir  5 ikiteisminiai tyrimai baigti pagreitinto proceso tvarka. Tokių gerų rezultatų priežastimi rajono policijos viršininkas įvardijo glaudų rajono policijos ir prokuratūros darbuotojų bendradarbiavimą.

Greiti ir girti

Eismo įvykių statistika 2019 m., pasak policijos komisariato viršininko, nėra džiuginanti. Per metus įvyko 32 įskaitiniai eismo įvykiai, kurių metu žuvo, ar sužaloti žmonės. Iš šių nelaimių net 6 įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės. 32-uose įskaitiniuose įvykiuose žuvo 4, buvo sužalota 40 asmenų. Trys žuvusieji buvo transporto priemonių vairuotojai, vienas – keleivis.

Įskaitinių įvykių svarbiausios priežastys: saugaus greičio nepasirinkimas, manevravimo taisyklių pažeidimai, pėsčiųjų ir dviratininkų pažeidimai.

Rajono policijos vadovas pasidžiaugė visuomenės pilietiškumu: pareigūnai gauna nemažai pranešimų apie įtariamus girtus vairuotojus, buvo atvejų, kai kiti vairuotojai padėjo pareigūnams sulaikyti neblaivius asmenis, sėdusius už vairo.

Rajone avaringiausi mėnesiai yra gegužė ir spalis, avaringiausios dienos – pirmadienis ir šeštadienis, o didžiausia tikimybė į eismo įvykį patekti yra 16-20 val.

Atskira grafa pranešime: eismo įvykiai, susiję su gyvūnais. Tokių pernai registruota 210. Galima nelinksmai pajuokauti, kad rajono vairuotojai sumedžiojo tiek gyvūnų, kiek trys rajono medžiotojų būreliai. Dauguma pakliuvusių po ratais – stirnos. Skaudžiausių pasekmių – žmonių žūčių šiuose susidūrimuose išvengta. Didžiausia tikimybė sutikti žvėris kelyje – rytas ir vakaras, o pavojingiausi mėnesiai – rugpjūtis ir lapkritis.

Atskiras klausimas – neblaivūs vairuotojai. Jų 2019 m. sulaikyta 119. Tuo tarpu 2018 m. – 97. 2019 m. daugiau nei pusei – 57-iems vairuotojams kilo baudžiamoji atsakomybė, mat jų girtumas viršijo 1,5 promilės. Girčiausio vairuotojo antirekordo autorius sustabdytas rugpjūtį Juodupėje. Audi A6 „Avant“ vairuotojas „pripūtė“ 3,66 promilės. Negarbingoje antirekordų įskaitoje vietos yra ir dviratininkams: vienas asmuo, mindamas dviratį neblaivus, per metus sulaikytas... 11 kartų.

Daugėjo ir dviratininkų bei pėsčiųjų nusižengimų Kelių eismo taisyklėms. Už kelių eismo taisyklių pažeidimus surašyti 3362 protokolai. Dažniausiai jie surašyti už grubius pažeidimus.

Viso už padarytus administracinius pažeidimus surašyta 4094 protokolai. Be kelių eismo taisyklių pažeidimų daug surašoma protokolų už smulkias vagystes, viešosios tvarkos, rimties trikdymo pažeidimus, akcizinių prekių pažeidimus.

Paimta per 2 tūkst. pakelių cigarečių

2019-aisiais nustatyta 15 alkoholio neteisėto laikymo, gamybos, prekybos ir kitų pažeidimų atvejų, kurių metų paimta 207 litrai alkoholio.

Nustatytas 401 teisės aktų, reglamentuojančių tabako gaminių pardavimą ir laikymą, pažeidimas. Paimta 2315 pakelių cigarečių, nepažymėtų Lietuvos Respublikos banderolėmis.

Viso dėl akcizinių prekių laikymo, gabenimo, pardavimo tvarkos pažeidimų surašyti 511 administracinio nusižengimo protokolų.

Sėkminga prevencinė veikla

Prevencinį darbą įvertinti sunku: jo iš karto neapčiuopsi neįdėsi į jokius skaičius. Prevencinio darbo srityje, žinoma, yra aktyviausi bendruomenės pareigūnai, bet nemažą dalį individualios ir situacinės prevencijos vykdo ir kiti veiklos pareigūnai“, – teigė R. Čepulis.

Pernai daug dėmesio buvo skirta Policijos rėmėjų ir Jaunųjų policijos rėmėjų veiklos aktyvinimui, jie dirbo renginiuose, aktyviai dalyvavo įvairiose prevencinėse priemonėse. Policijos pareigūnai vykdė gyventojų teisinį švietimą, konsultavo juos teisės pažeidimų užkardymo ir policijos teikiamų paslaugų klausimais. Surengta net 90 susitikimų ir  paskaitų įvairiose įstaigose, organizuoti 29 teminiai renginiai.

Populiarios ir saugios kaimynystės grupės: pernai jų rajone įkurta trys. Su saugios kaimynystės „Velykalnio“ grupės atstovais rajono pareigūnai dalyvavo respublikiniame renginyje„Veikliausia saugios kaimynystės grupė“. „Skatinama iniciatyva daugiabučių namų bendrijoms įsirengti vaizdo stebėjimo sistemas. Manau, kad būtent 2020 metais bus viena iš prioritetinių iniciatyvų“, – akcentavo rajono policijos komisariato viršininkas. Viso Rokiškio rajono policijos komisariatas pagal prevencinę programą pernai  gavo 1000 eurų. Lėšos  skirtos rajono gyventojams: jiems dovanoti atšvaitai, liemenės, organizuoti prevenciniai renginiai, lankyta daugiau kaimų, vienkiemių, vykdoma smurto artimoje aplinkoje ir kitų veikų prevencija ir t.t.

Sėkmingos veiklos pagrindas – žmonės

Kalbėdamas apie policijos komisariato darbą, viršininkas dėkojo policijos pareigūnams. Dabar yra 69 pareigybės, iš jų 66 statutinės, dirba 54 pareigūnai. Net 76 proc. Rokiškio policijos komisariate dirbančių pareigūnų turi aukštąjį išsilavinimą. Kai kurie aukštojo išsilavinimo šiuo metu siekia neakivaizdinėse studijose.

 Nuo 2016 m. vidutinis policijos pareigūno atlyginimas išaugo beveik dvigubai. Pernai policijos pirminės grandies patrulism atskaičius mokesčius, gavo ne mažiau kaip 700 eurų, o viduriniosios grandies tyrėjas ne mažiau kaip 850 eurų.  Pernai žymiai daugiau buvo investuota į pareigūnų pasirengimą. Per mėnesį mažiausiai 8 val. buvo skiriamos taktikos, šaudymo ir kovinių veiksmų pratyboms. Atnaujintas komisariato automobilių parkas. Mašinose įdiegta kompiuterinė įranga, įrengtos patogios darbo vietos skirtos apklausai, geras internetinis ryšys, leidžiantis operatyviai gauti reikiamus duomenis, dėl to daug lengviau, greičiau ir patogiau pareigūnams priimti reikiamus sprendimus. Automobiliai sukomplektuoti visomis būtiniausiomis tyrimui ir minimaliomis gelbėjimo priemonėmis, taip pat pritaikyti sulaikytųjų konvojavimui.

Keičiasi ir policijos pastatas, pavasarį bus baigta jo išorinė renovacija, taip pat bus pradėta remontuoti ir vidaus patalpos.

Prioritetai šiems metams

Rajono policijos komisariato viršininkas apžvelgė ir šių metų veiklos prioritetus. Tai – visuomenės saugumo didinimas, palaikant viešąją tvarką, eismo saugumo kontrolę, įgyvendinant teisės pažeidimų prevencijos priemones; Nusikalstamų veikų atskleidimo ir tyrimo aktyvinimas; Reagavimo į gyventojų pranešimus operatyvumas ir nusikalstamų veikų tyrimas „karštais pėdsakais“; Eismo priežiūros užtikrinimas ir prevencinė veikla užtikrinant saugų eismą; Visokeriopos pagalbos ir informacijos suteikimas nukentėjusiems asmenims; Aktyvi prevencinė veikla, aktyvus bendradarbiavimas su bendruomenėm, saugios kaimynystės grupėmis.

Iškvietimas dėl... nesuneštų jurginų

Paliesta ir ypač skaudi pareigūnams tema: melagingi pranešimai apie įvykius. Tai, kas kvailam ar neblaiviam asmeniui atrodo tik pokštas, iš tiesų turi labai skaudžias pasekmes. Lėkdami su švyturėliais į tokius iškvietimus pareigūnai skuba rizikuodami savo sveikata ir net gyvybe. Tol, kol gaištamas laikas tikrinant tokius pranešimus, gali vėluoti pagalba tiems, kam iš tiesų jos labai reikia. Todėl nenuostabu, kad tokie pokštai vertinami labai brangiai – už melagingą policijos iškvietimą bauda siekia iki 2 tūkst. Eur. Pernai už tokią veiklą surašyta 118 protokolų.

Apie policijos pareigūnų kasdienybę pasakojo trumpas linksmas filmukas. Žinoma, jis juokingas buvo sėdint jaukioje salėje. Tačiau į iškvietimą su švyturėliais lėkusiems pareigūnams turėtų nusvirti rankos, išgirdus, kad jie reikalingi... pavyzdžiui, sunešti iš lauko į namą jurginų gumbus. Arba užkurti krosnį neblaiviai damai. „Griuvau, susinervinau ir iškviečiau draugui policiją“, – aiškino neblaivi dama. O neblaivus ponas stebėjosi, kad vietoj skambučio mamai surinko 112. Teko policijai ieškoti ir nuo parduotuvės... nepavogto dviračio.

Saugiausia seniūnija – Panemunėlis

Rajono policijos komisariato viršininkas R. Čepulis paskelbė ir tradicinio saugiausios rajono seniūnijos konkurso nugalėtojus. Šiemet laurai atiteko Panemunėlio seniūnija. Ir prizas įteiktas seniūnei Daliai Dubenčiukienei.

Nepamiršti buvo ir policijos rėmėjai. Daiva Bliūdžiuvienė, Juodupės šaulė, per metus 117 valandų atidavė šiai prasmingai pilietinei veiklai Juodupėje.

Ričardas Inčiūra iš Pandėlio seniūnijos pagerbtas už aktyvią veiklą ir pagalbą pareigūnams.

Ovidijus Zibavičius buvo pagerbtas už pilietiškumą: neliko abejingas eismo saugumui ir padėjo sulaikyti girtą vairuotoją.

Vienas vienintelis rodiklis

Rajono mero Ramūno Godeliausko svarbiausias klausimas pareigūnams buvo toks: ar visi pareigūnai buvo saugūs vykdydami savo pareigas visuomenei? Rajono policijos komisariato viršininkas R. Čepulis atsakė, kad pernai pareigūnai nenukentėjo. „Nepamirškite saugoti save ir savo kolegas“, – linkėjo meras. Jis dėkojo policininkams už tai, kad rajono žmonės jaučiasi saugūs. Meras pakvietė Angelų sargų dieną apskrities pareigūnus paminėti Rokiškyje.

Apskrities komisariato laikinai einantis pareigas Renaldas Žekonis sakė, kad policijos veiklą apskrityje ir Rokiškyje galima apibūdinti vienu vieninteliu skaičiu. Pernai visuomenės pasitikėjimas apskrities policijos pareigūnais buvo 87 proc. „Kol kas dar tik išankstiniai duomenys, bet ir šiemet šis rodiklis tikrai nebus mažesnis“, – sakė R. Žekonis.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą