Parama beglobiams: tarsi virusas plintantis gerumas... (1)

Publikuota: 2019-10-23 Kategorija: Aktualijos
Parama beglobiams: tarsi virusas plintantis gerumas...
Kavoliškio darželio-mokyklos facebook paskyros / Gyvūnų globėja Nijolė Pranskūnaitė su edukacinėmis programomis lanko rajono ugdymo įstaigas.

Rokiškėnė, žinoma gyvūnų globėja Nijolė Pranskūnaitė džiaugiasi: per rajono darželius, mokyklas plinta gerumo virusas. Pradėjusi nuo vienos edukacijos apie benamius gyvūnus Senamiesčio progimnazijoje dabar ji vos bespėja keliauti po rajono mokyklas ir darželius. „Kvietimų sulaukiu labai daug“, – džiaugėsi ji. O gyvūnai sulaukia paramos: maistu, higienos priemonėmis, sterilizacijai ar gydymui skirtomis lėšomis. Pašnekovė mažųjų dėmesiu džiaugiasi ne tik dėl moralinės ir materialinės paramoms gyvūnams, bet ir dėl vilties, kad nauja karta bus kitokia.

Problemų užtenka

Situacija su beglobiais gyvūnais rajone yra nelengva. Globėjai vis dar rankioja vasarinį kačiukų „derlių“. Dėl to, kad senka lėšos, šiek tiek sulėtėjo benamių kačių sterilizacijos tempai. Šiltas ruduo kol kas dar sprendžia benamių gyvūnų gyvenimo lauke problemas. Tačiau gyvūnų globėjai artėjant žiemai aktyviau ketina kelti leidimų vadinamiesiems „kačių namukams“ klausimą. Tokie nameliai jau yra pastatyti kai kuriose šalies miestuose. Juose įrengtos maitinimo vietos ir gyvūnų guoliai, taip sprendžiant amžiną dubenėlių ir dėžių po balkonais klausimą.

Viena svarbiausių užduočių gyvūnų globėjams yra kiek įmanoma daugiau benamių kačių ir šunų rasti naujus šeimininkus. O tam reikalinga ne tik maistas, gydymas, bet ir socializacija, pratinimas prie gyvenimo namų sąlygomis. Tam reikalinga laikinoji globa savanorių namuose. Pasak N. Pranskūnaitės, laikinoji globa sprendžia daug problemų, įskaitant ir užkrečiamųjų ligų prevenciją gyvūnų globos įstaigose. Mat įsisukus pavojingam virusui, labiausiai pažeidžiami, žinoma, yra mažiausieji, – kačiukai bei šuniukai. Todėl jaunikliams pirmiausia ieškoma globėjų. Ir gyvūnų mylėtojai, kuriuos jungia bendra virtuali grupė „Gyvūnų globa Rokiškyje“, kviečia norinčiuosius prisidėti prie kilnaus tikslo ir tapti globėjais.

Gyvūnų globos problemas rokiškėnams padeda ir Utenos gyvūnų globėjai, organizacija „Antras šansas“: pas juos keliauja Rokiškio rajono rastinukai.

Kultūros vis dar reikia mokyti

Požiūris į gyvūnus atspindi mūsų visuomenės požiūrį į mažiausius ir labiausiai pažeidžiamus. Pasak N. Pranskūnaitės, naminis gyvūnas vis dar neretai vertinamas tik kaip pramoga, daiktas. Iš kur soduose, daugiabučių kiemuose atsiranda nauji beglobiai gyvūnai, kartais ištisos jų vados? Ogi dėl to, kad kažkam gyvūnėlis buvo mielu žaisliuku, bet suaugęs tapo nebereikalingu. Arba laiku nebuvo pasirūpinta gyvūno sterilizacija, ir jis atsivedė nepageidaujamų palikuonių. O kartais jų atsikratoma barbariškais metodais. Ir anekdoto kačiuko klausimas žiurkėniukui gyvūnėlių turguje: „Per kiek perplauki kibirą“? nebeatrodo juokingas. Tėvai mano, kad tokių dalykų mažieji nepastebi. „Susitikimuose su vaikais mažieji pasakoja apie savo gyvūnėlius. Ir ne visada linksmas istorijas: antai tėvų katė atsivedė kačiukų, bet jie paskui išėjo... Vaikas puikiai supranta, kur jie dingo. Sterilizacija – vienintelis būdas civilizuotai spręsti tokią problemą“, – aiškino N. Pranskūnaitė.

Rikiuojasi į eilę

Vienas iš gyvūnų globėjų prioritetų šviesti jaunąją kartą. „Tik bendraudami, rodydami gerus pavyzdžius, mes galime pakeisti visuomenę. Ir pradėti reikia nuo vaikų. Kad užaugintume jautrią, rūpestingą, atsakingą kartą“, – kalbėjo N. Pranskūnaitė.

Pirmieji į susitikimą gyvūnų globėją pakvietė Senamiesčio progimnazijos kolektyvas. Dėmesys buvo milžiniškas. Gausybė vaikų klausimų, klasių lankymas. „Kalbi su vienos klasės vaikais, o už durų laukia jau kitos klasės mokytojas, kad ir pas juos užeitume“, – pasakojo N. Pranskūnaitė.

Temos jautrios. Apie gatvėje alkstančius ir šąlančius gyvūnus. Apie netinkamą elgesį su jais. „Antai skaidrėse rodau visą pasaulį apskriejusią nuotrauką apie flomasteriais nudažytus kačiukus. Vaikai sako, kad toks elgesys netinkamas. Vadinasi, ir gatvėje pamatę skriaudžiamą gyvūną, jie nebetylės. Lygiai, kaip ir neskriaus patys, nepalaikys tą darančių bendraamžių“, – pasakojo pašnekovė.

O toliau edukacijos biro tarsi iš gausybės rago: „Pumpurėlio“ darželis, „Ąžuoliuko“ ir Kavoliškio darželiai-mokyklos. Įdomu tai, kad kartu su vaikais į gyvūnų globos reikalus įsijungė ir tėvai: jie savo įmonėje suorganizavo paramos gyvūnams rinkimą.

„Gerumas plinta tarsi virusas“, – džiaugėsi N. Pranskūnaitė. Ir pokalbio pabaigoje, paklausta, kaip gi sekasi prieš pat Žolinę prie Panemunėlio miške rastiems kačiukų naujagimiams augti, pašnekovė pasidžiaugė, kad pavyko išgelbėti bent vieną. Jis išaugo dailiu ir stipriu kačiuku. Antrasis, deja, iškeliavo į Vaivorykštės šalį...

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą