Rengiamas planas, kaip kovoti su Sosnovskio barščiais (0)

Publikuota: 2019-06-17 Kategorija: Aktualijos
Rengiamas planas, kaip kovoti su Sosnovskio barščiais
„Rokiškio Sirena“ archyvo / Sosnovskio barštis

Aplinkos ministerija rengia planą, kaip kovoti su Lietuvoje toliau plintančiais Sosnovskio barščiais. Šie augalai išplitę ir mūsų rajone, jų prieš keletą metų aptikta ir pačiame Rokiškyje. Nemažos jų kolonijos yra Maineivose, Minkūnuose, Panemunėlio seniūnijoje ir kitose rajono vietose.

Sosnovskio barštis – atvežtinė kultūra. Jis natūraliai auga Kaukazo regione. Į Lietuvą jis atvežtas apie 1950-uosius metus, kaip labai vertingas augalas silosui gaminti. Dėl to jį masiškai ėmė auginti šalies kolūkiuose.
Kadangi Sosnovskio barštis išaugina didžiulį skėtį baltų žiedų, jį žmonės ėmė auginti ir darželiuose, kaip sodybų puošmeną. Bėda ta, kad šis augalas ėmė plisti didžiuliu greičiu ir netrukus okupavo nemenkus plotus.
Iš kolūkių ir namų aplinkos jis tęsė intervenciją: į pakeles, pagriovius, miškus.
Naikinimas yra labai sudėtingas: barščio šaknys ilgos ir kietos, o maždaug pusmetrio skersmens žiedynas į aplinką paleidžia daugiau nei 100 tūkst. sėklų. Dabar, skaičiuojama, šia intervencine piktžole šalyje yra užkrėsta apie 10 tūkst. hektarų.
Ši žolė yra ne tik labai sunkiai išnaikinama, bet ir nuodinga. Saulėtą dieną prisilietus prie šio augalo, galima rimtai nusideginti. Jo žiedadulkės, patekusios į kvėpavimo takus, sukelia smarkią alergiją.
Mūsų rajono savivaldybė pernai rengė kovos su Sosnovskio barščiais dviejų metų trukmės programą. Ji skirta valstybinei žemei nuo piktžolių valyti.
Sosnovskio barščių naikinimo klausimu domimasi jau aukščiausiu lygiu. Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos teigimu, šių nuodingų invazinių augalų naikinimui nepakankamai dėmesio skiria ir savivaldybės, ir privačių sklypų savininkai.
„Sosnovskio barščių plotai matome, kad šiek tiek didėja, jų yra virš 10 tūkst. hektarų. Dabar ieškome įrankių, kaip pirmiausia pradėti nuo savivaldybių, tada paskatinti ir žemės savininkus, ūkininkus ir visus kitus“, – ministrą cituoja BNS.
Ministro teigimu, veiksmų planą, kaip kovoti su invaziniais augalais, ministerija planuoja turėti rudenį, kad pavasarį būtų galima pradėti konkrečius darbus.
Specialistai ragina gyventojus vietas, kuriose auga sosnovskio barščiai, nurodyti specialioje mobiliojoje programėlėje „NMA agro“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video