Durpyne žaibas trenkė į aukščiausią tašką (0)

Publikuota: 2019-06-10 Kategorija: Kriminalai
Durpyne žaibas trenkė į aukščiausią tašką
Skaitytojos nuotr. / Gaisras Rėkyvos durpyne

Penktadienio, birželio 7-osios, pavakarę žaibas įplieskė gaisrą Rėkyvos durpyne. Jo gesinime dalyvavę ugniagesiai kalbėjo apie nemalonų sutapimą: beveik prieš vienuoliką metų, 2008 m. birželio 9-ąją įsiliepsnojo gaisras didžiulis gaisras Degesynės durpyne. Prieš vienuoliką metų gautos vertingos pamokos neišdilo: pasak Rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininko Remigijaus Sunklodo, patirtis leido sėkmingai lokalizuoti ir užgesinti gaisrą. Jis baigtas gesinti birželio 8-ąją, o birželio 9-ąją gaisravietėje budėjo Juodupės ir Čedasų ugniagesių brigados.

Aukščiausias durpyno taškas

Penktadienio popietė rajone buvo nerami: didžiojoje rajono dalyje trankėsi perkūnija. Neaplenkė ji ir Onuškio apylinkių. Žaibas kirto į Rėkyvos durpyne 0,5 ha plote sukrautą kelmų krūvą. Kaip sakė Rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Remigijus Sunklodas, nenuostabu, kad žaibas pataikė būtent ten: didžiuliame durpyno plote minėtoji kelmų krūva yra aukščiausias taškas.

Ugnis įsiplieskė akimirksniu. Pasak pašnekovo, šie pušų kelmai durpyno gelmėse pragulėjo ne vieną šimtą, o gal ir tūkstantį metų. Jie yra visiškai sausi, ir labai kaloringi: kitaip sakant, labai degūs ir jų liepsna labai kaitri. O dėl sausros durpyne buvo labai sausa, išdžiūvusios durpės galėjo įsidegti akimirksniu.

Gesino patys

Laimė, kad durpyne dar buvo dirbančiųjų. Sureaguota akimirksniu: imta ne tik gesinti kelmų krūvą, bet ir durpyno technika nustūmė paviršinį sausų durpių sluoksnį nuo krūvos prieigų. Tai padėjo ugniagesiams efektyviau kovoti su ugnimi. Palankios buvo ir oro sąlygos: silpnas vėjas netoli tenunešė kibirkštis.

Kaip sakė R. Sunklodas, buvo naudojama speciali gesinimo technologija. Pravertė ir 2008-ųjų gaisro pamokos. Mat gaisras buvo persimetęs į vieną iš vadinamųjų durpių karavanų – išdžiovintų durpių krūvą. Ugniagesiai sulaistė šį karavaną vandeniu, kad ugnis neplistų toliau, buvo gesinami smulkūs ugnies židiniai durpyne.

Gausios pajėgos

Gaisrą gesino gausios pajėgos: Rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos penkios komandos, Rokiškio ugniagesiai. Iš Panevėžio atvyko speciali siurblinės mašina bei gaisrinių žarnų automobilis, atsarginė siurblinė mašina atvažiavo iš Visagino.

Titaniškomis pastangomis ugniagesiai dirbo birželio 7-ąją bei birželio 8-osios naktį, kol suvaldė gaisrą. Birželio 8-osios rytą buvo užgesinti paskutiniai ugnies židiniai. Birželio 9-ąją Juodupės ir Čedasų ugniagesių komandos saugojo ir stebėjo gaisravietę, kad vėl neįsipliekstų ugnis.

Priežastis – žinoma

Šo gaisro priežastis nustatyta – žaibo iškrova. Ugniagesiai turi priekaištų durpyno eksploatuotojams: durpyne negalima palikti tokią degią medžiagą kaip seni kelmai. „Kaip mums aiškino įmonės vadovai, ši krūva ten užsiliko dėl tam tikrų techninių nesklandumų. Kelmai turėjo būti susmulkinti, bet jie labai kieti, ir  turima smulkinimo technika tiesiog nepajėgė jų įveikti“, – sakė R. Sunklodas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą