Rokiškyje ėmėsi aktyvinti šaulių veiklą: kai kuriuos dalykus išmokti ne tik galima, bet ir būtina   (0)

Publikuota: 2024-01-10 Kategorija: Aktualijos
Rokiškyje ėmėsi aktyvinti šaulių veiklą: kai kuriuos dalykus išmokti ne tik galima, bet ir būtina   
Alfonso Smetonos (Panevėžio) 5-osios rinktinės archyvo nuotr. / R. Balčiūnas prie Šaulių sąjungos prisijungė 2022 m.

Rokas Balčiūnas, prieš metus iš Kauno persikėlęs gyventi į Rokiškio rajoną, ėmėsi čia aktyvinti šaulių veiklą. Alfonso Smetonos (Panevėžio) 5-osios rinktinės Antano Žilio-Žaibo 510-osios kuopos vyr. šaulys sako norintis pasidalinti tuo, ką pats išmoko. „Nebūtina kariauti, kad atsidurtum kritinėje situacijoje“, – teigia pašnekovas.

Daugiau praktikos

„Tiesiog taip sutapo, kai su žmona maždaug prieš metus atsikraustėme gyventi į Rokiškio rajoną, aš jau buvau prisiekęs šaulys. Susiekiau su rinktine, kad noriu tęsti veiklą. Mano tikslas buvo mokytis daugiau praktikos, ne tik priklausyti kažkokiam būreliui. Mane priskyrė į Panevėžio 510 kuopą, metus treniravomės pratybose. Ten nesutikdavau daug rokiškėnų, todėl po truputį susikristalizavo idėja pakviesti norinčius prisijungti. Kaip supratau iš reakcijų, čia nemažai žmonių laukė, kad kažkas nuolat užsiimtų su jaunimu, galbūt ir vyresniais, dabar ir bandome išjudinti“, – apie iniciatyvą aktyvinti šaulių veiklą pasakojo R. Balčiūnas. Tiesa, šaulių veikla Rokiškyje nėra visai nutrūkusi. Alfonso Smetonos (Panevėžio) 5-oji rinktinė palaiko glaudų ryšį su Pandėlio 513 kuopa ir Juodupės 504 kuopa.

Apsisprendė po rusų invazijos

Paklaustas, kaip pats tapo šauliu, Rokas prisimena, kad dar 9 ar 10 klasėje buvo kilusi idėja stoti į Šaulių sąjungą, bet tąkart pasirinko aikido treniruotes. Tokie dalykai, kaip karyba, žygiai gamtoje, išgyvenimo pamokos, pėdsekystė, orientavimasis visada buvo jam artimi, Rokas vesdavo edukacijas gamtoje. Prisijungti prie šaulių organizacijos nusprendė po rusų invazijos į Ukrainą ir 2022 m. liepos 6 d. davė šaulio priesaiką.

Pagal profesiją R. Balčiūnas mokytojas, individualiai moko matematikos ir gamtos mokslų – fizikos, chemijos, biologijos. Sąsajų su šaulių veikla galima rasti ir čia – pašnekovas sako turįs viziją, jeigu atsirastų norinčių ir jo žinios padėtų, Rokiškyje vystyti elektroninės karybos kryptį, tai, kas susiję su dronais, radijo ryšio nustatymu, pelengavimu aptinkant priešo dronų siųstuvus. „Manau, mano gamtos mokslų žinios būtų naudingos“, – svarsto šaulys.

Pratybos seniūnijose

Prieš gerą savaitę, per mokinių atostogas Rokas organizavo dienos stovyklą, kurioje pristatė šaulių veiklą. Iš pradžių planavo stovyklauti Velykalnyje, tačiau žvarbūs orai šiek tiek atbaidė, tad persikėlė į Vaižganto gimnazijos Romuvos padalinio patalpas. „Jaunuoliai, kurie atėjo, intensyviai padirbėjo – susipažino, kaip susiformuoja skyrius, kaip veikiama lauko sąlygomis, kaip perduodamos komandos, kaip reaguoti į kontaktą, evakuoti sužeistąjį iš kritinės vietos“, – pasakojo R. Balčiūnas. Nuo sausio kiekvieną trečiadienį 16 val. jis kviečia jaunuolius į dviejų valandų trukmės užsiėmimus toliau gilinti žinias, o pažengusiems kartą per mėnesį praves lauko pratybas. Jas planuojama surengti vis kitoje seniūnijoje, neapsiribojant tik Rokiškio miestu, kad kuo daugiau žmonių galėtų pamatyti ar prisijungti prie veiklų.

Priesaika įpareigoja

Šaulių sąjunga – sukarinta savanoriška organizacija, tačiau veiklos vyksta įvairiomis kryptimis – tai ir pilietiškumo ugdymas, savanorystė, tad prie veiklos gali prisijungti įvairių gebėjimų žmonės.

Pasak R. Balčiūno, pilietiškumą galima ugdyti nebūtinai gulint lauke ant žemės. Norintiems tapti koviniais šauliais, gali būti tam tikri reikalavimai. Iki to laiko, kol būsimas šaulys duoda priesaiką, gali pasitikrinti save užsiėmimuose. Rokas pats praėjo kandidato kursą: „Kai praeini visus elementus, lengviau suprasti, kur tavo vieta. Priesaika įpareigoja“.

Galima ir reikia

Anksčiau gal dažniau nuskambėdavo nuomonė, kam reikalingas karinis rengimas taikos sąlygomis.

„Jauniesiems šauliams stovykloje sakiau: ginklą kritiniu atveju bus gauti gana paprasta, bet naudotis juo turi mokytis dabar. Kritinė situacija ne laikas mokytis“, – aiškina R. Balčiūnas. Žvelgiant plačiau, treniruotės, žygiai, net jeigu visko tiesiogiai nereikės panaudoti gyvenime, moko, kaip efektyviai veikti kritinėse situacijose, kai užplūsta adrenalinas ir plaukia informacijos srautai iš visų pusių. Pašnekovas pateikia pavyzdį: daug kas teoriškai išklauso kursą, kaip reikia suteikti pirmąją medicininę pagalbą, bet kiek sugebėtų iš tiesų gaivinti žmogų, kai visi aplinkui panikuoja, laksto, kiek galėtų būti tuo, kuris imsis iniciatyvos. „Tokius dalykus išmokti galima ir reikia“, – įsitikinęs šaulys. 

Ne kietumo ženklas

Susitikimuose su jaunimu pašnekovas sako dažniausiai sulaukiantis klausimų apie ginklus. Nieko stebėtino, pačiam kažkada irgi tai labiausiai rūpėjo. Tačiau priesakas „gerbk ginklą“ primena, kad tai nėra metalo gabalas ir žaisliukas, o tuo labiau nėra kietumo ženklas. „Reikia mokytis, kad tai būtų įrankis, gelbstintis gyvybes, tą patį bandau perteikti ir jauniems žmonėms“, – sakė Alfonso Smetonos (Panevėžio) 5-osios rinktinės Antano Žilio-Žaibo 510-osios kuopos vyr. šaulys  R. Balčiūnas

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video