Socialinės paramos centras plečia paslaugas – įveiklintas buvęs bendrabutis (video) (6)

Publikuota: 2021-09-30 Kategorija: Aktualijos
Socialinės paramos centras plečia paslaugas – įveiklintas buvęs bendrabutis (video)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Socialinės paramos centro direktorė Jolanta Paukštienė ir savivaldybės specialistai diskutavo dėl tolesnės paslaugų plėtros.

Buvusiame Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos moksleivių bendrabutyje – žymūs pokyčiai. Sovietinius laikus menantį interjerą keičia šiuolaikiškos erdvės, skirtos neįgaliesiems žmonėms. Netrukus jose bus sustatyti baldai, ir atkeliaus autobusiukai, atvešiantys negalią turinčius žmones trumpalaikei ir dienos institucinei globai. Socialinės paramos centro veiklas ir paslaugas viešinti Rokiškio ir visos šalies žmonėms skirtas projektas „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“, projekto kodas Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0525, finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis, kurio dėka ir pasakojama apie Socialinės paramos centro veiklą.

.

Visiems gerai

Pastatui rekonstruoti lėšų skyrė rajono savivaldybė. Rokiškio rajono vicemeras Tadas Barauskas ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Valerijus Rancevas neslėpė nuostabos, kartu su Socialinės paramos centro direktore Jolanta Paukštiene, rangovais bei savivaldybės administracijos specialistais apžiūrėdami suremontuotas ir neįgaliesiems pritaikytas bendrabučio pirmojo aukšto patalpas. „Kad jūs matytumėte, kas čia buvo: medinės, išsiklaipę girgždančios grindys, palubėmis nutiesti, plika akimi matomi elektros laidai. Žinoma, žmonėms jie pavojaus nekėlė, bet estetinis vaizdas išties nekoks“, – sakė vicemeras.

Džiugu, kad pastato metamorfozė akivaizdi: šviesūs, erdvūs kambariai, pritaikyti neįgaliesiems. Čia pat – jų poreikiams pritaikytos sanitarinės patalpos. „Vietoj keturių „kamurkėlių“ – erdvus kambarys“, – pokyčius apibūdino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Rancevas.

Pašnekovai neslėpė: vieta neįgaliesiems – ideali. Viena vertus, pats Rokiškio centras. Kita vertus, čia viskas kelių šimtų metrų atstumu: Rokiškio krašto muziejus, Nepriklausomybės aikštė, ežeras... O Kūno kultūros ir sporto centras su jo stadionu ir sporto sale – vos per gatvę. „Labai graži, rami vieta. O kartu ir visos galimybės žmones lavinti bei užimti“, – sakė V. Rancevas.

Prie bendrabučio – patogus privažiavimas. Ir erdvus vidinis kiemas, kuris toli nuo miesto šurmulio, toli nuo judrių gatvių. Socialinės paramos centro direktorė Jolanta Paukštienė neslėpė: akivaizdu, kad kiemas bus įveiklintas – atsiras pavėsinė, suoleliai, želdynėliai. Be to, patogu į jį atvažiuoti su neįgaliojo vežimėliu – kaip tik toje pusėje įrengta nuovaža.

Rajono vadovai neslepia – ateities planuose ir aikštelė, pritaikyta neįgaliesiems atvežti.

Norėjo ūkiško požiūrio
Socialinės paramos centras – ypatinga įstaiga dar ir tuo, kad ji niekuomet nedirba dėl pliusiukų ir popieriukų. Centro vadovė J. Paukštienė mano, kad kiekvienoje veiklos sferoje turi būti sisteminis ir ūkiškas požiūris, neturima gyventi vien tik šios dienos aktualijomis, bet kokia paslaugos plėtra turi būti numatoma keleriems metams ar net dešimtmečiams į priekį. Tą liudija ir remonto aktualijos. Kadangi pastatas – sovietinis, tai vien tik perplanuoti kambarius, perdažyti sienas, įrengti sanitarinius vamzdžius nepakako. „Kai rangovai nuplėšė medines grindis, pasirodė, kad vamzdynų būklė siaubinga. Ką daryti? Rangovas ir klausia: ar darom tik gražiai, ar ir ūkiškai? Aš sakau, žinoma, kad ūkiškai. Ir jau kitą dieną stovėjau mero kabinete, prašydama papildomų 8 tūkst. Eur vamzdynams sutvarkyti. Meras pritarė – pastatą reikia tvarkyti iš esmės“, – sakė J. Paukštienė.

Naudingas visuomenei

Buvusio gimnazijos bendrabučio įveiklinimas – puikus pavyzdys, kaip derama elgtis su nebereikalingais pastatais. Kodėl moksleivių apgyvendinimo paslauga tapo atgyvena? Rajono vicemeras T. Barauskas neslepia: viską pakeitė mokinių pavėžėjimas. Kas gi benorės likti bendrabutyje, kai į namus galima parvykti mokyklinių autobusiuku? V. Rancevas pridūrė, kad paslauga pastaruoju metu buvo aktualesnė šeimų, kurioms stinga socialinių įgūdžių, vaikams: čia jie gavo ne tik stogą virš galvos, bet ir reguliarų maitinimą skaniu, šiltu maistu.

Menka paslaptis, kad bendrabutis tapo dar mažiau aktualus, kai dėl covid-19 epidemijos pernai buvo įdiegtas nuotolinis mokymas. Iš pradžių pastatas dar tarnavo žmonėms, kurie neturėjo kur saviizoliuotis, o vėliau ir ši paslauga tapo nebeaktuali. Tačiau, jei prireiktų, Socialinės paramos centras, pasak direktorės, pasirengęs teikti apgyvendimo paslaugą moksleiviams.

Taigi, nenuostabu, kad pastatui pačiame Rokiškio centre, strateginėje vietoje imta ieškoti naujų įveiklinimo galimybių.

Su žvilgsniu į plėtrą

Kol kas sutvarkytas ir tuojau bus įveiklintas pirmasis pastato aukštas. Socialinės paramos centras garsėja labai intensyviu darbu su neįgaliaisiais: jiems siūloma įvairios veiklos – nuo ekskursijų po Rokiškį ir Lietuvą, sporto, pasivaikščiojimų iki maisto gaminimo ir net makiažo pamokėlių. Tačiau centro veiklą ribojo patalpų Vytauto g. 25 nedidelės erdvės. „Reikalingas ne tik užimtumas, bet ir dienos globa. Ne viena šeima, besirūpinanti neįgaliu artimuoju, išreiškė tokį poreikį“, – akcentavo Socialinės paramos centro direktorė. Tokia paslauga yra numatyta ir jai teikti licenciją turi kitas šio centro padalinys: Jūžintų dienos ir trumpalaikės socialinės globos centras. Tačiau ir ten, dėl vietos stokos, kol kas teikiama tik trumpalaikė globa.

Bendrabučio pastatas įveiklinamas su žvilgsniu į perspektyvą. Nors, kaip sako rajono vicemeras T. Barauskas, mūsų rajone yra vienas plačiausių šalyje socialinių paslaugų spektras, paslaugų plėtra – nuolatinis procesas. Taigi akivaizdu, kad klausimas, kada bus įveiklinti ir kiti pastato aukštai, yra laikinas. Socialinės paramos centro direktorė J. Paukštienė neslepia: plėtrai idėjų jau yra, ir ne tik idėjų, bet ir konkrečių planų. Štai artimiausiu metu trečiajame pastato aukšte bus įrengti dušai, kad būtų galima teikti apgyvendinimo paslaugą.

Labai svarbi paslauga

Taigi, poreikis dienos globai yra labai aktualus.

Kas yra toji dienos globa? J. Paukštienė paaiškino paprastai: ryte artimieji atveža ar įstaigos specialiu transportu neįgalusis atvežamas į dienos globos centrą. Jame jis leidžia laiką iki vakaro: specialistų prižiūrimas užsiima įvairia veikla, yra maitinamas, prausiamas, kitaip prižiūrimas, pavargęs turi kambarį, kuriame gali pailsėti. Pasibaigus darbo dienai žmogus iškeliauja namo artimųjų transportu ar parvežamas įstaigos.

Tokia paslauga labai svarbi, visų pirma, dėl pačių neįgaliųjų gerovės: jiems suteikiamos kvalifikuotų specialistų paslaugos, žmogus yra lavinamas, prižiūrimas. Po turiningai praleistos dienos toks žmogus grįžta į jam įprastą namų aplinką. O jo artimieji, kol jis centre, gali dirbti, rūpintis kitais šeimos nariais, nebereikia neįgalaus asmens priežiūrai aukoti darbo, bendravimo su kitais šeimos nariais, rūpinimosi savo poreikiais.

Pasak J. Paukštienės, apklausos rodo, kad tokios paslaugos poreikis didžiulis. Kol kas planuojama, kad naujose patalpose įkurtame dienos centre galės būti 24 neįgalieji. Jau dabar aišku, kad iš karto bus užpildytos kone visos vietos, o dienos centrą lankys net 11 asmenų, turinčių sunkią negalią.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video