Obelių savarankiško gyvenimo namai atšventė jubiliejų: per dešimt metų buvo visko (2)

Publikuota: 2018-12-21 Kategorija: Gyvenimas
Obelių savarankiško gyvenimo namai atšventė jubiliejų: per dešimt metų buvo visko
Socialinės paramos centro nuotr. /

Skaudžios likimo rykštės paragavusiems Rokiškio rajono žmonėms itin svarbūs 2008-ieji metai – būtent tuomet Obeliuose duris atvėrė savarankiško gyvenimo namai. Juose šiltą kambarį, dušą bei socialinio darbuotojo paslaugas gali gauti visi, kurie dėl gyvenimo negandų prarado būstą, šeimą, pasinėrė į priklausomybių liūną. Tačiau šie metai Obeliuose įsikūrusių namų gyventojams ne mažiau svarbūs nei patiems darbuotojams – gruodžio 18 dieną atšvęstas padalinio dešimtmetis.

Nedrąsi pradžia

Savarankiško gyvenimo namų įsteigimo idėja gimė Rokiškio rajono savivaldybės administracijos darbuotojų galvose, bei tuo metu vadovavusiai Rokiškio socialinės paramos centro direktorei Audronei Kaupienei. Sulaukus tarybos pritarimo, netrukus imtasi projektą įgyvendinti. Socialinės paramos centro padalinys, kuriame teikiamos socialinės priežiūros paslaugos bei asmenims suteikiama namų aplinka, duris atvėrė 2008 metų pabaigoje. Nuo tada 32 asmenis talpinantys namai niekada nebuvo tušti: čia apsistodavo  mamos su kūdikiais, senyvo amžiaus žmonės, jaunuoliai, neįgalūs bei priklausomybių turintys asmenys. Kaip teigė centro direktorė Jolanta Paukštienė, savarankiško gyvenimo namuose gyveno kelios kartos: „Apsistojusios mamos su paaugliais vaikais galiausiai susirasdavo nuolatinius namus ir išsikeldavo. Po kelių metų sulaukdavome jau suaugusių paauglių su savo kūdikėliais“.

Laikui bėgant pastebėta, kad savarankiško gyvenimo namų projektas pasitvirtino su kaupu, todėl buvo nuspręsta teikti paraišką Europos sąjungos lėšoms gauti ir imtis Obelių savarankiško gyvenimo namų plėtros. Gavus finansavimą, apgyvendinimo sąlygos peraugo į kitą lygį: buvo įrengtas trečias aukštas, mansarda, apšiltinta bei nudažyta pastato išorė bei uždengtas šlaitinis stogas, įrengtas keltuvas neįgaliesiems.

Taisyklės: žino visi, bet ne visi laikosi

Norint apsigyventi savarankiško gyvenimo namuose pirmiausia reikia kreiptis į vietos seniūnijos socialinio darbo organizatorių. Tuomet prašymas perduodamas Socialinės paramos ir sveikatos skyriui, kuriame sudaryta komisija nusprendžia, ar asmens prašymą tenkinti. Prašymą patenkinus, su asmeniu pasirašoma pusės metų apgyvendinimo sutartis.

Jolanta Paukštienė sakė, kad nors apgyvendinimą gauti nėra sunku, tačiaudažnam laikytis namų taisyklių – tikras iššūkis. „Kaip ir visur, taip ir šiuose namuose yra nustatyta vidaus tvarka. Tik ką apsigyvenę asmenys būna ramūs ir tvarkingi, tačiau spėję „apšilti kojas“ ima maištauti. Gavę papeikimą dažnai nusiramina, nes žino, kad tris kartus nusižengus taisyklėms, iš namų teks išsikraustyti ne mažiau kaip pusės metų laikotarpiui, per kurį asmeniui būtų leista pasitaisyti,“ – pasakojo beveik dešimtmetį savarankiško gyvenimo namuose išdirbusi J. Paukštienė. Moteris pridūrė, jog pasibaigus 6 mėnesių apgyvendinimo sutarčiai, tačiau vis dar nesusiradus nuolatinės gyvenamosios vietos, geranoriškam gyventojui sutartis yra pratęsiama.

Trūksta socialinių įgūdžių

Savarankiško gyvenimo namų paslaugos teikiamos senyvo amžiaus, negalią turintiems suaugusiems asmenims, kuriems nereikia nuolatinės intensyvios priežiūros. Taip pat pavieniams bei kartu su šeimomis socialinės rizikos asmenys, kurie prarado gyvenamąjį būstą. Beveik metus namuose nebeapgyvendinamos mamos su kūdikiais – apgyvendinimo paslaugą jiems teikia mamos ir vaiko krizių centras.

Centro vadovė neslėpė jog, per beveik dešimt darbo metų patirtį socialinės darbuotojos pareigose, pastebėjo, kad daugelis gyventojų nė neturi įprastų socialinių įgūdžių. „Pagrindinis reikalavimas namų gyventojams yra mokėjimas savarankiškai savimi pasirūpinti. Taip pat jie privalo tvarkytis kambarius bei kitas namų ir lauko erdves – daugeliui tai problemų nekelia. Tačiau kalbant apie asmeninę higieną, tarpusavio bendravimą, užimtumą... Akivaizdu, kad daugeliui gyventojų tiesiog trūksta paprastų socialinių įgūdžių,“ – komentavo vadovė.

Su įgūdžių trūkumu kovoja socialinės paramos centro bei savarankiško gyvenimo namų darbuotojai: už prastą higieną duoda papeikimus, moko savitvarkos. Namų gyventojai taipogi skatinami įsitraukti į užimtumą. „Socialinių darbuotojų tikslas yra sustiprinti, ar net iš naujo atkurti prarastus socialinius įgūdžius. Norime, kad namų gyventojai iš laikinų namų išeitų kuo labiau savarankiški,“ – sakė J. Paukštienė.

Netrūksta kūrybiškumo

Vadovė pasakojo, jog nors socialinių įgūdžių neturinčius asmenis įtraukti į užimtumo programas yra gana sudėtinga, tačiau namuose netrūksta ir kūrybiškų gyventojų. „Šiuo metu tokių gyventojų yra du. Vienas vyriškis kuria labai gražius kūrinius naudodamas dekupažo techniką, antrines žaliavas. Kita gyventoja be galo mėgsta nerti,“ – šypsojosi vadovė.

J. Paukštienė patikino, jog kūrybiniai gyventojų darbai nėra slepiami – jie puošia savarankiško gyvenimo namų erdves, yra dovanojami svečiams, net eksponuojami rajono bibliotekose. „Kadangi norim užmegzti kuo glaudesnį ryšį su rajonu, ėmėmės bendrauti su bibliotekų atstovais, kurie sutikdavo gyventojų darbus eksponuoti. Vėliau kreiptis reikėdavo nebe mums – bibliotekininkės skambindavo pačios ir klausdavo, ar ne laikas parodą organizuoti,“ – juokėsi vadovė.

Jubiliejaus proga – būrys svečių

Gruodžio 18 dieną savarankiško gyvenimo duris varstė ne tik gyventojai bei darbuotojai – čia sugužėjo visas būrys svečių: rajono meras, politikai, įstaigų atstovai. Ir ne veltui. Pramogų apsuptyje paminėtas padalinio dešimtmetis, kuriam, kaip teigė J. Paukštienė, darbuotojos ruošėsi daugiau nei tris mėnesius: rašė scenarijų, dalino kvietimus, dengė vaišių stalą, kvietė muzikantus. J. Paukštienė neslėpė, jog nors šiuo metu savarankiško gyvenimo namuose jau nebedirba, tačiau minėjimo vis tiek laukė su nekantrumu ir dideliu jauduliu.

Prie rėmėjų vaišėmis nukrauto stalo svečiai žavėjosi dviejų obeliečių sukurtos grupės „Mes“ bei Biržų rajono Papilio kultūros namų romansų ansamblio ,,Sentimentai“ pasirodymais. Vadovės teigimu renginys sužavėjo ir svečius, ir gyventojus, ir pačius darbuotojus. „Ore tvyrojo pakili ir labai džiaugsminga nuotaika, o savarankiško gyvenimo namai sulaukė daugybės gražių atsiliepimų,“ – apie pavykusią šventę džiugiai atsiliepė J. Paukštienė.

Obelių savarankiško gyvenimo namų darbuotojai be galo dėkoja geranoriškai prisidėjusiems rėmėjams: Zitai Polonskienei, Audronei Šeškienei, Obelių ,,Gėlinukui“, UAB ,,Svaita“, UAB ,,Darola“, UAB ,,Daivida“, Laimutei Sadauskienei, UAB ,,Lašų duona“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video