Patyčios Rokiškio mokyklose: kovojama nuolat, atvejų - mažėja (22)

Publikuota: 2019-01-25 Kategorija: Gyvenimas
Patyčios Rokiškio mokyklose: kovojama nuolat, atvejų - mažėja
M. Meilutės nuotr / Pamoka

Patyčios – skaudi mokyklų realybė, su kuria kovoti itin sunku. Kaip teigia Rokiškio rajono švietimo įstaigų atstovai, su patyčiomis reikia kovoti visais įmanomais būdais pasitelkiant tiek grupinius, tiek individualius būdus.

Patyčių atvejų mažėja

Kaip teigė Rokiškio Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Nijolė Zabarskienė, „Romuvos“ padalinio bendruomenė su patyčiomis kovoja ne tik įsijungdama į prevencinius projektus, bet ir pasitelkdama kitokią pagalbą mokiniams. „Svarbu su patyčiomis kovoti visais įmanomais būdais, tiek mokykloje, tiek kitose aplinkose. Kitaip šios problemos neišpręsime,“ – komentavo N. Zabarskienė.

Pavaduotoja teigė, kad tiek „Romuvos“, tiek senųjų rūmų padaliniuose su patyčiomis kovojama ne tik prisijungiant į respublikinius projektus, bet ir pasitelkiant individualią patirtį. „Kasmet vykdome anonimines apklausas apie patyčias. Gaila, bet teigti, kad jų visiškai nėra negalime, tačiau pastebime, kad laikui bėgant patyčių tikrai mažėja – tai nuteikia tikrai pozityviai. Taipogi sulaukiame ir gerų atsiliepimų, kad mūsų mokykloje tvyro labai gera atmosfera,“ – sakė pavaduotoja ugdymui. N. Zabarskienė pridūrė, kad šiais mokslo metais buvo svarstomi ir pirmus metus mokykloje besimokančių mokinių adaptacijos klausimai – jų buvo klausiama kaip naujoje mokykloje jie jaučiasi, ką patiria.

Svarbu reaguoti iškart

N. Zabarskienės teigimu, labai svarbu į pastebėtas patyčias reaguoti iškart – tik taip jos gali būti sustabdytos, tačiau labai svarbu su patyčiomis kovoti ne tik mokinių, bet ir mokytojų tarpe, namų aplinkoje, elektroninėje erdvėje. „Patyčias stabdyti reikia pačiame gyvenime. Kova su patyčiomis turi būti mūsų gyvenimo kasdienybė,“ – sakė N. Zabarskienė.

„Patyčių problema mums tikrai pažįstama, todėl kovai su patyčiomis naudojame visas įmanomas priemones, tačiau daugiausia naudos atneša individualus darbas su patyčias patiriančiais mokiniais,“ – sakė N. Zabarskienė. Gimnazijoje kovai su patyčiomis pasitelkiama klasės valandėlės sistema, individualūs pokalbiai su mokyklos psichologe. Su patyčių prevencija aktyviai dirba ir mokyklos socialiniai pedagogai.

Vidurkio nepasiekia

Juozo Tūbelio progimnazijoje su patyčiomis kovojama nuolat. „Negalime teigti, kad mūsų mokykloje patyčios neegzistuoja. Tačiau džiugu, kad statistiškai nesame viršiję šalies patyčių atvejų vidurkio. Šiuo metu nuo šalies vidurkio atsiliekame dviem procentais, o didelių patyčių atvejų net nesame turėję,“ – komentavo D. Petrauskienė pridurdama, kad su kiekvienu patyčių atveju dirba didelė mokyklos bendruomenės komanda.

Kreiptis į artimą bendruomenės narį

Rokiškio rajono gimnazijose taipogi aktyviai kovojama su patyčiomis. Obelių gimnazijos socialinė pedagogė Neringa Pajadienė teigė, kad patyčių prevencijos programą mokykla vykdo nuo 2013 metų. „Laikomės programos taisyklių ir kasmet atliekame tyrimus. Tam naudojamos anoniminės anketos, kurias mokiniai atlieka elektroniniu būdu prisijungdami su kiekvienam individualiai sugeneruotu kodu,” – sakė N. Pajadienė. Pedagogė pridūrė, kad tyrimo vykdymą kuruoja instruktorius, o vėliau susistemintą informaciją pristato visai mokyklos bendruomenei.

Taipogi Obelių gimnazijoje naudojama sistema, jog budinčiam mokytojui pastebėjus patyčių atvejus, apie juos pranešama klasių auklėtojoms, kurios bendradarbiauja su specialistais ir atvažiuojančia psichologe. „Apie patyčias praneša patys vaikai. Jie mokomi kreiptis į bet kurį jiems artimą gimnazijos bendruomenės narį – auklėtoją, mokytoją, specialistą. Tuomet aiškinamės situaciją, kalbamės su tėvais, jei reikia – skiriame pokalbius su psichologu,“ – sakė N. Pajadienė.

Mokosi pasitikėti, pažeidimus fiksuoja raštu

Kaip teigė Juodupės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Audronė Rekertienė, mokykla jau ketverius metus vykdo programas „Paauglystės kryžkelės“ ir „Raktai į sėkmę“, kurios padeda tvarkytis su patyčių problemomis. A. Rekertienė pridūrė, jog programos vykdomos vyresniems mokiniams, tačiau labai svarbu panašiomis temomis šviesti ir pradinukus. Deja, kol kas specialistų mokymai nerengiami, todėl ir programos pradinukams gimnazijoje dar nėra.

„Per savaitę visose klasėse vykdoma klasės valandėlė. Tai labai geras būdas pažinti vaikus, atsiskleisti patiems mokiniams ir papasakoti su kokiomis problemomis jie susiduria. Šių pamokėlių metu vaikai mokomi spręsti problemas, pasitikėti vienas kitu. Kalbant konkrečiai apie patyčias, mes esame pasidarę smurto ir patyčių tvarkos aprašą – stebime ir fiksuojame visus patyčių atvejus raštu. Tą darome antrus metus, ankščiau raštu (patyčių atvejų) nefiksuodavome,“ – kalbėjo A. Rekertienė.

Juodupės gimnazijos pavaduotoja ugdymui pridūrė, kad patyčių yra visur, todėl užtikrinti, kad jų visiškai nebūtų – beveik neįmanoma. „Pasitaiko nemažai atvejų, kuomet vaikas sulaukęs vienos replikos iškart pasisako mums. Paaiškėjus, kad patyčios ir užgauliojimai kartojasi – kviečiamės tėvus, su kuriais bendrauja auklėtojos,“ – kalbėjo A. Rekertienė. Moteris pridūrė, kad mokykloje yra atvykstantis psichologas, su kuriuo bendrauja patyčias patiriantys vaikai.

Už gerą elgesį – apdovanojimai

Prie kovos su patyčiomis Juozo Tūbelio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Petrauskienė priskyrė ir jau progimnazijos tradicija tampantį renginį „Sėkmės žingsneliai“. „Projekto metu mokiniai už gerą elgesį renka „obuoliukus“, o mokslo metų pabaigoje geriausiu rezultatus pelnę mokiniai ir mokytojai būna apdovanojami. Toks būdas tikrai veikia ir įtakoja vaikus siekti ne tik geresnių mokymosi, bet ir elgesio rezultatų,“ – kalbėjo pavaduotoja.

Kaip veiksmingą patyčių prevencijos būdą D. Petrauskienė įvardijo ir mokyklinių uniformų įvedimą. „Labai džiaugiuosi, kad mokykla žengė šį žingsnį. Taip išvengiame patyčių dėl vaikų apsirengimo. Niekas nebekalba, kurio vaiko drabužėlis iš turgaus, kurio iš dėvėtų drabužių parduotuvės, nes visi rengiasi vienodai,“ – džiugiai kalbėjo pavaduotoja.

Informuoja tėvus

Juozo Tūbelio progimnazijoje, panašiai kaip ir miesto gimnazijoje, su patyčiomis kovojama ir individualiai, ir pokalbių su tėvais metu. „Visuomet reaguojame į bet kokį patyčių reiškinį. Informuojame tėvus, su jais šnekamės. Be to skatiname vaikus laikytis elementarių elgesio taisyklių. Negaliu sakyti, kad taip išvengiame visų patyčių, tačiau jos pasireiškia tikrai ne taip jau dažnai, - pasakojo D. Petrauskienė, - Mokyklos socialinė darbuotoja, psichologė bei kiti bendruomenės nariai mokiniams aiškina, kad jie nėra patyčių objektas, todėl niekas tyčiotis ir juoktis iš mokinio negali, o pranešimas apie patyčias nėra pasiskundimas. Tai tiesiog savęs gynimas“. Pavaduotoja pridūrė, kad pagrindinė patyčių forma yra ignoravimas ir apkalbėjimas – gandai eina iš lūpų į lūpas taip skatindami vis didesnes patyčias.

Žiūri atsakingai

Visų gimnazijų atstovės džiaugėsi, kad į patyčių prevenciją vaikai žiūri labai atsakingai: mokiniai ne tik pasisako patiriantys patyčias, bet atsakingus asmenis informuoja ir apie patyčias patiriančius draugus. Tiek N. Zabarskienė, tiek D. Petrauskienė teigė, jog svarbu su patyčiomis kovoti visais įmanomais būdais ir niekada nelikti abejingais pasireiškus bet kokiai patyčių forma.

„Vaikai mokosi gyventi. Tačiau svarbu, kad gyventi mokytųsi be patyčių,“ – sakė D. Petrauskienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video