Pilietiškumas paprastai: Velniakalnyje – nauji šviestuvai (7)

Publikuota: 2020-11-12 Kategorija: Aktualijos
Pilietiškumas paprastai: Velniakalnyje – nauji šviestuvai
Velykalnio bendruomenės nuotr. / Velniakalnio kvartale ilgi lapkričio vakarai tapo gerokai šviesesniais.

Velniakalnyje ilgais rudens vakarais – šviesu tarsi dieną. Mat V. Lašo ir Sporto gatvėse šviečia net dvidešimt naujų LED šviestuvų, kuriuos savo lėšomis įsigijo šių gatvių gyventojai. Pasak „Velykalnio“ bendruomenės vadovo Stasio Mekšėno, tai eilinis pavyzdys, ką galima padaryti bendruomenės žmonių pastangomis, o ne dairytis ir laukti, kada kas nuleis „malonę iš dangaus“.

Rinko lėšas


Gatvių apšvietimas: aktuali problema. Ji nuolatos aptariama kasmetinėse rajono seniūnijų seniūnų ataskaitose rajono gyventojams. Daugelis, žinoma, tikisi, kad gatvės bus apšviestos savivaldybės lėšomis, tačiau pakeisti senus sovietmetį menančius šviestuvus visur ir iš karto, žinoma, sunku tikėtis.


„Velykalnio“ bendruomenės žmonės iniciatyvos ėmėsi patys, ir jau šiandien dvi gatvės – V. Lašo ir Sporto – džiaugiasi visiškai kitokia apšvietimo kokybe. Kontrastas akivaizdus. Kaip sakė Stasys Mekšėnas „Rokiškio Sirenai“, gyventojai juokauja, kad pas juos niūriais lapkričio vakarais „šviesu kaip dieną“.


Ir iš tiesų, apsilankius šiose gatvėse kontrastas su aplinkinių gatvių apšvietimu akivaizdus. Jei vienur blausiai geltona šviesa šviečia kelios lempos, tai šios gatvės žiba iš toli.


Naujoms LED lempoms lėšas rinko dvi gatvės – V. Lašo (joje pakeistos naujomis 7 gatvės apšvietimo lempos) ir Sporto (šioje gatvėje šviečia 13 LED lempų). Vienos tokios lempos kaina nėra „astronominė“ – apie 120 Eur. Taigi, naujam apšvietimui reikėjo apie 2,4 tūkst. Eur.


Lėšas rinko patys šių gatvių gyventojai. Dauguma, pasak S. Mekšėno, šią idėją sveikino ir palaikė. Netgi Skemų socialinės globos namai, kurių globotiniai gyvena viename šių gatvių namų, prisidėjo. „Parašėme jų vadovams raštą, paaiškinome idėją, ir sulaukėme prisidėjimo dviems šviestuvams“, – sakė S. Mekšėnas.


Kad nebūtų insinuacijų, iš kur pirkti lempas, sprendė bendruomenė. „Buvo penki galimi tiekėjai. Mūsų bendruomenės jaunimas sprendė, kurios iš pasiūlytų lempų bus tinkamiausios mūsų gatvių apšvietimui“, – sakė S. Mekšėnas. Kaip ir dera, lempos įsigytos su visais reikiamais dokumentais, sąskaitomis ir garantijomis.

Nauda visam miestui


Įsigiję lempas, „Velykalnio“ bendruomenės žmonės kreipėsi į Rokiškio miesto seniūniją, kad ši padėtų jas sumontuoti. Prašymas sąžiningas: lempos tarnaus viso miesto žmonėms. „Seniūnijos požiūris – labai geranoriškas. Seniūnas ir specialistai pasirūpino, kad lempos būtų užkeltos ant stulpų, sumontuotos ir pajungtos“, – sakė S. Mekšėnas.


Dėl naujovės sutaupė visas miestas. Kodėl? „Štai mūsų gatvėje švietė trys blausios lempos. Kiekvienos jų galia – apie 300 W. Taigi, šviesdamos vieną valandą, jos sunaudodavo 1000 W. Daugoka? Palyginkite: naujoji lempa sunaudoja apie 60 W. Paskaičiuokime, 13 lempų – 780 W. Ir kokybė visiškai kitokia. Dabar gatvėje išties šviesu. Tad akivaizdu, kad nauda ir mums – mūsų gatvės kur kas šviesesnės, ir miestui – taupoma gatvių apšvietimui skirta elektros energija“, – sakė S. Mekšėnas. Nesunku paskaičiuoti, kad sutaupoma apie 15-20 proc. sunaudojamos elektros energijos.


S. Mekšėnas tikisi, kad toks pavyzdys: kai tikrojo, o ne deklaratyvaus bendruomeniškumo dėka, per daug neištuštinant kišenių galima pasiekti visai kitokią gyvenimo kokybę, taps užkrečiamu: Velniakalnio kvartalo žmonių pavyzdžiu paseks ir kitų miesto gatvių gyventojai. O ir miestui bus nemaža naudos: bus taupoma nepigi elektros energija. Na ir ekologinis efektas akivaizdus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video