Prezidentūra: karantinas turi būti tęsiamas (0)

Publikuota: 2020-11-23 Kategorija: Aktualijos
Prezidentūra: karantinas turi būti tęsiamas
BNS nuotr. / Respiratorius

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą šalyje, karantinas turi būti tęsiamas, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

„Akivaizdžiai matyti, kad karantinas turi būti tęsiamas. Matome, kad dvi savaites veikiantis karantinas daro poveikį ir be jo situacija būtų gerokai blogesnė“, – žurnalistams pirmadienį sakė S. Krėpšta.

„Mes matome, kad karantinas veikia. Epidemijos plėtros pagreitis yra gerokai sulėtėjęs, bet matome, kad kasdieniai skaičiai vis dar nemažėja“, – teigė jis.

Jo teigimu, kita savaitė bus svarbi, svarstant dėl galimų griežtesnių ribojimų.

„Ši savaitė turbūt sudės taškus ant „i“ ir atsakys, ar užsikrėtimai pradeda mažėti ir papildomo griežtinimo galbūt nereikia, ar užsikrėtimai išlieka dideli, gal dar didėja ir tada iškiltų papildomų priemonių poreikis“, – teigė šalies vadovo patarėjas.

Situacija išlieka sudėtinga

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad situacija dėl koronaviruso šalyje išlieka sudėtinga.

„Lietuvoje COVID-19 situacija išlieka sudėtinga“, – sakė M. Stankūnas.

Jis pridūrė, kad šiuo metu šalyje pildosi labiau pesimistinis scenarijus, o susirgimų skaičius gruodžio pradžioje gali pasiekti 50 tūkstančių.

Vis dėlto jeigu karantino priemonės veiks ir žmonės reikalavimų laikysis, per Kalėdas atvejų skaičius turėtų būti mažesnis.

„Mes manome, kad per Kalėdas greičiausiai, jeigu karantinas veiks, mes galime turėti gerokai mažiau atvejų, prognozuojame, kad gali būti apie 20 tūkst. aktyvių atvejų“, – teigė LSMU profesorius.

M. Stankūnas taip pat sako, kad žmonės jau turėtų susitaikyti su mintimi, kad karantinas bus pratęstas.

„Mes visi turime susitaikyti su mintimi, kad karantinas bus pratęstas, ne situacija nėra tokia, kuri galbūt mums sakytų, kad mums pavyks susitvarkyti ir galėsime kalbėti apie priemonių mažinimą ateityje“, – teigė M. Stankūnas.

Jo teigimu, prezidento suburta ekspertų taryba ketina aptarti ir galimas karantino priemones.

„Aš manau, kad jos didžiąja dalimi yra teisingos ir turėtų būti tęsiamos (...) Pabandysime išgryninti pasiūlymus ir jeigu bus poreikis iš Vyriausybės, galėsime pateikti ekspertinę nuomonę, ką reikėtų daryti, ką reikėtų galbūt keisti“, – sakė LSMU profesorius.

Žmones skatina prisidėti prie situacijos suvaldymo

M. Stankūnas taip pat akcentavo, kad patys žmonės turėtų atsakingai pažiūrėti į koronaviruso pandemiją, laikytis reikalavimų ir taip prisidėti prie situacijos suvaldymo.

„Mūsų epidemiologinę situaciją galėčiau apibūdinti alegorija su krepšiniu. Ta situacija dabar yra tokia, kad kai mes paleidome metimą, kamuolys sukasi ant lanko. Sakykime, jeigu per krepšinio varžybas jūs galite tiesiog stebėti, žiūrėti, laikyti kumščius ir tikėtis, kad tas kamuolys įkris, tai šiuo atveju jūs galit padaryti labai daug“, – teigė M. Stankūnas.

Jis ypač akcentavo apsauginių kaukių nešiojimo svarbą, skatino jas dėvėti ir įspėti tą daryti tuos, kurie žiūri į tai skeptiškai.

„Pandemija nebus įveikta nei politikų, nei ekspertų. Mokslas, patirtis rodo, kad pandemijos yra įveikiamos paprastų žmonių“, – kalbėjo LSMU profesorius.

Pasak jo, nuostabą medikams kelia padidėjęs žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse.

„Žmonių judėjimas į prekybos centrus yra sumažėjęs (...) Kas mums kelia nuostabą, tai padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse“, – tvirtino M. Stankūnas.

Jo duomenimis, pastaruoju metu maisto prekių parduotuvėse žmonės lankosi 10 proc. daugiau nei šių metų sausį, kai Lietuvoje dar nebuvo nė vieno koronaviruso atvejo.

Ribojimai veikia gyvenimą

Psichologas Paulius Skruibis sako, kad karantino ribojimai veikia žmonių gyvenimus, šiuo metu pablogėjusi žmonių psichologinė sveikata.

„Jie veikia mūsų gyvenimus. Galbūt skirtingai veikia, bet bendrai pažiūrėjus neigiamo poveikio yra nemažai. Žmonių nerimas, įtampos lygis, kiti psichologiniai sunkumai – jų daugiau“, – teigė P. Skruibis.

Anot specialisto, svarbu, kad žmonės atsižvelgtų į valdžios reikalavimus dėl koronaviruso situacijos, todėl būtina tiksliai išreikšti karantino tikslą, aiškiai kalbėti apie tai, ko norima iš visuomenės.

„Mes siūlytume labai konkretinti, kokio elgesio mes tikimės iš žmonių. Jeigu orientuojamės į priekaištavimą, vargu, ar tai atneša rezultatą“, – sakė psichologas.

Karantinas šiuo metu paskelbtas iki lapkričio 29 dienos, tačiau jį siūloma pratęsti.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video