Jaunimo iniciatyva vykdytas projektas „Trashsitis” (1)

Publikuota: 2020-03-06 Kategorija: Jaunimas
Jaunimo iniciatyva vykdytas projektas „Trashsitis”
RJOS „Apvalus stalas” nuotr. / Projekto organizatoriai

Ekologijos stygius šiuo metu yra aktuali problema visame pasaulyje, susijusi su žmogaus ir gamtos tarpusavio santykiu. Kai kalbama apie ekologiją - kalbama apie darną ir tolerantiškumą, bei apie savo tikrojo poreikio suvokimą. Neatsakingas žmonių elgesys renkantis prekes, tausojant gamtos resursus bei rūšiuojant atliekas daro didžiulį poveikį augalijai, gyvūnijai ir žmogaus sveikatai.  

Rokiškio Jaunimo Organizacijų Sąjungos Apvalaus stalo” savanoriai iš regioninės jaunimo konsultantės Birutės Bagdonienės sužinoję apie startavusią naują Europos jaunimo solidarumo korpuso programą Solidarumo projektai”,  kuri remia vietines jaunimo iniciatyvas, nutarė teikti paraišką projektui finansuoti.

Susibūrę šeši, jauni, iniciatyvūs savanoriai pradėjo vystyti  projekto idėją ir suprato, jog ekologija yra ta tema, su kuria nori dirbti  likusius metus.

Jaunų žmonių komandos susitelkimas sunkiam darbui ir laikas, praleistas vystant šią idėją, atsipirko. Projektui finansuoti buvo skirta 6888 eurų, todėl RJOS „Apvalus stalas” savanoriai  2019 m. sausio 1 d. - 2019 m. gruodžio 31 d. sėkmingai įgyvendino projektą „Trashsitis” (liet. šiukšlių miestas). 

Projektas „Trashsitis” - tai jaunimo iniciatyva, kurios metu jaunuoliai norėjo parodyti, kad jaunimui rūpi globalios ekologinės problemos ir aplinka, kurioje jie gyvena. Visa tai jie darė tam, kad žmonės, o ypač jaunimas, būtų supažindintas su viena aktualiausių šių laikų problemų – gamtos išteklių švaistymu.

Pasibaigus projektui „Trashsitis” iniciatyvinė komanda - Brigita Čeponytė, Aurelija Rakauskaitė, Eimantas Tūska, Gabija Miškeliūnaitė, Ąžuolas Rudnickas ir Emilija Trumpaitė nori pasidalinti savo darbo rezultatais, emocijomis, išgyvenimais ir pamokomis, kurios užaugino.

Projekto metu vykdytos šios veiklos:

Renginys Mokausi Tave mylėti, Žeme"

Prieš pradedant vykdyti veiklas, vienas iš tikslų buvo skleisti žinią apie vykdomą projektą Rokiškio rajono gyventojams. Projekto kelionė pradėta kvietimu į Pandėlio gimnazijoje vykusį renginį Mokausi Tave mylėti, Žeme". Atsimenu, kokį stiprų jaudulį ir nekantrumą savo viduje jautėme važiuodami. Buvo sunku patikėti, kad po tiek laukimo galėsime pasidalinti savo projekto idėja ir jo veiklomis su kitais žmonėmis” - įspūdžiais dalinasi viena iš projekto Trashsitis” organizatorė Aurelija Rakauskaitė.

Mokymai „Kritinė riba”

Balandžio 5-6 dienomis įvyko pirmoji projekto veikla -  mokymai „Kritinė riba” su Urban Earth Lovers įkūrėjomis Laura Prievelyte-Jukne ir Migle Makuškaite. Mokymų metu dalyviai gilino žinias apie tvaraus gyvenimo principus, aktualias ekologines problemas bei susipažino su jaunais žmonėmis, kurie palaiko aplinkai draugišką gyvenimo būdą. Mokymų metu stengtasi  naudoti kuo mažiau išteklių, vengti kuo mažiau nereikalingų šiukšlių - nenaudota popieriaus, rūšiuotos atliekos.

Antrąją mokymų dieną dalyviai keliavo į ekologišką ūkininkavimą vystantį Ilzenbergo dvarą, esantį Rokiškio rajone, kur dalyvavo edukacinėje programoje, kurios metu susipažino su biodinaminiu Ilzenbergo dvaro ūkiu. Vakare dalyviai organizavo protmūšį „Perženk proto ribą” ir „Zero Waste” vakarienę (gaminimas be atliekų).

„Zero Waste“ vakarienė

Balandžio 6 dieną vyko „Zero Waste“ vakarienė. Renginyje dalyvavo daug jaunų žmonių, maisto mėgėjų ir protų mūšių dalyvių. Vakarienės metu buvo ragaujama mokymų dalyvių ir „Inovatorių slėnio“ šefo Edmundo Mieželio pagamintų ekologiškų užkandžių. Perkant produktus buvo pagalvota ne tik apie kuo mažesnį įpakavimą, bet ir apie pigesnį ir praktiškesnį jų transportavimą.

 

Protmūšis „Perženk proto ribą“

Balandžio 6 dieną vyko protmūšis „Perženk proto ribą“ ekologijos tema. Protmūšyje „Perženk proto ribą“ dalyvavo penkios komandos – teko pasukti smegenis net ir išmanantiems ekologijos temą, o konkurencija taip pat neleido atsipūsti. Prizinės vietos buvo apdovanotos Urban Earth Lovers ilgaamžiais, gamtai nekenksmingais prizais – bambukiniais dantų šepetėliais, maišeliais maistui, keičiančiais vienkartinius parduotuvėse, daugkartinio naudojimo metaliniais šiaudeliais.

Europos Solidarumo korpuso mokymai

Rokiškio Jaunimo Organizacijų Sąjungos Apvalaus stalo"” savanorės, bei projekto iniciatyvinės grupės narės Brigita Čeponytė ir Emilija Trumpaitė dalyvavo Europos Solidarumo korpuso rengiamuose vietinių projektų įgyvendintojų mokymuose. Mokymai vyko Panevėžio Jaunuolių dienos centre. Jų metu dalyviai gilinosi į vykdomas veiklas pagal projektus bei kalbėjo apie jų tolimesnį darnų vystymąsį. Iš mokymų dalyvės grįžo pasisėmusios daug gerų emocijų, pozityvo, naujų idėjų ir pasiruošusios toliau drebinti Rokiškį mūsų didžiuoju projektu  Trashsitis”. 

Projektas pasiekė ir Belgiją! 

Balandžio 29-30 dienomis projekto Trashsitis” iniciatoriai JTBA agentūros buvo pakviesti  dalyvauti Europos jaunimo savaitės renginiuose Briuselyje, Belgijoje. Renginių metu iš visos Europos susirinkę jauni žmonės drauge diskutavo jiems aktualiomis temomis, susipažino su Europos parlamentu bei jo darbu, aptarė klimato kaitos, darnaus vystymosi, žmogaus teisių svarbą, išgirdo daug gerųjų projektų pavyzdžių bei dalinosi savo patirtimis. Projekto atstovė Brigita Čeponytė Speed dating” metu, žurnalistams iš įvairių šalių, pristatė projekto Trashsitis”  tikslus, veiklas bei paskatino susirinkusius jungtis prie projekto idėjos įgyvendinimo.

Projekto simbolis - Brokoliukas

Nuo pat pirmų dienų svarstėme kas galėtų simbolizuoti mūsų projektą. Įdėjų buvo daug, bet labiausiai iniciatyvinė grupė prisirišo” prie mielo brokoliuko piešinio. Vienos iniciatyvinės grupės narės mama, nulipdydama nuostabų brokoliuką iš molio, mūsų idėją iš paprasto eskizo ant popieriaus pavertė tikru kūnu. Esame be galo dėkingi Kristinai Miškeliūnienei už idėjos išpildymą.  Nuo tos dienos šis brokoliukas mus lydėdavo kiekvieną dieną, matė mūsų džiaugsmą, liūdesį, sunkumus ir didžiausius pasiekimus. Jį galėjote išvysti kiekviename renginyje, laikomą pačioje garbingiausioje vietoje. Kartu su brokoliuku nukeliavome ilgą kelią, viso projekto Trashsitis” metu” -  pasakojo viena iš projekto Trashsitis” organizatorių Emilija Trumpaitė.

#Trashtag 

Balandžio 22 dieną - minima Pasaulinė Žemės Diena. Norėdama pažymėti šią dieną „Trashsitis” iniciatyvinė komanda priėmė iššūkį  #Trashtag. Šio iššūkio metu buvo sutvarkyta poilsiavietė prie Miliūnų tvenkinio. Iniciatyvinės grupės jaunuoliai kvietė  Rokiškio raj. gyventojus prisijungti prie šio geranoriško iššūkio arba dalyvauti projekto veikloje - šiukšlių rinkimo akcijoje „Go clean”.

Šiukšlių rinkimo akcija Go Clean

Gegužės 18 dieną buvo organizuota šiukšlių rinkimo akcija Go Clean". Bendradarbiaudami su Rokiškio seniūnija suradome tinkamą vietą šiukšlių rinkimui - vadinamąsias Katakombas”. Akcijoje užsiregistravo ir dalyvavo 6 komandos. Sulaukta įvairaus amžiaus dalyvių, moksleivių, studentų, vyresnio amžiaus asmenų. Visos šiukšlių rinkimo akcijos metu dalyvius lydėjo pakili nuotaika, o darbo rezultatus vainikavo šmaikščios nuotraukos. Fotoreportažo metu pamatėme nuostabų darbo rezultatą, kaip keitėsi vietos vaizdas. Prisimenu, kai susiskirstę teritorijas, pasiėmę darbo priemones, visi apsimovę pirštines pradėjome rinkti šiukšles. Pamačiau ant žemės gulinčią plastikinio maišo dalį, pradėjau ją kelti ir iš žemių ištraukiau didelį juodą maišą, kuris buvo visiškai nesuiręs, po juo taip pat buvo dar vienas sluoksnis šiukšlių. Viduje lyg kažkas suvirpėjo ir pagalvojau, kas nutiks jei nieko nedarysime su mūsų aplinka, kurioje gyvename? “-  emocijomis dalinosi vienas iš projekto Trashsitis” organizatorių Eimantas Tūska. 

Šiukšlių rinkimo akcijos Go Clean” dalyviai už sunkų savanorišką darbą, karštą vasaros dieną, buvo apdovanoti Pipirini Pizza prizais - dovanų kuponais”.

Šiukšlių dėžių gaminimas

Rašant paraišką, viena iš iškeltų problemų buvo šiukšlių dėžių stygius Rokiškio mieste ir mokyklos teritorijose. Įtraukiant Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos  Romuvos” padalinio mokinius ir technologijų mokytoją buvo pagaminta 13 šiukšlių dėžių, kurios bus išdėliotos mokykloje. Gaminant jas buvo naudojami seni, nenaudojami drabužiai, kurie surinkti iš žmonių, tuo prisidedant prie tekstilės antrinio panaudojimo. 

Stovykla Stop it”

Birželio 26 - liepos 2 dienomis dalyviai keliavo į Antalieptėje esantį basųjų karmelitų vienuolyną. Bendradarbiaujant su Inovatorių slėniu buvo gautas pasiūlymas prisidėti ir savanoriauti pirmajame Lietuvoje vykusiame Zero waste” festivalyje. Stovyklos dalyviai mokėsi gaminti dekoracijas ir instaliacijas, iš inovatorių slėnyje rastų, jau nebenaudojamų, daiktų. Festivalio metu kiekvienas stovyklos dalyvis galėjo save išbandyti įvairiausiose pozicijoje, tokiose kaip dalyvių pasitikimas ir bendravimas, darbas informacijos centre, dalinti akreditacijas, apyrankes, tikrinti bilietus, padėti Inovatorių slėnio šefui gaminti maistą. Stovyklos metu lektorės mus mokė pasigaminti higienos priemones (purškalą nuo uodų, dantų pastą, veido toniką ir t.t.) ir susimąstyti apie vatojiškumo mažinimą. Metodu Barometras” tikrinome ir gilinome savo žinias apie tvarų gyvenimo būdą bei dabartinę pasaulio būseną. Pasiskirstę į  grupes rengėme pop - up vakarienę, dalyvavome Zero waste festivalio organizuotame žygyje basomis, surengėme diskusiją su lektorėmis, o fizinį aktyvumą ir ištvermę stiprinome orientacinėse rungtynėse” - savo įspūdžiais dalijosi viena iš organizatorių Gabija Miškeliūnaitė.

DONE”

Rokiškio miesto šventės metu - rugsėjo 21-ąją dieną, Rokiškio krašto muziejaus teritorijoje, pačiame šventės sūkuryje, organizacijos savanoriai atskirą erdvę išpuošė savo rankomis pintais žibintais, kurie vakare apšvietė dalyvių palapinę. Prieš renginį iniciatyvinė komanda kartu su  savanoriais gamino projekto simbolį Brokoliukas” instaliaciją, kuri šventės metu kvietė žmones apsilankyti mūsų erdvėje. Renginio svečiai iš mokyklos Pilni namai", kartu su vaikais gamino ekologišką masę, iš kurios vėliau darė spurgas bei jas dekoravo. Žmonės, apsilankę mūsų palapinėje, galėjo patys pasigaminti ekologiškas higienos priemones, tokias kaip dantų pastą, kūno šveitiklį, veido toniką. Susidomėjusieji buvo supažindinti su vykdomu projektu, jo tikslais ir būsimomis bei jau įvykdytomis veiklomis.Taip pat buvo organizuota viktorina, kurios metu teisingai atsakius į su ekologija susijusį klausimą, buvo galima laimėti bambukinį šiaudelį – puikų ir ekologišką pakaitalą įprastiems plastikiniams šiaudeliams’ - kalbėjo vienas iš organizatorių Eimantas Tūska.

Mokymai „Kaip nežinomybėje jaustis lyg namuose"

Mokymų"Kaip nežinomybėje jaustis lyg namuose" metu į ekologiją pažvelgėme iš kitos pusės. Mokėmės improvizuoti ir į paprastus dalykus pažiūrėti iš kitos pusės. Abi dienas praleidome už savo komforto zonos ribų. Taip išmokome, kaip elgtis mums nepažįstamose situacijose ir kaip prisitaikyti prie gyvenimo pokyčių. Mokymų vadovas padėjo mums suprasti, kaip labai paprastais būdais galime pakeisti savo gyvenimą - priimti daug ekologiškesnius ir aplinkai draugiškesnius sprendimus’ - mintimis dalinosi projekto Trashsitis” viena iš organizatorių Emilija Trumpaitė.

Paskutinis projekto renginys Aplinkai draugiškas gyvenimas - misija įmanoma?"

 Gruodžio 5-ą dieną įvyko paskutinis projekto Trashsitis" renginys - Aplinkai draugiškas gyvenimas - misija įmanoma?". Projekto iniciatyvinės grupės nariai pristatė vykusias veiklas, jų įsimintiniausias akimirkas, emocijas, sunkumus ir pamokas, kurios užaugino. Tvarios mados namai Textale" renginio svečius  artimiau supažindino su mados industrija, jų tarša, drabužių realia kaina bei jų kelione iki mūsų. Ragino susimąstyti ir aktualiau peržvelgti spintos turinį, atsakingiau planuoti pirkinius. Kavos pertraukėlės metu dalyviai vaišinosi projekto partnerių - kavinės Pupelė" kava ir Ilzenberho dvaro" produkcija. Po kavos pertraukėlės darbas buvo tęsiamas kūrybinėse dirbtuvėse. Kiekvienas renginio dalyvis pasigamino  po kalėdinį žaisliuką iš nebenaudojamos tekstilės medžiagų. 

Asmeniškai man buvo keista, kad tai jau paskutinė projekto veikla, kuria baigsime savo metus trukusią kelionę. Manau, kad būtent taip ir turėjo atrodyti paskutinis renginys - jaukus, šiltas, bet kartu ir naudingas.  Buvo labai smagu matyti visus žmones, kurie noriai ir su susidomėjimu akyse gamino kalėdinius žaisliukus. Taip pat turėjau progą vesti renginį. Buvo neapsakomas jausmas matyti savo šeimos narius, kurie atėjo į projekto uždarymą ir pamatė tai, dėl ko šitaip stengėmės visus metus ir kokius renginius organizavome - emocijomis dalinosi projekto Trashsitis”  vienas iš organizatorių Ąžuolas Rudnickas.

Daugiau informacijos apie vykusį projektą galite rasti „TrashSitis“ Facebook ir Instagram puslapiuose.

Informaciją pateikė RJOS „Apvalus stalas” 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video