Žiobiškio miškų lūšis vėl drąsiai pasirodė žmonėms (0)

Publikuota: 2024-06-13 Kategorija: Aktualijos
Žiobiškio miškų lūšis vėl drąsiai pasirodė žmonėms
Asmeninio archyvo nuotr. / Vaikai lūšį pamatė atviroje miško kirtavietėje netoli kelio.

Ne vienerius metus žiobiškėnai ir į tą pusę keliaujantys rokiškėnai miške pastebi lūšį. Šį kartą, gulinčią didžiuliame miško kirtime visai netoli kelio, ją užfiksavo Gustas Švelnys. Rokiškio rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko Gyčio Andriuškevičiaus tai nestebina, nes mūsų rajone šių gyvūnų priskaičiuojama virš šimto.

Nustebino žvėries drąsa

Laukinio žvėries nuotrauką atsiuntusio G. Švelnio mama Ina pasakojo, kad du sūnūs pentadienį važiavo žvejoti: „Jie traukė kažkur į Skaistės ežero pusę ir, gal 3 km už Žiobiškio, besidairydamas pro langus, Gustas kirtavietėje pamatė lūšį. Brolis, aišku, pravažiavo, nespėjo iš karto sustoti, bet paskui atsistūmė automobiliu atgal. Didysis sūnus atidarė mašinos dureles, bet žvėris ramiai gulėjo ir žiūrėjo į vaikus. Buvo kaip sustingusi. Visgi, jiems pradėjus artėti, nes norėjo nufotografuoti, lūšis ramiai atsistojo ir tingiai nuėjo. Vaikai pasakojo, kad žvėris gulėjo, maždaug, 5 m. nuo kelio atviroje vietoje“.

Moteris juokėsi, jog ją pačią, kilusią iš tų kraštų, vaikystėje artimieji gąsdindavo neiti į mišką sakydami, kad ten gyvena lūšis, tačiau pamatyti šio laukinio žvėries taip ir neteko. O vaikams – pasisekė.

„Žinau seniai, kad tuose miškuose lūšys gyvena. Kalbėjau su vietiniu pažįstamu, kuris tikino, kad ir miestelyje matė ją vaikščiojančią. Gan keista, juk sako, kad šie žvėrys – baikštūs ir atsargūs“, – kalbėjo mama.   

Geras rajonas ir žvėrims

Medžiotojas G. Andriuškevičius juokavo, kad Rokiškio rajonas – geras rajonas gyventi, tą jaučia ir žvėrys, tad nereikia stebėtis pamačius lūšį, kurių populiacijos atsiradimas čia skaičiuojamas nuo 1975-ųjų.

„Ne tik Žiobiškyje yra lūšių. Šiuo metu visame mūsų rajone priskaičiuojama apie 120 šių gyvūnų. Pavyzdžiui, Apūniškio miške gyvena bent dvi šeimos, apie 15 lūšių. Daug kur ūkininkų kameros fiksuoja jas praeinančias, jau nekalbu apie tuos miškų masyvus, kur kamerų nėra. Niekas lūšių nemedžioja, maisto mūsų miškuose yra pakankamai ir dabar jų populiacija pasiekė piką Ar jos didelės? Suaugę patinai sveria apie 40 kg“, – komentavo medžiotojas.

Anot pašnekovo, lūšys ėda tik šiltą, šviežią mėsą: „Kitas žvėris, sumedžiojęs grobį, nesuėstą jo dalį kažkur pasislepia, ėda ir kiek papuvusią. Bet ne lūšys. Jos renkasi tik šviežieną ir esmė yra – pasigauti gyvą: prakanda arteriją ir viskas. Ar gali ateiti pas žmones? Jei nėra ką medžioti, trūksta maisto, žvėris eis ieškoti lengvesnio grobio, tad gali ir į žmogaus kiemą užsukti“.

Be incidentų

Visgi, G. Andriuškevičius skubėjo patikinti, kad Rokiškio rajone atvejų, kai lūšis būtų užpuolusi žmogų ar pridariusi didžiulių nuostolių auginantiems gyvulius, per šitiek metų fiksuota nėra.

„Kiekvienas laukinis žvėris vengia žmogaus, o lūšys apskritai yra labai paslaptingos. Jei vaikai matė drąsesnę, yra visokių variantų: gal pasiutusi, o gal jau apsipratusi su triukšmu ir žmonių kvapais, gal ligota. Prieš mėnesį Plunksnočių miške buvo rasta prie kelio kritusi lūšis. Gaišeną išsivežė Kauno instituto specialistai tyrimams atlikti: ar gyvūnas krito nuo ligos, ar nuo senatvės. Galėjo būti ir pastarasis variantas, nes šiaip tai didelė lūšis buvo. Būtent serganti lūšis pernai metais atklydo į vieno žmogaus klojimą ieškodama šilumos“, – sakė laukinių žvėrių specialistas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video