Ne pokštas – bus restauruojamas „Namas su bokšteliais“ (2)

Publikuota: 2020-04-03 Kategorija: Aktualijos
Ne pokštas – bus restauruojamas „Namas su bokšteliais“
„Rokiškio Sirena“ nuotr. / Namas su bokšteliais netrukus sulauks remonto.

Vienas gražiausių ir įdomiausių Rokiškio pastatų, vadinamasis „Namas su bokšteliais“ bus restauruojamas – tokia žinia balandžio pirmąją buvo paskelbta Kultūros paveldo departamento svetainėje. Tą patvirtino ir namo šeimininkas Aidas Kandroška. Kada pamatysime pirmuosius darbų rezultatus? Pašnekovas sakė, kad visus planus sumaišė korona virusas.

Ne pokštas


„Namas su bokšteliais“ – Nepriklausomybės gatvės puošmena. Įdomios architektūros XX a. statytas namas, kitados priklausęs turtingiausiam miesto žmogui, turi audringą istoriją. Brolių Izraelio ir Chonės Zametų namas tarpukariu buvo miesto gyvenimo epicentre.  O štai XX a. antroje pusėje jis buvo perplanuotas, pritaikytas administracinei paskirčiai. Atgavus nepriklausomybę, namas buvo savivaldybės žinioje: ten veikė įvairių partijų, visuomeninių organizacijų skyriai. Deja, namui stigo priežiūros ir jo būklė akivaizdžiai prastėjo. Prieš porą metų aukcione šis namas buvo parduotas dabartiniam savininkui – verslininkui Aidui Kandroškai.


Apie tai, kad pastatas bus restauruojamas, paskelbė Kultūros paveldo departamentas savo svetainėje. Taip jau sutapo, kad jis tą padarė balandžio 1-ąją, tad kilo klausimas, ar tai ne pokštas. „Ne, ne pokštas. Departamentas taip nepokštauja. Jei jau jis pranešė, vadinasi, savininkas pradėjo tvarkyti reikiamą dokumentaciją“, – „Rokiškio Sirenai“ teigė rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Gavėnienė. Paklausta, kas finansuos pastato remontą, ji paaiškino, kad privačius istorinius pastatus tvarko jų savininkai.


Verslininkas Aidas Kandroška, paklaustas apie remontą, sunkiai atsiduso: istorinio pastato prikėlimas antram gyvenimui – sunkus, kruopštus, imlus laikui ir lėšoms darbas. Juk kultūros paveldu pripažintame pastate vos ne kiekvieno vinies įkalimui reikia gauti leidimus. Pašnekovas neslepia: greitų rezultatų nebus. Kada pamatysime, kaip keičiasi pastato fasadas? „Visus planus sumaišė korona. Kažką daugiau planuoti ir kalbėti bus galima tuomet, kai baigsis karantinas“, – sakė pašnekovas.

Atgaus  pirmykštį veidą


Štai ką apie minėtąjį pastatą skelbia Kultūros paveldo departamentas: „Netrukus bus restauruojamas Rokiškyje, Nepriklausomybės a. 10, stovintis garsiųjų brolių Zametų namas, pastatytas po Pirmojo pasaulinio karo. Šiam valstybės saugomam kultūros paveldo objektui (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 16051) pagal išduotas tvarkybos darbų projektavimo sąlygas bus rengiamas tvarkybos darbų - restauravimo ir remonto projektas. Pastato fasadas atgaus XX a. pradžios vaizdą.


 Broliai Izraelis ir Chonė Zametai – garsūs Rokiškio verslininkai, 1928 m. įsteigę geležies apdirbimo įmonę „Litmetal“ , kuri užsiėmė ir žemės ūkio technikos gamyba. Vėliau iš jos išaugo Rokiškio mašinų gamykla. Izraelis Zameta 1921 m. buvo ir Rokiškio burmistras. Jis buvo bene turtingiausias Rokiškio miestelio žmogus, jo namas išsiskyrė puošnumu visame Rokiškyje ir gerai išliko iki šių dienų.


 XX a. pr. pirmame šio namo aukšte iš aikštės pusės veikė penkios krautuvės su atskirais įėjimais ir vitrinomis. Durys ir vitrinos turėjo filingines sulankstomas langines ir durines. Antrame ir trečiame aukšte buvo gyvenamieji butai.  Pokario metais šiame name įsikūrė sovietinės valdžios įstaigos. Pastato fasade kabanti memorialinė lenta primena, kad 1944-1953 m. čia buvo kalinami ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę.


 XX a. antroje pusėje pastatas buvo kapitaliai remontuojamas, pritaikytas administracinei paskirčiai. Tuomet panaikintos pirmo aukšto parduotuvės, užmūryta dalis angų. Buvo pakeista visų aukštų plano struktūra, perplanuotos patalpos.


Dabartiniai namo savininkai planuoja pastatą restauruoti ir atkurti Nepriklausomybės aikštės fasado XX a. pr. istorizmo laikotarpio penkių parduotuvių durų ir vitrinų angas su langinėmis ir durinėmis pirmame aukšte, restauruoti pirmo aukšto skelto akmens mūro bei antro aukšto raudonų plytų mūro paviršius. Taip pat bus atkurta pastato vidaus išplanavimo struktūra“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video