Varninių šeimos paukščiai mieste jaučiasi it prezidentai – neliečiami (12)

Publikuota: 2020-07-21 Kategorija: Aktualijos
Varninių šeimos paukščiai mieste jaučiasi it prezidentai – neliečiami
Rokiškio Sirena nuotr. / Varninių šeimos paukščių šaudyti ar jų lizdų draskyti negalima

Kuosos ir kovai – daugelio miestų piktžaizdė. Ne išimtis ir Rokiškis. Susisukę lizdus aukštuose mikrorajono medžiuose, jos nuo anksčiausio ryto kelia „koncertus“, dergia, nešioja šiukšles. Artėjanti pjūtis – joms tikra puota: vežamų į grūdų supirkimo grūdų, išbirusių iš nesandarių priekabų, užteks ilgam. Naikinti šių paukščių, faktiškai, negalima: leistinos priemonės neveikia, o šaudyti ar draskyti lizdus – draudžiama.

Nuo kuosų kenčia ne tik mikrorajono, bet Pagojės, kitų privačių kvartalų gyventojai. Paukščiai ten nesiveisia, bet atskrenda pasivaišinti sodų gėrybėmis: vagiliauja vyšnias, kriaušes. Netgi šunų dubenėlius patikrina.
Ką jau kalbėti apie mikrorajoną. Jei kas nesandariai uždarė šiukšlių konteinerį, šie paukščiai išmėtys šiukšles kelių kilometrų spinduliu. Prieš porą metų buvo aptikta, kad jos net gėlynų mulčiavimui naudotus kankorėžius iškasiojo, į gatvę išmėtė. O jau karksėjimas nuo paryčių, teršimas... Kaip su šiais paukščiais kovoti, klausėme rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiojo specialisto Daručio Krivo.

„Niekaip. Mūsų rankos šiuo klausimu surištos“, – tiesiai šviesiai sako specialistas. Anksčiau paukščiai buvo šaudomi, naikinami jų lizdai. Dabar taip elgtis griežtai draudžiama. Tiesa, lizdus ardyti būtų galima iki kovo mėn. Bėda ta, kad kuosos – miesto paukščiai. Jos migruoja, priklausomai nuo to, ar joms pakanka šilumos. Taigi, kovo mėnesį vaikyti, baidyti ir lizdų ardyti nėra prasmės: šių paukščių mieste dar nėra. Vėliau, kai paukščiai peri, jų lizdų ir kiaušinų naikinti negalima. Taip pat negalima naikinti pačių paukščių. „Kuosos, kovai – miesto paukščiai. Jie yra protingi ir prisitaikę gyventi prie žmonių. Todėl su jais taip sunku kovoti. O dabar, galima sakyti, efektyvių priemonių, kaip juos naikinti, nėra“, – atvirai sakė pašnekovas.

Po geros savaitės šių paukščių gatvėse pasirodys dar daugiau. Mat prasidėjus pjūčiai, Panevėžio, Vilties, Topolių, S. Dariaus ir S. Girėno bei kitose gatvėse bus apstu pribirę grūdų iš nesandarių priekabų. „Nors dauguma ūkininkų veža grūdus dengtose priekabose, vis tiek įsigudrina pribarstyti. Paskaičiavus, kiek grūdų atsiduria ant žemės... Tai juk prarasti pinigai. O miesto paukščiams – džiaugsmas“, – sakė pašnekovas.

Kaip teigia specialistai, paukščius į miestą vilioja iš esmės dvi priežastys: maisto gausa (šiukšlynai, konteineriai ir pan.) ir lengvai prieinamos saugios vietos gyventi: aukšti medžiai kapinėse, parkuose, skveruose. Rokiškyje šios vietos daugmaž sutvarkytos, tačiau varninių šeimos paukščiai įsikuria kolonijomis medžiuose tiesiog prie daugiabučių. Viename medyje jie gali susisukti nuo kelių iki kelių dešimčių lizdų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video