Mokslininkai tirs alkoholio ribojimo įtaką jo vartojimui ir ekonomikai Baltijos šalyse (2)

Publikuota: 2020-07-16 Kategorija: Aktualijos
Mokslininkai tirs alkoholio ribojimo įtaką jo vartojimui ir ekonomikai Baltijos šalyse
Rokiškio Sirena nuotr. / Pirkėjas

Mokslininkai planuoja atlikti ilgalaikį tyrimą, kaip alkoholio vartojimo ribojimo politika veikia jo vartojimą ir ekonomiką Baltijos šalyse.

„Alkoholis kaip rizikos faktorius yra unikalus, nes turi labai platų spektrą skirtingų neigiamų pasekmių, dalis kurių pasikeičia labai greitai, reaguodamos į politikos pokyčius. Todėl galime stebėti statistikos pokyčius“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją  sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas.

Jo teigimu, atliekant tyrimą bus matuojami mirtingumo, sergamumo pokyčiai, vertinama su smurtu ir avarijomis bei alkoholio vartojimu susijusi statistika.

Taip pat mokslininkai ketina įvertinti alkoholio kontrolės poveikį ekonomikai ir įvairias galimas neigiamas akcizų mokesčio kėlimo pasekmes, tokias kaip kontrolės vengimas, šešėlinės rinkos augimas, kitus. Taip pat bus vertinamas apribotos alkoholio reklamos poveikis žiniasklaidai.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, šis tyrimas svarbus ne tik Lietuvai ir Baltijos šalims, bet ir kitoms valstybėms, nes pateiks aiškų vertinimą, kokį poveikį turi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamos priemonės mažinti alkoholio vartojimą.

Anot jo, tai, kad Lietuva pastaraisiais metais vienu metu įgyvendino daug skirtingų priemonių alkoholio prieinamumui riboti, sudaro unikalią galimybę įvertinti jų poveikį.

„Tai galima pavadinti eksperimentu nes, kiek man žinoma, nėra šalių, kurios būtų tiek priemonių įvedusios vienu kartu per tokį trumpą laiką. (...) Lietuva vienu metu ėmėsi daug priemonių, todėl manau, kad yra labai svarbus ne tik politinis, bet ir mokslinis įvertinimas, vertinimas, kurį atliktų nepriklausomi ekspertai“, – sakė A. Veryga.

Jis vylėsi, kad rezultatai paskatins daugiau šalių imtis alkoholio kontrolės veiksmų, kurie pasitelkti Baltijos šalyse.

Latvijos ir Estijos sveikatos apsaugos ministerijų atstovai taip pat pritarė, kad šio tyrimo rezultatai padės paskatinti įrodymais grįstas diskusijas apie alkoholio ribojimo politiką.

Projekte dalyvaujančio Kanados Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro mokslininkas Jurgenas Rehmas (Jurgenas Rėmas) pabrėžė, kad nedaug šalių yra įgyvendinusios rekomenduojamas alkoholio ribojimo priemones tokiomis apimtimis.

„Tai unikalu pasaulyje ir kitos šalys su panašia valdžios forma gali pasimokyti iš to, kaip greitai ir kiek daug alkoholio politika gali paveikti mirtingumą ir gyvenimo trukmę“, – sakė jis.

Projektas truks penkerius metus, jį finansuoja JAV Nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas, projektui skirta beveik 2 mln. JAV dolerių. Tyrime, bendradarbiaujant su Pasaulio sveikatos organizacija, dirbs Kanados, Lietuvos ir kitų Baltijos šalių mokslininkai. 

Bus siekiama įvertinti 2016–2018 metais Lietuvoje įgyvendintų alkoholio kontrolės priemonių efektyvumą ir investicijų grąžą, taip pat palyginti Lietuvoje ir aplinkinėse valstybėse 2010–2020 metais alkoholio padarytą žalą. 

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą