Sezoninių darbų paieškos Rokiškyje: ar darbdaviai dairosi darbuotojų? (0)

Publikuota: 2019-06-11 Kategorija: Aktualijos
Sezoninių darbų paieškos Rokiškyje: ar darbdaviai dairosi darbuotojų?
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Sezoninių darbų paieškos Rokiškyje

Vasara reiškia ne tik šiltėjančius orus ir taip trokštamas atostogas, o ir metą, kai moksleiviai bei studentai įnirtingai ieškosi sezoninių darbų. Jiems atsiranda daugiau laisvo laiko, todėl vasara – galimybė ne tik pailsėti, bet ir papildomai užsidirbti. Žinoma, geidžiamiausi vasaros darbai – paslaugų sektoriuje.

Nori paslaugų, o reikia žemės ūkyje

Anot Rokiškio skyriaus paslaugų darbdaviams konsultantės Algirdos Žemaitienės, Rokiškio rajono darbo rinka kiekvienais metais suaktyvėja balandžio – birželio, rugsėjo  mėnesiais. „2018 metais per 5 mėnesius Užimtumo tarnybos Rokiškio skyrius registravo 656 laisvas darbo vietas, iš jų sezonines ar terminuotas – 118 arba 18 proc. Per šių metų tą patį laikotarpį (2019-05-29 duomenimis) – 743, iš jų sezonines ar terminuotas – 219 arba 30 proc. Šiemet darbo rinka aktyvesnė, bet laisvų darbo vietų augimas stebimas ne mūsų rajono įmonių sąskaita. Aktyviai darbuotojų ieško Klaipėdos, Vilniaus, Kauno ir kitų didžiųjų šalies miestų įmonės, tarpininkavimo įdarbinant užsienyje bendrovės. Pastebima tendencija, kad mažiausiai laisvų darbo vietų rajone užregistruojama gruodžio – vasario mėnesiais, daugiausia – balandį, gegužį, rugsėjį ar spalį“ – teigė A. Žemaitienė.

Pasak A. Žemaitienės, jaunimas labiausiai norėtų dirbti paslaugų sektoriuje: kavinėse, baruose, lauko prekyboje, viešbučiuose ar parduotuvėse. Tuo tarpu darbuotojų poreikis sezono metu padidėja statybose, paslaugose, žemės ūkyje.

A. Žemaitienė, paklausta, koks sezoninių darbų atlyginimų vidurkis vyrauja kvalifikacijos nereikalaujančiame darbe, atsakė, kad dažniausiai nekvalifikuotam darbui darbdaviai nurodo darbo užmokestį ne mažesnį kaip minimalią mėnesinę algą ir pakomentuoja, kad darbo užmokestis priklauso nuo darbo rezultatų, o už gerus ar labai gerus – mokami darbo užmokesčio priedai.

„Ilgiau yra neužpildomos laisvos darbo vietos, reikalaujančios specifinių gebėjimų, pažymėjimų, aukštos kvalifikacijos (nes tokių darbuotojų trūksta), darbo patirties, taip pat stabdo sunkus fizinis darbas, ilgos darbo valandos“ – apie mažo susidomėjimo darbus kalbėjo A. Žemaitienė.

Sezoniniai darbuotojai grįžta ir kitais metais

Įmonės „Nerijaus ledai“ vadovas Nerijus Liolys kalbėjo, kad sezoniniam darbui turi pastovius darbuotojus, kurie darbuojasi nebe pirmuosius metus. „Nieko neieškome – užtenka tų, su kuriais draugavome anksčiau. Žinoma, jauni žmonės domisi, ieško, bet mūsų įmonė mažytė – priimame penkis sezoninius darbuotojus, o ne penkiolika. Papildomų vietų tiesiog nesteigiame – tie, kurie dirbo praėjusiais metais, pareiškė norą dirbti ir šiais.  Ledų prekyba – labiau studentiškas darbas. Suprantama, kad visam laikui likti nesinori. Visgi būna taip, kad net ir susiradę darbus, pageidauja dirbti savaitgaliais ir papildomai užsidirbti, todėl įdarbiname ne tik sezoniniam, bet ir savaitgaliniam darbui. Darbas ceche yra pakankamai specifinis – mažiausiai mėnesį reikia mokytis, todėl keisti darbuotojus per daug kaštų. „Nerijaus ledai“ – šeimos verslas, gamyboje dalyvaujame patys, todėl ieškome ledų pardavėjų, vežiotojų. Sezoniniais darbuotojais esame patenkinti – jie pateisina lūkesčius,“ – kalbėjo N. Liolys.

UAB „Rokvesta“ įmonės vadovas Algirdas Kazinavičius ir Obelių spirito varyklos vadovas Artūras Užgalis „Rokiškio Sirenai“ teigė, kad jaunuoliai prašosi sezoninio darbo, bet įmonių vadovai nieko negali pasiūlyti – nėra galimybės, įmonėse dirba nuolatiniai darbuotojai.

Studentai ir moksleiviai neišrankūs

Picerijos „Pipirini Pizza“ direktorė Solveta Dagienė kalbėjo, kad sezoninių darbuotojų ieškoti nereikia – jie ateina patys. „Kiek įmonė gyvuoja, tiek sezoninius darbuotojus priimame. Jau dvidešimt metų, nuo pavasario, jaunuoliai pradeda atakuoti – prašosi sezoninio darbo. Moksleiviai ir studentai nėra išrankūs – jie nori pabandyti, dirbti, pamatyti, kaip viskas atrodo jų akimis, užsidirbti papildomų pinigų. Siūlome pagalbinius darbus, o pilnamečius priimame į aptarnaujantį personalą,“ – kalbėjo S. Dagienė.

Pašnekovė teigė, kad anksčiau laisvų darbo vietų buvo daugiau, o dabar – mažiau. „Turime nuolatinius nebelakstančius darbuotojus, todėl laisvų darbo vietų vasaros metu yra keturios – šešios. Darbas picerijoje – startinis laiptelis, puiki vieta įgūdžiams įgauti. Didelių lūkesčių jaunuoliams neturiu – džiaugiuosi, kad jie ateina, nori dirbti. Svarbiausia, kad domisi, bando ir netgi sugrįžta. Norinčių daug, todėl renkantis daug kalbame įvairiomis temomis – tokiu būdų išsiaiškinu, ar darbo ieškosi, nes liepė tėvai, ar jis motyvuotas, žingeidus ir iš tikrųjų domisi. Dvidešimt metų dirbu su personalu, todėl viskas iškart matyti – užtenka pusvalandžio žmogui perprasti. Sąlygas taikome tokias pat tiek sezoninį, tiek nuolatinį darbą dirbantiems darbuotojams. Žinoma, yra didelis skirtumas tarp penkis ar dešimt metų dirbančio ir naujoko, bet neskriaudžiame ir nusiskundimų negirdime – jei grįžta, vadinasi, yra patenkinti. Prašymų dirbti sulaukiame jau nuo kovo, tačiau norinčių daug, o darbo vietų, deja, mažai,“ – kalbėjo S. Dagienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video