Užtenka kalbėti – laikas imtis realių veiksmų (4)

Publikuota: 2019-03-21 Kategorija: Jaunimas
Užtenka kalbėti – laikas imtis realių veiksmų
Brigita Čeponytė, Eimantas Tūska, Emilija Trumpaitė

Ekologinės problemos tema šiuo metu yra opi Lietuvos visuomenėje. Gamtos netausojimas daro didžiulį poveikį augalijai, gyvūnijai ir žmogaus sveikatai. Didžioji dalis prekių parduotuvėse supakuojama į plastiką, o patogiausi produktai – vienkartinio naudojimo, taip pat gaminami iš plastiko. Viena iš siūlomų alternatyvų yra rūšiavimas. Deja, norint pasiekti matomų rezultatų aplinkos išsaugojime, tik rūšiuoti neužtenka. Tuo labiau, jeigu nebenorime nuodyti savo pačių ir aplinkinių sveikatos, reikia imtis kur kas daugiau negu tik plastiko, stiklo ar popieriaus metimo į skirtingų spalvų konteinerius.

Atsiranda vis daugiau piliečių, kurie laikosi tvarios ir draugiškos aplinkai koncepcijos, atsisakydami plastiko naudojimo ir rasdami tam kitą sprendimą. Pagrindine alternatyva galima laikyti pačio plastiko atsisakymą arba jo pakeitimą į stiklą, medžiagą ar metalą. „Mes, kaip aktyvus Rokiškio jaunimas, pasisakome už tvarią aplinkos politiką, jungiamės prie Europos jaunimo ir sakome, kad laikas keistis ir keisti savo įpročius. Kas, jei ne mes, ir kada, jei ne dabar? Mes norime, kad ne tik Rokiškio, bet ir visos Lietuvos žmonės suprastų, kokia aktuali yra ekologijos stygiaus problema ir kas nutiks su mus supančiu pasauliu, jeigu tik sėdėsime sudėję rankas ir net nebandysime nieko pakeisti. Mums rūpi aplinka, kurioje gyvename šiandieną ir tai, kas iš jos liks ateities jaunimui“ –  mintimis dalinosi Emilija Trumpaitė, viena iš Rokiškio jaunimo organizacijų sąjungos (RJOS) „Apvalus stalas“ vykdomo projekto „Trashsitis“ (liet. šiukšlių miestas), finansuojamo Europos jaunimo solidarumo korpuso programos, komandos narių.

Projekto idėjos gimimas

„Viskas prasidėjo dar 2018 metų rugsėjį, kai RJOS „Apvalus stalas“ savanorė Brigita Čeponytė ir dar keli organizacijos savanoriai iškeliavo į Tarptautinius jaunimo mainus WALL – E „Waste Awareness Lifelong Learning – Europe“ Vokietijoje, Erfurte, kuriuose dalyvavo jaunuoliai iš Vokietijos, Graikijos, Ispanijos, Portugalijos, Kroatijos ir, žinoma, Lietuvos. Grįžę iš Tarptautinių jaunimo mainų savanoriai pasidalino savo įspūdžiais su organizacijos nariais.

Iš regioninės jaunimo konsultantės Birutės Bagdonienės sužinojome, kad startavo nauja Europos jaunimo solidarumo korpuso programa, kuri remia vietines jaunimo iniciatyvas. Nusprendę, kad ekologija yra tema, su kuria norime dirbti likusius metus, susibūrėme į užsidegusių ir idėja tikinčių savanorių iniciatyvinę grupę, pradėjome vystyti projekto idėją ir ruošti paraišką. Po poros mėnesių gavome žinią, kad mūsų projektas finansuotas, todėl nieko nelaukę kibome į pirmųjų veiklų – mokymų ir Zero Waste (liet. be atliekų) vakarienės organizavimą.“ – kalbėjo Eimantas Tūska.

Kodėl jaunimas domisi ekologinėmis problemomis? 

„Vasarą dalyvavau Tarptautiniuose jaunimo mainuose WALL – E  „Waste Awareness Lifelong Learning – Europe“ Erfurte, Vokietijoje. Šių mainų pagrindinė tema buvo ekologija. Veiklų metu kalbėjome apie maisto švaistymą, darnų vystymąsi, prisidėjome prie tuo metu Erfurte vykusios World Cleanup Day (liet. pasaulinė tvarkymo diena), taip pat gilinomės į rūšiavimo ypatybes kiekvienoje šalyje, kaip galime iš naujo panaudoti jau nebereikalingus daiktus ir prikelti juos antram gyvenimui. Sugalvojome daug masinio vartojimo ir išmetimo sumažinimo sprendimų būdų.

Grįžusi iš mainų buvau labai susidomėjusi šiomis temomis, nes man tai atrodė labai svarbu. Supratau, jog jei nieko nekeisim, mes patys nusiųsim savo pasaulį į pražūtį. Pradėjau pastebėti, kaip prie gražių upelių ar laukų, miškuose ir miestuose – visur pilna įvairių atliekų. Neatsakingas žmonių elgesys, šiukšlių mėtymas į visas puses,  pasidavimas masinių kultūrų pagundoms – pragaištis. Juk išpardavimų iškabos ne tik kenkia gamtai, bet ir „valgo“ mūsų pinigus. Man tai atrodė labai svarbi tema, kuria reikia kalbėti, kad jauni žmonės įgytų kuo daugiau sąmoningumo. Taigi, nusprendžiau dirbti prie šio projekto.“ – pasakojo Brigita Čeponytė.

Gavę finansavimą bei pradėję organizuoti projekto veiklas projekto „Trashsitis“ organizatoriai suprato, kad dar nėra pakankamai įsigilinę į ekologijos problemą, nes ji yra kur kas didesnė nei visiems atrodė. „Nežinojome atsakymų į visus klausimus, kurie mums rūpėjo ir nuo kurių priklauso mūsų pačių darbo kokybė, todėl nutarėme individualiai išnagrinėti visas ekologinės problemos sritis ir tarpusavyje pasidalinti tuo, ką sužinojome, kad galėtume dar geriau suprasti problemos mastą. Tai mums padėjo išgryninti idėją, ties kuria dirbame, išsiaiškinti, ko mes siekiame, taip pat lengviau ieškoti sprendimų iškilusioms problemoms. Džiaugiamės, kad projekto įgyvendinime mums labai padeda ir buvusi  „RJOS Apvalus stalas” savanorė, viena iš  „Urban earth lovers“ ekologiškų prekių parduotuvės įkūrėjų Miglė Makuškaitė.” –  pridūrė B. Čeponytė.

Artimiausi  „Trashsičio“ renginiai

Balandžio 5 – 6 dienomis vyks mokymai  „Kritinė riba“, kuriuose bus kalbama apie  ekologiją, darnų vystymąsi, žiedinę ekonomiką, maisto švaistymą, atliekų rūšiavimą bei perdirbimą. „Diskusijų metu kalbėsime,  kad visus šiuos iš pirmo žvilgsnio sudėtingus dalykus įmanoma „prisijaukinti“, panaudoti kasdieniniame gyvenime ir tokiu būdu mažais žingsneliais pasiekti didįjį tikslą – prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Be viso to, diskutuosime apie dabartinę situaciją ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje bei daugiau sužinosime apie šiltnamio efektą, didelę taršą, globalinį atšilimą ir kitas aktualias problemas.“ – mokymų veiklomis dalijosi E. Tūska.

Balandžio 6 dieną, 18 valandą kaimo turizmo sodyboje „Prie dvaro“ (adresas: Misiūniškio g. 14, Bajorų k., Rokiškio raj. sav.) planuojama Zero Waste vakarienė, kurios metu vyks protmūšis ekologijos tema. „Zero Waste vakarienės metu dalyviams patieksime mokymų dalyvių pagamintus patiekalus iš Rokiškio rajono ekologinių ūkių produktų. Patiekalai bus gaminami iš maisto produktų su minimaliu įpakavimu, kuris ne taip teršia mūsų gamtą. Šia vakariene norime parodyti, jog gyventi galime ir su minimaliu šiukšlių išmetimo kiekiu. Rūšiuojamos ir perdirbamos atliekos nežaloja mūsų gamtos – namų, kuriuose gyvename. – kalbėjo E. Tūska.

RJOS „Apvalus stalas“ organizatoriai laukia jūsų artimiausiuose „Trashsitis“ projekto renginiuose. Daugiau informacijos apie vykdomą projektą galite rasti „TrashSitis“ facebook puslapyje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video