Privati vaikų žaidimų aikštelė daugiabučio kieme? Apie vaikų klausimus ir bendruomeniškumo pamokas (53)

Publikuota: 2019-09-04 Kategorija: Aktualijos
Privati vaikų žaidimų aikštelė daugiabučio kieme? Apie vaikų klausimus ir bendruomeniškumo pamokas
N. Kralikas / Žaidimų aikštelę įrengė kelios šeimos. Tie, kurie neskyrė lėšų jos įrengimui, kviečiami prisidėti prie plėtros.

P. Širvio gatvės vidiniame kieme išdygo „privati“ vaikų žaidimų aikštelė. Užrakinta smėliadėžė, o ant sūpynių pritvirtintas užrašas, kad suptis gali tik tų šeimų, kurios prisidėjo įrengiant aikštelę, mažyliai. Kai kurie tėveliai piktinasi: esą, kaip pasakyti vaikui, kad jis negali suptis šiose sūpynėse? O aikštelę įrengę tėvai atviri: nereikia tikėtis, kad rajono savivaldybė kiekviename daugiabučio kieme pastatys sūpynes, smėlio dėžės, ir panašią žaidimų įrangą: tereikia trupučio bendruomeniškumo ir kiemas pražys ne tik spalvingais žaidimų įrenginiais, bet ir vaikų šypsenomis.

Paskatino klausimas

Pasidomėti aikštele paskatino „Rokiškio Sirenos“ skaitytoja. Ji augina mažylį, ir vaikščiodama su juo, pamatė šią aikštelę. Iš tiesų, nepastebėti ją būtų sunku: aukštos, plačios sūpynės, nudažytos trispalvės spalvomis, gerokai kontrastuoja su šalia stovinčiomis sovietmetį menančiomis karstyklėmis-gaubliais. Kurios, tiesą sakant, taip pat nudažytos, tačiau šalia puošniųjų sūpynių atrodo tarsi vargšai giminaičiai.

Tačiau sūpynes puošia užrašas, kad jos skirtos P. Širvio gatvės gyventojų, kurie prisidėjo prie jų statybos, vaikams. „Kaip man pasakyti mažyliui, kad jis negali čia suptis. O ir ar apskritai yra teisėta rengti privačias sūpynes valstybinėje žemėje?“ – klausė skaitytoja.

Galima išspręsti

Rokiškio miesto seniūnas Arūnas Krasauskas neslėpė: jis žino šias sūpynes. Ir jas statę P. Širvio gyventojai kreipėsi patarimo į miesto seniūniją. Seniūnas atviras: kadangi sūpynes statė kelios šeimos, jos, žinoma, gali prašyti, kad kiti, neprisidėję prie šios iniciatyvos, nesinaudotų jomis. Tačiau vieta vieša, žemė valstybinė, taigi valstybinės institucijos tikrai neskaičiuos ir nevaikys tų, kurie norės pažaisti.

Seniūnas supranta abi puses. Viena vertus, jei kažkas ėmėsi iniciatyvos ir investavo lėšas, kad stovėtų aikštelė, lyg ir suprantama, kad lyg ir nederėtų tikėtis, kad jomis naudotis galėtų tie, kurie atsisakė prisidėti prie bendrojo gėrio. Kita vertus, vaikams juk neįsakysi nelipti ant tų sūpynių.

Seniūnas akcentavo kitką: sūpynių statytojai nusipelno pagarbos už bendruomeniškumą. Ir jis siūlo kitą problemos sprendimo būdą: tie, kurie neprisidėjo prie sūpynių statybos, gali kartu nupirkti kokį žaislą ar įrenginį aikštelei. „Tai, prie ko žmogus pridėjo ranką ir širdį, ir vertinama kitaip. Be to, taip aikštelė plėstųsi ir gražėtų“, – sakė seniūnas.

Jis patikino, kad tokios iniciatyvos yra sveikintinos, nes seniūnija pati tikrai nepastatys žaidimo aikštelių kiekviename kieme. Tiesa, ir „valdiškos“ plečiasi, nuolat gražinamos.

Aikštelės iniciatoriai nusiteikę draugiškai

„Rokiškio Sirena“ išklausė ir tuos, kurių iniciatyva iškilo ši aikštelė. Jai pinigų skyrė 8 šeimos. Pirmiausia buvo įsigyta rakinama smėlio dėžė. Ir kad mamoms būtų patogiau, buvo pastatyti ir suoliukai. Po to buvo pastatytos minėtosios sūpynės. Kiek tai kainavo? Vienos šių šeimų mama sakė: „Vienas įnašas buvo 17, kitas – 20 Eur. Jei būtų prisidėję daugiau šeimų, būtų kainavę dar pigiau“.

Pašnekovė kalbėjo, kad ši idėja kilo būtent dėl to, kad po langais stovėjo sena žaidimų aikštelė. „Naivu reikalauti, kad savivaldybė pastatytų naują. Pagalvojome, kad galime padaryti tą patys. Mes į savivaldybę ėjome tik „palaiminimo“, – sakė mažylius auginanti mama. Ji pasakojo, kad P. Širvio gatvės keli kiemai jau dabar puoselėja gražias bendruomeniškumo tradicijas: pavaišinti ledais ne tik savo, bet ir kaimynų vaikus, kartu aikštelėje visiems pasidalinti arbūzą...

O ką daryti tiems, kurie neprisidėjo prie aikštelės rengimo, ar tik dabar įsigys šiuose namuose butą? „Aikštelė yra toks dalykas, kuris reikalauja nuolatinės priežiūros. Taigi, visuomet galite prisijungti, skirti lėšų jos remontui ar plėtrai. Juolab, kad ir kitai vasarai jau turime planų, susijusių su šia aikštele“, – sakė mama.

Kokia prasmė stengtis? „Kieme matyti vaikų šypsenas, girdėti jų juoką“, – trumpai atsakė pašnekovė.

Vaiko tik girtuoklius

Pašnekovė atvira: P. Širvio daugiabučių namų gyventojai saugo savąją aikštelę. Jie nieko prieš, jei praeivis pasups joje mažylį. „Tačiau kai joje susirenka kitų kiemų vaikai, o mūsiškiams reikia laukti valandą eilėje, žinoma, pasakome, kad svečiai užleistų vietas aikštelę rengusių šeimų vaikams“, – sakė pašnekovė. Negailestingai buvo nuo suolelių nuvaikyti jaunuoliai, kurie manė čia galėsiantys gerti alkoholinius gėrimus. „Alaus gėrėjai mūsų kieme apskritai nepageidaujami“, – sakė pašnekovė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą